Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2008, Nr 6 (157) |


• Wyniki finansowe geodezyjnej czołówki • Wywiad z Gienadijem Pobiedinskim, zastępcą dyrektora Roskartografii • Rozmowa z Aleksandrem Bielickim i Dariuszem Dzionkiem • Geografja Ziemi Świętej - zapomniane dzieło Wincentego Pola • Dyskusji o prawie geodezyjnym ciąg dalszy • Liniowe wykrywacze urządzeń podziemnych

powrót

Alicja Kulka

Dane, ludzie i oprogramowanie

Zintegrowane oprogramowanie? Tak! Lecz ważna jest również jakość danych – uważa Alicja Kulka, naczelnik Wydziału Geodezji w Urzędzie Miejskim w Tychach. W ciągu ostatnich miesięcy wdrażano tam jednolite oprogramowanie w miejsce czterech dotychczas obsługujących zasób geodezyjny i kartograficzny.

W dobie informatyzacji, GIS-u, wszelkiego rodzaju zobrazowań i analiz przestrzennych, wreszcie dyrektywy INSPIRE zupełnie naturalne jest, że geodezja (a tym samym dane przez nią gromadzone) powinna być w pełni zinformatyzowana. Do niedawna Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Tychach wykorzystywał w pracy cztery różne programy. Największymi niedogodnościami, które wpłynęły na decyzję o zmianie oprogramowania, były przede wszystkim:
• brak spójności danych opisowych i graficznych,
• brak stałości identyfikatorów obiektów,
• brak słowników,
• brak możliwości pełnej integracji danych,
• konieczność wielokrotnego wprowadzania tych samych danych.

W związku z powyższym zdecydowaliśmy się zamienić używane dotąd programy na KATASTER WZ – jeden system obsługujący cały wydział, oparty już na rozwiązaniach GIS-owych, integrujący dane i umożliwiający dalszy nieograniczony rozwój. GIS (czy SIT) to doskonałe i niezastąpione narzędzie do zarządzania miastem (powiatem). Wiedzą o tym wszyscy, którzy korzystają z tych narzędzi i dzisiaj nie wyobrażają sobie bez nich pracy.

Rozpoczęliśmy od zbudowania koncepcji wdrożenia oprogramowania. Istotnym założeniem było, że ma ono służyć do prowadzenia nie tylko ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, lecz również całego Wydziału Geodezji z możliwością rozbudowy o kolejne moduły (np. do obsługi innych wydziałów). Harmonogram prac podzielony został na etapy. Jednym z najważniejszych była analiza dotychczasowych danych pod kątem prawidłowości zapisu i przygotowania ich do w miarę bezkolizyjnego przekonwertowania. W miarę, bo jak wiedzą fachowcy oraz ci, którzy uczestniczyli w takich pracach, przy konwersji zawsze istnieje poważne zagrożenie utraty bądź złego zapisu danych. Powodzenie całej operacji zależy bowiem nie tylko od przygotowania pracowników wydziału i wykonawcy, ale także danych do konwersji...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS