Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2008, Nr 6 (157) |


• Wyniki finansowe geodezyjnej czołówki • Wywiad z Gienadijem Pobiedinskim, zastępcą dyrektora Roskartografii • Rozmowa z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem • Geografja Ziemi Świętej - zapomniane dzieło Wincentego Pola • Dyskusji o prawie geodezyjnym ciąg dalszy • Liniowe wykrywacze urządzeń podziemnych

powrót

Waldemar Izdebski

Dostęp 24/7

Internetowe zgłaszanie prac geodezyjnych jako element usprawniania funkcjonowania PODGiK

Ostatnio modnym tematem stało się tworzenie krajowej infrastruktury danych przestrzennych (SDI – Spatial Data Infrastructure). Przewodzi w tym GUGiK, ale wszelkie działania ukierunkowane są na ogólnego odbiorcę. Geodeci właściwie niewiele na tym zys­kują, co wynika z bezpośredniego przeniesienia wzorców SDI z krajów Unii Europejskiej, w których nie funkcjonuje nic na wzór naszych PODGiK.

Dlatego istotne jest zwrócenie uwagi na pewne specjalistyczne cechy rozszerzające nasze krajowe SDI, aby grupa zawodowa geodetów, odpowiedzialna za bazową część SDI, również odniosła z tego wymierne korzyści, polegające na usprawnieniu codziennej pracy. Jednym z oczywistych oczekiwań w tym względzie jest możliwość internetowego zgłaszania prac geodezyjnych.

Obecnie powstaje wiele różnych inicjatyw związanych z udostępnianiem danych przestrzennych. Rzadko kiedy jednak udostępnianie to jest związane z bezpośrednim wykorzystaniem danych PODGiK. Większość rozwiązań bazuje na danych zaimportowanych jednorazowo i ewentualnie okresowo uaktualnianych, ale przeważnie bez zastosowania mechanizmów automatycznej aktualizacji.

W sposób usystematyzowany dane z PODGiK udostępniane są w serwisach budowanych przez firmy, które od lat tworzą oprogramowanie służące do prowadzenia zasobu. Jedną z nich jest Geo-System Sp. z o.o., która kilka lat temu uruchomiła specjalną stronę internetową www.igeomap.pl, umożliwiającą dostęp do zrealizowanych wdrożeń.
Ze względu na niewielkie szybkości transferów w technologii WWW dostęp do danych jest znacznie utrudniony i należy stosować specjalne techniki, które zoptymalizują wykonywanie transferów. W zależności od systemu do realizacji zadania stosowane są różne rozwiązania mające swoje wady i zalety...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS