Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2009, Nr 2 (165) |


• Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR • Wirtualne miasta • Francuski geoportal • Opłaty za czynności geodezyjne, cd. • Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta, cz. I

powrót

Jerzy Przywara

Honor związku i rękawice

Krótka historia stowarzyszeń geodezyjnych na ziemiach polskich, cz. II

Wśród honorowych członków Stowarzyszenia Geodetów Polskich są ludzie wybitni, jak profesorowie Edward Warchałowski czy Stefan Hausbrandt. Godność tę otrzymał również Bolesław Bierut – wybitny inaczej. Historia SGP jest równie pokręcona, jak historia całego kraju.

• 1945
Po wojnie wszystko trzeba było zaczynać praktycznie od zera. Z 4 tys. przedwojennych polskich inżynierów, mierniczych i pomocników w końcu 1945 roku doliczono się połowy. Szacowano wówczas, że blisko 1200 osób zginęło lub zaginęło w wyniku działań wojennych. Tworzenie na powojennych zgliszczach nowej administracji geodezyjnej i samej organizacji technicznej przebiegło jednak wyjątkowo szybko. 20 marca 1945 roku grupa 23 geodetów odbyła zebranie założycielskie Związku Mierniczych RP. Znaleźli się w niej m.in. Stanisław J. Tymowski, Bronisław Lipiński, Władysław Kępiński, Władysław Katkiewicz i Tadeusz Lazzarini. Zebrani postulowali m.in.: uchwalenie dekretu o utworzeniu Głównego Urzędu Pomiarów Kraju, zabezpieczenie składnic z mapami i dokumentami geodezyjnymi, natychmiastowe uruchomienie szkolnictwa. Już 26 marca ich trzyosobowa reprezentacja została przyjęta przez premiera Edwarda Osóbkę-Morawskiego. W piśmie, które mu przekazano, znalazło się zdanie, że „świat mierniczy z radością powitał projekt dekretu o utworzeniu Głównego Urzędu Pomiarów Kraju”, a dalej, że „Związek Zawodowy Mierniczych apeluje gorąco, aby dekret i jego realizacja w postaci rozporządzeń wykonawczych były uchwalone jak najszybciej”.

Gwoli prawdy, związek, o którym mowa, oficjalnie zaczął istnieć pół roku później (24 października). Sam dekret Krajowej Rady Narodowej, ogłoszony 30 marca, podobnie jak i rozporządzenia, które za nim przyszły, z radością witała tylko garstka aktywistów. A przedwojenny „świat mierniczy” nie wiedział jeszcze, co go wkrótce czeka. Twórcą projektu organizacji nowej administracji geodezyjnej w Polsce był prof. Jan Piotrowski (nieobecny na zebraniu założycielskim 20 marca), który już w grudniu 1944 roku przedstawił go Bolesławowi Bierutowi. Marcowe zebranie dawało legitymację do wprowadzenia dekretu. Tak to polityka zawitała do geodezji...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS