Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2005, Nr 5 (120) |


• 200 dat na 10 lat • W życiu trzeba mieć szczęście mówi prof. Henryk Leśniok • Jedynka czy czwórka – dyskusja na temat uprawnień zawodowych • GIS za darmo, czyli oprogramowanie Open Source w systemach informacji przestrzennej (cz. I) • Na studia z „nową maturą” Dodatek NAWI, a w nim m.in. ...

powrót

Krzysztof Narewski

Jedynka czy czwórka?

Dyskusja na temat różnic uprawnień zawodowych wynikających z zakresu pierwszego i czwartego nabiera rumieńców. Po artyku­le „Prosto z mostu” [GEODETA 4/2005] publikujemy kolejny głos w tej sprawie – jeszcze ciepłą korespondencję Czytelnika z GU­GiK-iem. Dodatkowo – kilka ciekawszych fragmentów z pewnego poradnika.

Kilka trudnych pytań
W nawiązaniu do Pana stanowiska [pisze Czytelnik do głównego geodety kraju – przyp. red.] w sprawie przypisy­wania rodzajów prac geodezyjnych do poszczególnych zakresów uprawnień (pismo nr NL-650-215-2005 z 17 lutego 2005 r.) oraz w związku z przekazaniem przez kujawsko-pomorskiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w Bydgoszczy powyższego stanowiska geodetom powiatowym do stosowania, proszę o wyjaśnienie kilku kwestii:
- Czy istnieje podstawa prawna po­zwalająca na ograniczenie możliwości wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii geo­detom już posiadającym uprawnienia?
- Wymóg ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego dotyczy wielu obiektów, których budowa wiąże się z po­siadaniem zróżnicowanych uprawnień budowlanych, nawet w zakresie jednej dziedziny. Jest to zrozumiałe ze wzglę­du na bezpieczeństwo i przebieg procesu budowlanego. Czym jednak różni się wy­tyczenie obiektu liniowego – przyłącza energetycznego do domu jednorodzin­nego od wytyczenia linii elektroenerge­tycznej o napięciu 110 kV? Czym różni się inwentaryzacja powykonawcza tych obiektów? Nadmieniam, iż inwentaryza­cji sieci uzbrojenia terenu dokonuje się przed odbiorem, co oznacza, że przewo­dy są jeszcze nieczynne.
- Jakie elementy inwentaryzacji po­wykonawczej drogi powiatowej nie są mierzone podczas inwentaryzacji dro­gi gminnej? Czy pomiar któregokolwiek elementu drogi powiatowej (wojewódz­kiej, krajowej) ma osiągnąć dokładność niedostępną dla geodety z uprawnienia­mi z zakresu l? Jaki przepis prawny bądź techniczny przewiduje różnicowanie do­kładności pomiaru w zależności od ka­tegorii drogi?

Droga to co innego niż most
Swoją firmę prowadzę od czterech lat. Oceniam, że prace związane z bu­dową, przebudową i modernizacją dróg wszelkiej kategorii stanowiły ok. 80% wszystkich moich zleceń. Chciałbym więc nieco szerzej przeanalizować ten asortyment prac geodezyjnych. Podam konkretny przykład – wykonuję obec­nie mapę do celów projektowych pod modernizację drogi krajowej. Blisko 4-kilometrowy jej odcinek biegnie przez lasy, gdzie nie zostały nigdy założone sekcje mapy sytuacyjno-wysokościowej. Czym będzie się różnił całkowicie no­wy pomiar drogi (obejmujący położenie sytuacyjne i określenie wysokości na­wierzchni, poboczy, rowów i skarp) od jej inwentaryzacji?
Nawiasem mówiąc, rzędne istniejące i projektowane dróg podawane są w pro­jektach budowlanych z dokładnością centymetra. Do osiągnięcia tej dokład­ności całkowicie wystarcza najzwyklej­sza niwelacja techniczna. Czy napraw­dę aby wykonać taki pomiar, potrzeba uprawnień z zakresu geodezyjnej obsłu­gi inwestycji?
Inaczej wygląda sprawa z obsługą obiektów budowlanych związanych z drogą – mostów, wiaduktów itp. Nie mam wątpliwości, że przy pracach tego typu geodeta rzeczywiście powinien po­siadać uprawnienia z zakresu czwarte­go. Podobnie zresztą rozdzielają te prace uprawnienia budowlane – na „drogowe” i „mostowe”. W związku z powyższym najczęściej dla drogi i dla obiektów to­warzyszących opracowywane są odręb­ne projekty. Należy przy tym wyraźnie podkreślić fakt, że czym innym jest in­wentaryzacja mostu, a czym innym prze­chodzącej przez ten most jezdni asfalto­wej czy chodnika.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS