Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2008, Nr 8 (159) |


• Drugi oddech Galileo • O Atlasie historycznym Krakowa • Wywiad z Amarem Hanspalem i Wojciechem Jędrzejczakiem z Autodesku • XXI Kongres Fotogrametryczny w Pekinie • GIG o problemach geodezji • Porównanie magnetometrów

powrót

Marek Majewski

Magia FDO

AutoCAD Map 3D

Rosnąca potrzeba otwartości i współdziałania tradycyjnych systemów informacji geograficznej (GIS) z operacyjnymi systemami informatycznymi (IT) oraz ich integracji z prywatnymi i publicznymi internetowymi serwisami mapowymi (WMS) wymaga bezpośredniego dostępu do danych w ich natywnych formatach i platformach. Kluczem do rozwiązania problemu jest technologia FDO.

Brak bezpośredniego dostępu do danych sprawia, że użytkownicy stają przed koniecznością każdorazowej konwersji danych do formatu systemu, który posiadają. Z jednej strony jest to strata cennego czasu, z drugiej – źródło nieścisłości i błędów w danych. Brak otwartości systemu GIS na inne formaty danych jest jego dużym minusem. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy dane przestrzenne są składowane w relacyjnych bazach danych i udostępniane za pośrednictwem coraz większej liczby internetowych serwisów mapowych.

FDO (Feature Data Objects) to technologia bezpośredniego dostępu do danych w ich natywnym formacie, bez potrzeby konwersji. Technologia ta zaimplementowana jest w programie AutoCAD Map 3D i pozostałych geoprzestrzennych rozwiązaniach firmy Autodesk (AutoCAD Civil 3D, Autodesk Topobase oraz Autodesk MapGuide). Umożliwia użytkownikom pracę na danych przestrzennych zapisanych w różnych typach relacyjnych baz danych oraz różnych formatach plików (patrz tabela).

Technologia FDO jest rozwijana nie tylko jako część oprogramowania firmy Auto­desk, ale również jako projekt typu open source przy udziale Open Source Geospatial Foundation (OSGeo), która umożliwia twórcom aplikacji bezpłatne korzystanie z technologii dostępu do danych przestrzennych...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS