wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Styczeń 2005, Nr 1 (116) |


• Jedna baza referencyjna czy kilka? – zastanawiają się Dariusz Gotlib, Adam Iwaniak i Robert Olszewski • Grawimetr w Tatrach • O samorządzie zawodowym pisze Adolf Jankowski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK • Zestawienie niwelatorów automatycznych • Siedziby rodowe Uchańskich na mapach ...

powrót

Marek Pudło

Topcon GPT-7000/GTS-720

Nowe tachimetry są coraz bardziej rozbudowane, także pod względem oprogramowania wewnętrznego. Przy mnogości funkcji pomiarowych i obliczeniowych wybór sposobu „komunikowania się” człowieka z tachimetrem jest nie lada problemem. W najnowszej serii GPT-7000/GTS-720 Topcon postanowił użyć do tego celu systemu Windows CE.NET i aplikacji TopSURV.

Windows powoli, ale systematycznie zastępuje w tachimetrach wysłużonego DOS-a. Dzięki niemu obsługa zaawansowanych aplikacji pomiarowych i obliczeniowych jest znacznie wygodniejsza. Geodeci z zacięciem programistycznym też będą zadowoleni. Do tachimetru można wgrywać autorskie rozwiązania i rozszerzać możliwości oprogramowania fabrycznego. Wydaje się, że nie wymaga tego zainstalowany w Topconie polskojęzyczny TopSURV (także do GPS). Wystarczy wspomnieć tylko, że jest tu osiem rodzajów domiarów, ponad dziesięć programów obliczających przecięcia czy funkcje do robót drogowych. Nie to jest jednak najważniejsze. Ta „okienkowa” aplikacja jest przejrzysta. Nie ma już uciążliwego wyszukiwania i wchodzenia w kolejne poziomy menu. Po wybraniu, na przykład, funkcji tyczenia mamy jedno okno, a typ określamy z rozwijalnych pasków. Bez względu na to, jaką funkcję uruchomimy, zawsze będzie jej towarzyszyć graficzna prezentacja obliczeń i wyników pomiarów na szkicu oraz dostęp do danych w postaci tabelarycznej. Ciekawie została rozwiązana kwestia parametrów wykonywania pomiarów – oprogramowanie informuje użytkownika o ich nieprzestrzeganiu. Jeśli, na przykład, ustalimy, że pomiar kąta ma odbywać się w dwóch seriach, to każde odstępstwo od tej reguły będzie sygnalizowane na ekranie tachimetru. Okienka wymusiły na japońskim producencie zastosowanie dotykowego ekranu, co także powinno ucieszyć użytkowników.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS