Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2009, Nr 12 (175) |


• Płace w geodezji w 2009 r. • Wywiad z szefami gdańskiej firmy BMT • Oprogramowanie do redakcji map • O geometrii torów kolejowych • Odpowiedzialność zawodowa geodety • Osnowa nie dla każdego • DODATEK TACHIMETRY, a w nim artykuły i porównanie parametrów

powrót

Błażej Wierzbowski

Kto kieruje lub nadzoruje

Odpowiedzialność zawodowa geodety – analiza prawna, cz. I

Artykuł powstał na podstawie szerszego opracowania wykonanego na zlecenie Polskiej Geodezji Komercyjnej. Przedmiotem rozważań jest „odpowiedzialność”, o której mowa w art. 46 Pgik. Przepis ten jest bardzo zwięzły, lecz zawiera bogatą treść.

Przez odpowiedzialność, ogólnie rzecz ujmując, rozumie się ponoszenie ujemnych następstw swego działania lub zaniechania wobec podmiotu wyposażonego w kompetencje do oceny tego działania lub zaniechania i do określania rodzaju, kształtu i ciężaru owych następstw. Ponoszenie odpowiedzialności jest zawsze dolegliwoś­cią. Jeśli owe następstwa określane są w przepisach prawa, mówimy o odpowiedzialności prawnej.

Szczególną postacią odpowiedzialnoś­ci jest odpowiedzialność dyscyplinarna, która może istnieć tylko w takich stosunkach prawnych, w których jednostka poddana zostaje określonej dyscyplinie (np. stosunek pracy, służby, władztwa zakładowego). W przypadku osób wykonujących zawód zaufania publicznego jako odpowiedzialność dyscyplinarną okreś­la się również odpowiedzialność członka samorządu zawodowego ponoszoną wobec uprawnionych organów tego samorządu. Problem powstaje w odniesieniu do tych zawodów, które wymagają zaufania publicznego, a nie zostały dla nich utworzone samorządy zawodowe. W takim przypadku ustawodawca dla ochrony interesu publicznego musi przypisać obowiązek „sprawowania pieczy” okreś­lonemu organowi administracji pub­licznej, a na osoby wykonujące zawód zaufania publicznego – nałożyć obowiązek takiego zachowania, które nie przynosi uszczerbku temu zaufaniu.
Obowiązek ten jest postacią swoistej dyscypliny...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS