wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Marzec 2011, Nr 3 (190) |


? Norweskie inspiracje, czyli finał Akademii INSPIRE ? O nawiązaniu wysokościowym do stacji ASG-EUPOS ? Granica polsko-rosyjska po traktacie ryskim ? Postępowanie klauzulowe i egzekucyjne ? Zestawienie ploterów wielkoformatowych ? Geodezja na morzu ? Bezrobocie 2010 Dodatek NAWI: ? GLONASS się rozpędza, ? Co nowego w ASG-EUPOS, ? 90 odbiorników ...

powrót

rozmawiał Jerzy Królikowski

Obwodnicą wprost do GIS-u

Rozmowa z Joanną Leksy i Izabelą Kowoll z Urzędu Gminy Tworóg oraz wójtem Eugeniuszem Gwoździem o nadziejach związanych z wdrażaniem GIS-u w planowaniu przestrzennym

GEODETA: Czym był dla państwa GIS przed Akademią INSPIRE?
JOANNA LEKSY: Słyszałyśmy, że coś takiego, jak GIS, istnieje, ale tak do końca nikt nie wiedział, „z czym to się je”, nie mówiąc już o posiadaniu jakiegoś oprogramowania specjalistycznego. Teraz mamy w urzędzie przynajmniej Quantum GIS. Startowałyśmy więc od zera.

Waszą pracą konkursową było przeanalizowanie wariantów obwodnicy Tworoga. Czy to przypadek z życia wzięty?
EUGENIUSZ GWÓŹDŹ
: Przebieg tej obwodnicy to dla naszej gminy drażliwy temat, bo każdy ma w tym przypadku inne zdanie – nadleśnictwo nie chce, by biegła przez tereny leśne, a mieszkańcy chcieliby ją odsunąć jak najbardziej od swoich mieszkań. Temat ten zawsze budzi duże emocje.

Czy udział w Akademii INSPIRE pomógł rozwiązać problem?
JL: Ta sprawa nie jest jeszcze rozwiązana…
IZABELA KOWOLL: Podczas Akademii przeanalizowaliśmy za pomocą GIS-u różne warianty przebiegu obwodnicy i na tej podstawie wybraliśmy jeden, który wydaje się nam najlepszy. Udało się go nawet uzgodnić z lokalnym nadleśnictwem. Wciąż wymaga on jednak dalszej dyskusji i negocjacji.
EG: Mieszkańcy chcą odsunąć obwodnicę jak najdalej od Tworoga, ale jak gmina ma się wtedy rozwijać? U nas, niestety, w dyskusji ważniejsze są emocje niż argumenty. Jeśli chodzi o planowanie przestrzenne, jest to podstawowa różnica między Polską a krajami zachodnimi, w tym skandynawskimi.
JL: W naszym regionie jest bardzo silne przywiązanie do ojcowizny. Podczas realizacji inwestycji ludzie w ogóle nie dopuszczają możliwości sprzedaży domu i wyprowadzki...

Pełna treśc wywiadu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS