Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2008, Nr 8 (159) |


• Drugi oddech Galileo • O Atlasie historycznym Krakowa • Wywiad z Amarem Hanspalem i Wojciechem Jędrzejczakiem z Autodesku • XXI Kongres Fotogrametryczny w Pekinie • GIG o problemach geodezji • Porównanie magnetometrów

powrót

Ryszard Pabian, Sebastian Podlasek

Zgodnie z INSPIRE

System Informacji Przestrzennej w Jaśle

Inicjatywa budowy Systemu Informacji Przestrzennej w Jaśle wynikła z potrzeby efektywnego stosowania danych geoprzestrzennych posiadanych przez miasto. Podstawowym zadaniem było więc uzyskanie łat­wego dostępu do zasobów informacji przestrzennej zarówno przez odpowiednie wydziały urzędu miasta, jak i publicznych użytkowników systemu.

Realizacja na pozór prostego założenia, jakim jest „łatwy dostęp”, oznaczała zagwarantowanie łączenia miejskich zbiorów danych z rozproszonymi zasobami informacji przestrzennej (zgodnie z ideą dyrektywy INSPIRE) oraz zapewnienie współdziałania usług danych przestrzennych w dowolnym środowisku aplikacyjnym i sprzętowym użytkownika. Wymagało to m.in. zastosowania międzynarodowych standardów dotyczących interoperacyjności, które w przyszłości zaowocują współdziałaniem systemu z infrastrukturą informacji przestrzennej budowaną na wyższych szczeblach administracji publicznej.

Budowa systemu została zlecona w drodze zamówienia publicznego firmie WASKO S.A. z Gliwic, która zaoferowała rozwiązanie oparte na technologii sdi.suite (niemieckiej firmy con terra GmbH z Münster), stosowanej w budowie infrastruktury informacji przestrzennej, m.in. wykorzystującej standardy ISO, OGC, W3C, OASIS w celu zapewnienia interoperacyjności. Zgodnie z zaleceniami dyrektywy INSPIRE miejski system informacji został zrealizowany w architekturze zorientowanej na usługi sieciowe (Services Oriented Architecture – SOA). Obejmował wdrożenie usługi publikującej – pozwalającej na prezentację danych przestrzennych za pośrednictwem serwisu WMS (Web Map Service) oraz usługi przeglądania – umożliwiającej wizualizację zasobów w internecie oraz ich integrację z dowolnymi serwisami danych przestrzennych. Uwarunkowania organizacyjno-prawne zadecydowały z kolei o wprowadzeniu usługi zabezpieczającej dostęp do serwisów – dającej możliwość zarządzania kontami użytkowników i ich grup o różnych uprawnieniach i poziomach dostępu do serwisów. Zarządzanie miejskimi zbiorami danych przestrzennych zapewniają aplikacje GIS desktop...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS