Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2009, Nr 2 (165) |


• Rozmowa z Leszkiem Szymańskim, dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR • Wirtualne miasta • Francuski geoportal • Opłaty za czynności geodezyjne, cd. • Zbiór Geograficzny Stanisława Augusta, cz. I

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Prawo, jakie jest, każdy widzi

Po ekspertyzach dr. hab. Dariusza Dudka (GEODETA 1/2009)

Z miesięcznym opóźnieniem GGK Jolanta Orlińska przedstawiła swoje stanowis­ko w sprawie oceny aktualnego stanu prawnego dotyczącego opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne związane z prowadzeniem pzgik. „Pomogło” dopiero opublikowanie na łamach GEODETY ekspertyz wykonanych na zlecenie Polskiej Geodezji Komercyjnej przez konstytucjonalistę dr. hab. Dariusza Dudka.

Pisząc miesiąc temu artykuł „W majestacie bezprawia”, przewidywałam trzy warianty zachowań głównego geodety kraju. Wariant najgorszy – całkowity brak reakcji – typowy dla władzy aroganckiej. Tak z zasady postępował poprzedni GGK. Wariant pośredni – pójście w zaparte, że obowiązujące prawo jest dobre – władza reaguje na krytykę, ale nie dopuszcza jej słuszności. Takie wyjście wybrała urzędująca GGK. Wariant najlepszy – uznanie słuszności zgłoszonych uwag i szybkie rozpoczęcie prac nad rozwiązaniem narastających problemów – władza służy społeczeństwu. Tak zachowałby się idealny GGK.

• Co napisał ekspert?
Zacznijmy jednak od początku. Tezy przedstawione w opiniach Dariusza Dudka w największym skrócie można ująć następująco:
• niekonstytucyjność delegacji zawartej w Prawie geodezyjnym i kartograficznym do wydania rozporządzenia o opłatach,
• niekonstytucyjność rozporządzenia o opłatach ze względu na arbitralność ustaleń stawek opłat oraz brak jasnych postanowień,
• brak uprawnień GGK do wydawania wiążących interpretacji prawnych w sprawie wysokości opłat,
• brak uprawnień organów prowadzących pzgik do ustalania własnego standardu wymiany danych ewidencyjnych w zakresie zakładania, modernizacji i aktualizacji EGiB, a więc brak podstaw do stosowania współczynnika 0,5,
• brak podstaw prawnych do pobierania opłat za dane wydawane z zasobu niezbędne do aktualizacji i modernizacji EGiB jako rejestru publicznego.

W odpowiedzi na stronie www GUGiK-u ukazało się „stanowis­ko GGK z 16 stycznia 2009 r. w sprawie oceny aktualnego stanu prawnego dotyczącego opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego”...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS