Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2005, Nr 11 (126) |


• Melanż informatyczny, czyli oprogramowanie do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków • Ankieta GEODETY i PTIP w sprawie geodezji, kartografii i geomatyki • Zestawienie odbiorników GPS o dokładnościach milimetrowych • W prezencie płyta CD z oprogramowaniem Bentleya Dodatek NAWI, a w nim m.in.: system zarządzania flotą ...

powrót

Janusz Dygaszewicz

Melanż informatyczny

Oprogramowanie do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków

Komercyjne programy do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków (EGiB) już na stałe wpisały się w rzeczywistość polskiej geodezji. Sytuacja taka jest dość nietypowa jak na warunki europejskie, nie tyle ze względu na stuprocentowy udział sektora komercyjnego, ile na dużą liczbę tych programów oraz ich ciągle niesatysfakcjonującą jakość.

Obecnie wykorzystywane przez powiatowe ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (PODGiK) oprogramowanie do ewidencji gruntów i budynków można pod względem zastosowania podzielić
na trzy grupy:
- do prowadzenia części opisowej,
- do prowadzenia części geometrycznej,
- do prowadzenia części opisowej i geometrycznej w sposób zintegrowany.
Rozwiązanie optymalne i docelowe to występowanie jedynie programów trzeciej grupy. Na razie jednak tzw. zaszłości historyczne i niska jakość baz danych powodują, że konieczne jest tolerowanie permanentnego okresu przejściowego, gdzie dane w zależności od powiatu utrzymywane są osobno w części opisowej i osobno – geometrycznej, a integracji dokonuje się przez dodatkowe zabiegi z wykorzystaniem narzędzi programistycznych. Sytuacja taka prowadzi często do desynchronizacji danych, a w konsekwencji – do degradacji zasobu i podważania jego wiarygodności. Należy jednak podkreślić, że producenci pracują obecnie nad wersjami oprogramowania umożliwiającymi integrację danych opisowych i graficznych w jednej bazie relacyjnej.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS