Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2005, Nr 11 (126) |


• Melanż informatyczny, czyli oprogramowanie do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków • Ankieta GEODETY i PTIP w sprawie geodezji, kartografii i geomatyki • Zestawienie odbiorników GPS o dokładnościach milimetrowych • W prezencie płyta CD z oprogramowaniem Bentleya Dodatek NAWI, a w nim m.in.: system zarządzania flotą ...

powrót

Marek Pudło

Niebo dla geodezji

Zestawienie odbiorników GPS o dokładnościach milimetrowych

Specjalny roadshow, darmowe szkolenie przez internet czy uruchomienie niekomercyjnej stacji referencyjnej – to tylko niektóre ze sposobów stosowanych przez sprzedawców, by przekonać polskich geodetów do zalet odbiorników GPS i korzyści z ich stosowania.

Odbiorniki te przechodzą ciągłą modernizację. Konkurencja jest na tyle duża, że żadna z liczących się firm produkcyjnych nie może pozwolić sobie na chwilę nieuwagi. Ale ten stan rzeczy powinien cieszyć nas, geodetów. Już teraz sprzęt robi się coraz mniejszy i lżejszy, odbiornik integrowany jest z anteną oraz radiomodemem (lub modemem GSM/GPRS) w szczelnym opakowaniu odpornym na najcięższe warunki atmosferyczne. Bezprzewodowa komunikacja przez Bluetooth odbiornika, anteny i rejestratora staje się powoli standardem. Nie będzie więcej problemu z ciągle psującymi się gniazdami antenowymi czy pourywanymi wtyczkami kabli.

Dane obserwacyjne mogą być zapisywane w stałej pamięci odbiornika, na kartach (CompactFlash, Secure Digital lub PCMCIA) bądź w pamięci rejestratora podpiętego do urządzenia. Rejestrator zaś wyposażony jest w odpowiednie oprogramowanie. Aplikacja pomiarowa jest równie ważnym elementem zestawu GPS jak antena czy odbiornik. Oprócz samego konfigurowania odbiornika i zapisywania obserwacji, umożliwia ona także ich konwersję do najpopularniejszych formatów (shp, dxf, dwg, ASCII). Ułatwia to zdecydowanie wymianę danych między urządzeniami geodezyjnymi, a także ostateczną „obróbkę” w różnorodnym oprogramowaniu CAD lub GIS. Niektóre wersje software’u na kontrolerach są także pomocne przy prowadzeniu skomplikowanych pomiarów i obliczeń inżynierskich (tyczeniu punktów, linii, łuków, przecięć, transformacji współrzędnych itp.), a także zbieraniu danych wraz z atrybutami do GIS.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS