Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2005, Nr 1 (116) |


• Jedna baza referencyjna czy kilka? – zastanawiają się Dariusz Gotlib, Adam Iwaniak i Robert Olszewski • Grawimetr w Tatrach • O samorządzie zawodowym pisze Adolf Jankowski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Legislacji GUGiK • Zestawienie niwelatorów automatycznych • Siedziby rodowe Uchańskich na mapach ...

powrót

Marek Pudło

Topcon GPT-7000/GTS-720

Nowe tachimetry są coraz bardziej rozbudowane, także pod względem oprogramowania wewnętrznego. Przy mnogości funkcji pomiarowych i obliczeniowych wybór sposobu „komunikowania się” człowieka z tachimetrem jest nie lada problemem. W najnowszej serii GPT-7000/GTS-720 Topcon postanowił użyć do tego celu systemu Windows CE.NET i aplikacji TopSURV.

Windows powoli, ale systematycznie zastępuje w tachimetrach wysłużonego DOS-a. Dzięki niemu obsługa zaawansowanych aplikacji pomiarowych i obliczeniowych jest znacznie wygodniejsza. Geodeci z zacięciem programistycznym też będą zadowoleni. Do tachimetru można wgrywać autorskie rozwiązania i rozszerzać możliwości oprogramowania fabrycznego. Wydaje się, że nie wymaga tego zainstalowany w Topconie polskojęzyczny TopSURV (także do GPS). Wystarczy wspomnieć tylko, że jest tu osiem rodzajów domiarów, ponad dziesięć programów obliczających przecięcia czy funkcje do robót drogowych. Nie to jest jednak najważniejsze. Ta „okienkowa” aplikacja jest przejrzysta. Nie ma już uciążliwego wyszukiwania i wchodzenia w kolejne poziomy menu. Po wybraniu, na przykład, funkcji tyczenia mamy jedno okno, a typ określamy z rozwijalnych pasków. Bez względu na to, jaką funkcję uruchomimy, zawsze będzie jej towarzyszyć graficzna prezentacja obliczeń i wyników pomiarów na szkicu oraz dostęp do danych w postaci tabelarycznej. Ciekawie została rozwiązana kwestia parametrów wykonywania pomiarów – oprogramowanie informuje użytkownika o ich nieprzestrzeganiu. Jeśli, na przykład, ustalimy, że pomiar kąta ma odbywać się w dwóch seriach, to każde odstępstwo od tej reguły będzie sygnalizowane na ekranie tachimetru. Okienka wymusiły na japońskim producencie zastosowanie dotykowego ekranu, co także powinno ucieszyć użytkowników.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS