Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2008, Nr 9 (160) |


• Mapy przestępczości • O gwarancji i rękojmi w pracach geodezyjnych • TERYT, operat przestrzenny • Satelita dla kartografów • Zestawienie ploterów CAD/GIS, cz. 1 • Dobra robota w Świeradowie

powrót

Ludmiła Pietrzak, Stanisław Zaremba

Gwarancje i rękojmie

Ważne dla każdego wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych

Jak długi okres gwarancji i rękojmi może nałożyć zamawiający na wykonawcę prac geodezyjnych i kartograficznych? Jakie prace i w jakim trybie podlegają gwarancji i rękojmi? Gdzie kończy się modernizacja, a zaczyna aktualizacja operatu EGiB?

• Niekończąca się TBD
Problem gwarancji i rękojmi jest ważny dla wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych, ponieważ zdarza się, że usługi w ramach gwarancji i rękojmi wymuszane są przez zamawiającego nawet przez kilka lat. Na przykład w opracowaniach TBD wykonawcy przekazują do zasobu materiał skontrolowany wszystkimi dostępnymi narzędziami własnymi i zamawiającego. W trakcie obowiązywania terminu gwarancji i rękojmi zamawiający (urzędy marszałkowskie, GUGiK) przygotowują nowe wersje aplikacji kontrolnych TBD. Tymi aplikacjami gotowe opracowania są ponownie kontrolowane, a wygenerowane nowe raporty przesyłane do wykonawcy, który zobowiązany jest poprawić wykonane prace, co pociąga za sobą poważne koszty w działalności firmy. Czy wykonawca powinien wykonywać te prace po upływie roku, choć w chwili przekazywania do zasobu opracowanie nie zawierało błędów wykrywalnych dostępnymi procedurami?

• Za cudze błędy
Z kolei w opracowaniach modernizacji operatu ewidencji gruntów i budynków (EGiB) wykonawca często zobowiązany jest do wykonania prac, które nie są wynikiem jego błędu. Biorą się one jedynie z braku dostępnej dokumentacji, ta zaś – z długiego obiegu dokumentów (zwłaszcza w dużych aglomeracjach) i lekceważącego traktowania przez instytucje składanych przez wykonawcę pism (a często w ogóle braku odpowiedzi). W efekcie wykonawca nie jest w stanie dotrzeć do potrzebnego dokumentu, choć jego data wskazuje, że istniał na etapie modernizacji.
Przerzucanie się odpowiedzialnoścą za nieporządki w operatach (zbiorach dokumentacji geodezyjnej) jest odwiecznym problemem urzędników i wykonawców. Ci pierwsi przygotowują nieprecyzyjne specyfikacje zadań i są przekonani, że skoro wykonawca bierze pieniądze, to można mu wszystko narzucić. Ci drudzy starają się unikać dodatkowych czynności, którymi są obarczani. Jak to uregulować, aby w rezultacie osiągnąć dobre opracowanie geodezyjne poparte przepisami?

Nierzadko też zamawiający bezkrytycznie przyjmuje każde pismo i uwagę zarówno ze strony urzędu, jak i właścicieli nieruchomości i – nie analizując w ogóle podstaw takich uwag – przekazuje je wykonawcy z żądaniem naprawy i analizy pod tym kątem całości opracowania. Wykonawca ponosi koszty analizy zasadnoś­ci roszczenia, które nie zawsze jest słuszne i często zostaje oddalone.

Nie bez znaczenia jest również brak solidnej współpracy ze strony zamawiającego. Bywa, że wykonawca traktowany jest w PODGiK jak zło konieczne. Na szczęście, nie jest to jednak regułą. W wielu przypadkach i zamawiającym, i PODGiK-om zależy na jakości opracowania i współpraca z wykonawcą układa się profesjonalnie i bez zarzutu...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama