Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2011, Nr 3 (190) |


? Norweskie inspiracje, czyli finał Akademii INSPIRE ? O nawiązaniu wysokościowym do stacji ASG-EUPOS ? Granica polsko-rosyjska po traktacie ryskim ? Postępowanie klauzulowe i egzekucyjne ? Zestawienie ploterów wielkoformatowych ? Geodezja na morzu ? Bezrobocie 2010 Dodatek NAWI: ? GLONASS się rozpędza, ? Co nowego w ASG-EUPOS, ? 90 odbiorników ...

powrót

rozmawiał Jerzy Królikowski

W kierunku 3D

Rozmowa z Martą Gęsikowską i Moniką Rutyną z Urzędu Miasta Bolesławiec oraz prezydentem miasta Piotrem Romanem o znaczeniu GIS -u w tej dolnośląskiej gminie

GEODETA: Jak Bolesławiec trafił do Akademii INSPIRE?
MARTA GĘSIKOWSKA
: Bardzo prosto. Jak tylko przyszło do nas zaproszenie, Monika zapaliła się do tego pomysłu, no i się skusiłyśmy…

Waszą pracą konkursową był geoportal. Czy istniał on już przed startem w Akademii?
MG
: Nie. Powstawał równolegle z naszym udziałem w projekcie. Wcześniej urząd posiadał różne zbiory danych przestrzennych, które krok po kroku tworzone były od kilku lat. Konkurs zrodził konieczność, by opracować kolejne zbiory, w ciągu roku wszystkie zasoby uporządkować, a część z nich zamieścić w internecie. Prędzej czy później i tak by
nas to czekało, ale gdyby nie Akademia INSPIRE, nie poszłoby tak szybko.

Po waszej prezentacji miałem wrażenie, że za tym projektem stał sztab ludzi. Ile osób nad nim pracowało?
MG: My dwie z pomocą naszego informatyka.

W jakim kierunku będziecie rozwijać geoportal?
MG: Przede wszystkim chcemy włączyć w jego tworzenie inne podmioty. Już w trakcie konkursu podjęliśmy współpracę w Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu. Kończą w tej chwili swoją bazę, którą przez usługę WMS będziemy mogli podpiąć pod nasz geoportal. Do współpracy wciągamy także Wydział Komunalny, który zajmuje się inwentaryzacją dróg. Inwentaryzujemy ponadto zieleń i pomniki przyrody – na tej podstawie zostaną utworzone nowe warstwy. Poza tym wpisujemy do bazy ewidencję zabytków i przy okazji ją aktualizujemy. Mamy plan, aby całą ewidencję aktualizować na bieżąco (przynajmniej raz w roku unacześniać informacje o każdym zabytku np. o remontach elewacji), dodatkowo oprócz karty ewidencyjnej zamierzamy dołączać inne dokumenty związane z tymi obiektami.
MONIKA RUTYNA: Na razie portal służy głównie do przekazywania informacji o planowaniu przestrzennym. Wkrótce chcemy go rozbudować o ortofotomapę z 2010 roku, nowy numeryczny model terenu oraz wiele ciekawych wizualizacji analiz przestrzennych – np. o mapy powodziowe...

Pełna treśc wywiadu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS