Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2009, Nr 9 (172) |


• Dr hab. Andrzej Klewski o studiach w Akademii Morskiej • Jak zlikwidować dualizm granic ewidencyjnych i prawnych • Laser w szybie – polski sukces • Artykuł recenzowany: Recepta na dane odstające • Geoportal dla Kowalskiego • Pomiary starożytnego miasta Ptolemais w Libii • Oferta studiów ...

powrót

Jerzy Przywara

Głupota, a może coś więcej?

Nie tak dawno lokalny urząd zmusił pewnego architekta do złożenia oświadczenia, że projekt wykonał zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, dobrej wiedzy technicznej oraz normami i przepisami.

Z uwagi na bezzasadność tego wymogu architekt dopisał na oświadczeniu, że nie rozumie intencji żądania takiego papieru, co oznacza, że nie rozumie też, co oświadcza. Niemniej, oświadcza, bo trzeba.

Kontrolowanie jest nieodłącznym elementem pracy administracji. Również GUGiK raz na jakiś czas wysyła w teren swoich ludzi dla zaprowadzenia tam jakiego takiego porządku. Traf chciał, że posłano ich do Starogardu Gdańskiego. To, co odkryli w miejscowym PODGiK, przeszło ich najśmielsze oczekiwania (ale to osobna historia). Efektem był owocny protokół kontroli, który starostwo opublikowało w BIP-ie, żeby każdy mógł zobaczyć, jak się sprawy mają. Sęk w tym, że z protokołu usunięto nie tylko dane dotyczące osób skarżących się na działanie miejscowej administracji geodezyjnej oraz numery działek i zmian w dokumentacji, ale także wszystkie nazwiska urzędników odpowiedzialnych za nieprawidłowości, partaczy-geodetów uprawnionych, a nawet kontrolerów i osób podpisanych pod protokołem(!). Jak wiadomo, nieskończenie wielkie są: wszechświat i głupota ludzka (to Einstein).

We wrześniu ub.r. redakcja GEODETY zwróciła się do generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO) z pytaniem, czy jego urząd prowadził kontrole związane z właściwym zabezpieczeniem transferu danych katastralnych. Jak wiadomo, w zleceniach na modernizację baz katastralnych dane osobowe często podlegają przetwarzaniu, transmisji i transportowi. W związku z tym są poważne wątpliwości, czy firmy wykonujące tego typu zlecenia posiadają właściwe technologie i zachowują odpowiednie procedury. Innymi słowy: czy działają zgodnie ze stosownym rozporządzeniem. Na żadne z pytań nie udzielono redakcji odpowiedzi. Na dodatek pouczono, że prasa, tak naprawdę, nie ma prawa pytać GIODO o cokolwiek. Koniec. Kropka. Ważna kwestia została arogancko zlekceważona. Oczywiście, jest to arogancja zgodna z literą prawa, z pieczątkami i zachowaniem terminu odpowiedzi.

Cóż, pewnym siebie urzędnikom GIODO mówię „sprawdzam” i odsyłam ich do Starogardu Gdańskiego, bo opisany przypadek i setki jemu podobnych (wystarczy popatrzeć na publikowane wyroki i orzeczenia niektórych sądów i „inne BIP-y”) wypaczają sens i ośmieszają ustawę o ochronie danych osobowych. Czas chyba rozstrzygnąć kwestię: do czego właściwie jest nam potrzebna ta ustawa? Do tego, by chroniła nasze dane osobowe zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku, czy może do tego, by uniemożliwiała dostęp do jakiejkolwiek informacji zawierającej te dane?...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS