Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2011, Nr 7 (194) |


• Na pasie startowym - rozmowa z Jerzym Anasiewiczem o obsłudze inwestycji liniowych na warszawskim Okęciu • Pilotaż modernizacji ewidencji gruntów i budynków • Mobilna rewolucja - systemy skanowania i kartowania • Geodeta w świecie reklamy • Geodezyjne ślady solnego kataklizmu w Wapnie • Granice gruntów objętych ...

powrót

Rozmawiała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Szkoła z klasą

Rozmowa z Grzegorzem Szymczakiem, dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie, z okazji 70-lecia szkoły i 50-lecia Technikum Geodezyjnego

KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Co pozytywnie zaskoczyło pana podczas obchodów jubileuszu?
GRZEGORZ SZYMCZAK: Przede wszystkim bardzo serdeczna atmosfera i integrowanie się w trakcie zabawy starszych i młodszych roczników absolwentów.

Dlaczego absolwenci tak mocno angażują się w sprawy szkoły, czego przykładem może być udział wielu z nich w organizacji jubileuszu?
Sądzę, że wynika to z bardzo silnych więzi, które wytworzyły się w trakcie pobytu w naszej szkole. Nie bez znaczenia są też rzadko gdzie indziej spotykane, czasami wręcz partnerskie relacje między nauczycielami i uczniami, które nawiązują się m.in. w czasie praktyk zawodowych.
Od dawna staramy się nie tylko uczyć na wysokim poziomie, ale również rozwijać zainteresowania uczniów poprzez m.in. organizowanie wielu wycieczek, biwaków, imprez i uroczystości okolicznościowych. Wówczas uczniowie i nauczyciele poznają się na całkiem innej płaszczyźnie. Ponadto, odkąd sięgam pamięcią, nie ma roku, żeby absolwenci nie organizowali swoich spotkań klasowych, z okazji 10., 15. i kolejnych rocznic ukończenia szkoły. Te więzi są więc systematycznie odnawiane.

Podczas uroczystości główny geodeta kraju Jolanta Orlińska przekazała szkole szczególny prezent. Co to było?
Odbiornik GPS Trimble R8 GNSS.

Czy uczniowie Technikum Geodezyjnego mają w toku nauki kontakt z nowoczesnymi technologiami i będą mogli wykorzystywać ten odbiornik?
Oczywiście, że tak. Corocznie organizujemy wyjazdy uczniów i nauczycieli na Politechnikę Warszawską i Wojskową Akademię Techniczną, gdzie uczestniczą oni w wykładach oraz prezentacjach sprzętu geodezyjnego i systemów pomiarowych prowadzonych przez pracowników naukowych. Nasi uczniowie korzystają też z dni otwartych na uczelniach, a nauczyciele biorą udział w konferencjach i seminariach, na których poszerzają swą wiedzę. W efekcie wprowadzania do treści nauczania nowych technologii szanse na znalezienie pracy przez absolwentów rosną. Ponadto uczniowie zdobywają dodatkowe umiejętności wykraczające poza program nauczania, co przekłada się na większe zainteresowanie zawodem.
Szkoła prowadzi również wieloletnią, systematyczną współpracę z dystrybutorami sprzętu geodezyjnego. Organizują oni u nas prezentacje najnowocześniejszych systemów pomiarowych, a także szkolenia dla nauczycieli i uczniów. Dobrym przykładem jest współpraca z firmą Geo-System, która prowadziła szkolenia w zakresie obsługi programu GEO-MAP, a jego nauka weszła na stałe do treści programowych realizowanych na przedmiocie „informatyka geodezyjno-kartograficzna”. W latach 2003-04 trzy prace dyplomowe wykonane z wykorzystaniem tego programu zajęły czołowe miejsca w Wojewódzkim Konkursie „Młody Technik” w Siedlcach. Kontakty z firmą Geo-System zaowocowały również wprowadzeniem na zajęciach informatyki geodezyjnej i kartograficznej zagadnień związanych z wizualizacją obiektów w programie Google SketchUp. W rezultacie uczniowie corocznie będą powiększać bazę danych 3D dla Żelechowa.
Oczywiście, że tak. Corocznie organizujemy wyjazdy uczniów i nauczycieli na Politechnikę Warszawską i Wojskową Akademię Techniczną, gdzie uczestniczą oni w wykładach oraz prezentacjach sprzętu geodezyjnego i systemów pomiarowych prowadzonych przez pracowników naukowych. Nasi uczniowie korzystają też z dni otwartych na uczelniach, a nauczyciele biorą udział w konferencjach i seminariach, na których poszerzają swą wiedzę. W efekcie wprowadzania do treści nauczania nowych technologii szanse na znalezienie pracy przez absolwentów rosną. Ponadto uczniowie zdobywają dodatkowe umiejętności wykraczające poza program nauczania, co przekłada się na większe zainteresowanie zawodem.
Szkoła prowadzi również wieloletnią, systematyczną współpracę z dystrybutorami sprzętu geodezyjnego. Organizują oni u nas prezentacje najnowocześniejszych systemów pomiarowych, a także szkolenia dla nauczycieli i uczniów. Dobrym przykładem jest współpraca z firmą Geo-System, która prowadziła szkolenia w zakresie obsługi programu GEO-MAP, a jego nauka weszła na stałe do treści programowych realizowanych na przedmiocie „informatyka geodezyjno-kartograficzna”. W latach 2003-04 trzy prace dyplomowe wykonane z wykorzystaniem tego programu zajęły czołowe miejsca w Wojewódzkim Konkursie „Młody Technik” w Siedlcach. Kontakty z firmą Geo-System zaowocowały również wprowadzeniem na zajęciach informatyki geodezyjnej i kartograficznej zagadnień związanych z wizualizacją obiektów w programie Google SketchUp. W rezultacie uczniowie corocznie będą powiększać bazę danych 3D dla Żelechowa...

Pełna treść wywiadu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS