Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2008, Nr 8 (159) |


• Drugi oddech Galileo • O Atlasie historycznym Krakowa • Wywiad z Amarem Hanspalem i Wojciechem Jędrzejczakiem z Autodesku • XXI Kongres Fotogrametryczny w Pekinie • GIG o problemach geodezji • Porównanie magnetometrów

powrót

Jerzy Przywara

Drugi oddech Galileo

Uruchomienie przetargów z budżetu Unii oznacza, że budowa europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo nabierze wreszcie tempa. Zaproszenie do składania ofert na realizację poszczególnych zadań programu ukazało się 1 lipca, ponad rok po przerwaniu przez Radę Europejską negocjacji w sprawie koncesji na budowę i eksploatację systemu.

Jak wiadomo, tarcia pomiędzy głównymi graczami w programie Galileo (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Wlk. Brytania) zaowocowały wieloletnim opóźnieniem, a w rezultacie zmianą sposobu realizacji i nadzoru nad sys­temem. W 2002 roku wydawało się, że osiągnięto porozumienie co do konieczności budowy, a tym samym sfinansowania projektu, i ruszyły niektóre prace (powołano m.in. Galileo Joint Undertaking). Wkrótce jednak program zaczęli bojkotować Niemcy, domagający się większego w nim udziału. Międzynarodowe konsorcjum utworzone w 2005 roku do budowy systemu praktycznie nie funkcjonowało, a udziałowcy kłócili się o zadania i pieniądze (Inmarsat, EADS, Thales, Alcatel, Hispasat, Finmeccanica, TeleOp). W sprawie Galileo głos zabierali przywódcy Unii, szefowie rządów i parlamenty. Wiosną 2007 roku wiadomo było, że muszą nastąpić generalne zmiany. I nastąpiły.

Polityczną odpowiedzialność za realizację Galileo wzięły na siebie Rada i Parlament Europejski. Zrezygnowano z partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym firmy komercyjne miały sfinansować około 2/3 kosztów budowy systemu. W czerwcu 2007 roku ministrowie transportu państw Unii podjęli najważniejszą decyzję – Galileo ma powstać w całości z funduszy unijnych (podobnie jak z pieniędzy publicznych powstają GPS, GLONASS i chiński Beidou). W lis­topadzie ministrowie gospodarki i finansów zaaprobowali w budżecie UE na lata 2007-2013 kwotę 3,4 mld euro (1 mld to środki zarezerwowane wcześniej) na budowę systemu (wraz z EGNOS) i podzielili zadania na sześć pakietów. Miesiąc później do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską dodano artykuły o konieczności opracowania europejskiej polityki przestrzeni kosmicznej oraz o tym, że Parlament i Rada „ustanawiają niezbędne środki, które mogą przybrać postać europejskiego programu kosmicznego, z wyłączeniem jakiejkolwiek harmonizacji przepisów ustawowych i wykonawczych państw członkowskich”.

W kwietniu 2008 roku państwa Unii zdefiniowały ostatecznie odpowiedzialność polityczną za budowę Galileo. Będzie ona realizowana przez kraje członkowskie i Parlament przy pomocy Międzyinstytucjonalnego Panelu Galileo (Galileo Interinstitutional Panel). Ogłoszenie o zaproszeniu firm do udziału w realizacji poszczególnych zadań przy budowie systemu jest w istocie reanimacją tego programu.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS