wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2008, Nr 5 (156) |


• Wywiad z Vanessą Lawrence, szefową brytyjskiej Ordnance Survey • Nowe rozdanie w Elblągu, czyli 10. konferencja na temat ODGiK • Bogdan Grzechnik o geodezji na budowie dróg • MEDARD – edytor metadanych • Ewout Korpershoek o 164 latach Topcona • Zestawienie ręcznych dalmierzy laserowych • Ponad 3500 na ...

powrót

Paulina Jakubicka-Wilczyńska

W CODGiK o ASG-EUPOS

Zgodnie z przesuniętym harmonogramem system ASG-EUPOS ma być gotowy 30 maja. Zasięgiem obejmie całą powierzchnię Polski i będzie udostępniał poprawki on-line. Punkty ASG-EUPOS staną się bazą do realizacji układu odniesienia.

W siedzibie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie odbyło się 2 kwietnia spotkanie realizatorów ASG-EUPOS z przedstawicielami dystrybutorów sprzętu geodezyjnego. Kierownik projektu Jarosław Bosy przedstawił główne założenia, funkcję i budowę systemu oraz serwisy, które w jego ramach będą udostępniane. Jak podkreślał, prace przebiegają zgodnie z planem. Zainstalowane zostały wszystkie stacje i łącza teleinformatyczne. Trwa jeszcze testowanie łącz pod kątem zapewnienia ich prawidłowego działania. System musi być dokładnie skalibrowany i sprawdzony przed przekazaniem go zamawiającemu.

Koszty realizacji projektu wynoszą 29 mln 500 tys. zł, z czego 22 mln są refundowane. W jego ramach GUGiK zamówił również 65 odbiorników ruchomych – 60 z nich trafi do PODGiK-ów. Obecnie są one wykorzystywane do kalibracji systemu.

Celem spotkania było zaproszenie dystrybutorów sprzętu do aktywnego uczestnictwa w sprawdzaniu systemu. Zanim zostanie on oficjalnie uruchomiony, musi przejść wiele wewnętrznych testów. Realizatorzy projektu chcą, aby dystrybutorzy odbiorników GPS przetestowali m.in. kompatybilność swoich produktów z systemem. Ich testy mają polegać przede wszystkim na sprawdzeniu: poprawności działania systemu, czy jest on dostępny w losowo wybranych miejscach w kraju, czy może być stosowany wraz z dowolnym sprzętem itp. W mniejszym stopniu GUGiK jest obecnie zainteresowany możliwymi do osiągnięcia dokładnościami. Będzie to badane na dalszym etapie prac.

Kolejne testy przeprowadzą m.in. jednostki naukowe i uczelnie (spot­kanie z tym środowiskiem odbyło się 8 kwietnia). Pomoże to również rozpropagować ASG-EUPOS. A dopiero później zaznajomić się z systemem będą mogły firmy geodezyjne...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS