wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2009, Nr 2 (165) |


• Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR • Wirtualne miasta • Francuski geoportal • Opłaty za czynności geodezyjne, cd. • Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta, cz. I

powrót

Jerzy Przywara

Honor związku i rękawice

Krótka historia stowarzyszeń geodezyjnych na ziemiach polskich, cz. II

Wśród honorowych członków Stowarzyszenia Geodetów Polskich są ludzie wybitni, jak profesorowie Edward Warchałowski czy Stefan Hausbrandt. Godność tę otrzymał również Bolesław Bierut – wybitny inaczej. Historia SGP jest równie pokręcona, jak historia całego kraju.

• 1945
Po wojnie wszystko trzeba było zaczynać praktycznie od zera. Z 4 tys. przedwojennych polskich inżynierów, mierniczych i pomocników w końcu 1945 roku doliczono się połowy. Szacowano wówczas, że blisko 1200 osób zginęło lub zaginęło w wyniku działań wojennych. Tworzenie na powojennych zgliszczach nowej administracji geodezyjnej i samej organizacji technicznej przebiegło jednak wyjątkowo szybko. 20 marca 1945 roku grupa 23 geodetów odbyła zebranie założycielskie Związku Mierniczych RP. Znaleźli się w niej m.in. Stanisław J. Tymowski, Bronisław Lipiński, Władysław Kępiński, Władysław Katkiewicz i Tadeusz Lazzarini. Zebrani postulowali m.in.: uchwalenie dekretu o utworzeniu Głównego Urzędu Pomiarów Kraju, zabezpieczenie składnic z mapami i dokumentami geodezyjnymi, natychmiastowe uruchomienie szkolnictwa. Już 26 marca ich trzyosobowa reprezentacja została przyjęta przez premiera Edwarda Osóbkę-Morawskiego. W piśmie, które mu przekazano, znalazło się zdanie, że „świat mierniczy z radością powitał projekt dekretu o utworzeniu Głównego Urzędu Pomiarów Kraju”, a dalej, że „Związek Zawodowy Mierniczych apeluje gorąco, aby dekret i jego realizacja w postaci rozporządzeń wykonawczych były uchwalone jak najszybciej”.

Gwoli prawdy, związek, o którym mowa, oficjalnie zaczął istnieć pół roku później (24 października). Sam dekret Krajowej Rady Narodowej, ogłoszony 30 marca, podobnie jak i rozporządzenia, które za nim przyszły, z radością witała tylko garstka aktywistów. A przedwojenny „świat mierniczy” nie wiedział jeszcze, co go wkrótce czeka. Twórcą projektu organizacji nowej administracji geodezyjnej w Polsce był prof. Jan Piotrowski (nieobecny na zebraniu założycielskim 20 marca), który już w grudniu 1944 roku przedstawił go Bolesławowi Bierutowi. Marcowe zebranie dawało legitymację do wprowadzenia dekretu. Tak to polityka zawitała do geodezji...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS