Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2008, Nr 6 (157) |


• Wyniki finansowe geodezyjnej czołówki • Wywiad z Gienadijem Pobiedinskim, zastępcą dyrektora Roskartografii • Rozmowa z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem • Geografja Ziemi Świętej - zapomniane dzieło Wincentego Pola • Dyskusji o prawie geodezyjnym ciąg dalszy • Liniowe wykrywacze urządzeń podziemnych

powrót

Adam Linsenbarth

Geografja Ziemi Świętej

Wincenty Pol nigdy nie był w Ziemi Świętej, a jednak na podstawie dostępnych informacji stworzył wybitne dzieło, które nawet dzisiaj, kiedy mamy do dyspozycji różnego rodzaju mapy, atlasy, zdjęcia lotnicze i satelitarne oraz obszerne monografie dotyczące tego regionu, jest cennym źródłem danych niedostępnych w innych opracowaniach.

Wincenty Pol (1807-1872) znany jest jako wybitny poeta i patriota. Poza pracą literacką jego zainteresowania obejmowały także geografię i etnologię ziem polskich. W roku 1849 ówczesny minister oświaty hr. Leon Hun mianował Pola profesorem geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie swojej profesury ogłosił kilka prac z tej dziedziny, m.in.: Rzut oka na północne stoki Karpat oraz Rzut oka na umiejętność geografji. W swoich pracach wykazał, że geografia stanowi ważny element w rozwijaniu wiedzy o Polsce i o innych krajach. Do programów nauczania tego przedmiotu wprowadził wycieczki krajoznawcze, które umożliwiły studentom poznanie przestrzeni geograficznej własnego kraju. Jedna z takich wycieczek do Doliny Kościeliskiej przerodziła się w manifestację patriotyczną (1852 r.). Za zorganizowanie tej manifestacji władze austriackie najpierw zawiesiły Wincentego Pola jako profesora, a później zwolniły go z uniwersytetu.

Wincenty Pol interesował się również geografią Ziemi Świętej. W roku 1863 wydał książkę zatytułowaną Geografja Ziemi świętej – w dwóch księgach, niewątpliwie zasługującą na uwagę geografów i kartografów (Geografja Ziemi świętej – w dwóch księgach przez Wincentego Pola, członka wielu Towarzystw uczonych, Dr filozofji, b. profesora powszechnej, fizycznej i porównawczej geografji na uniwersytecie Jagiellońskim, Lwów – nakładem autora, 1863).

Zarówno układ tego dzieła, jak i treść poszczególnych części i rozdziałów są bardzo oryginalne. Jedną z cennych innowacji stanowiło powiązanie informacji o obiektach geograficznych z ich występowaniem w poszczególnych fragmentach Pisma Świętego ujętym w obszernych przypisach. Bardzo trafnie sam autor w przedmowie do swego dzieła napisał: „Ztąd też przytoczyłem i teksta na których się wspiera opis, przekonawszy się jak często fałszywie cytowane bywają nawet w naukowych książkach i że niełatwo jest dla młodego wieku odszukać w księgach Pisma św. zacytowane miejsca”...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama