Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2011, Nr 3 (190) |


? Norweskie inspiracje, czyli finał Akademii INSPIRE ? O nawiązaniu wysokościowym do stacji ASG-EUPOS ? Granica polsko-rosyjska po traktacie ryskim ? Postępowanie klauzulowe i egzekucyjne ? Zestawienie ploterów wielkoformatowych ? Geodezja na morzu ? Bezrobocie 2010 Dodatek NAWI: ? GLONASS się rozpędza, ? Co nowego w ASG-EUPOS, ? 90 odbiorników ...

powrót

rozmawiał Jerzy Królikowski

Współpraca u podstaw

Rozmowa z Marią Andrzejewską, Moniką Rusztecką, Katarzyną Ślepowrońską i Elżbietą Wołoszyńską z Centrum UNEP/GRI D-Warszawa o podsumowaniu projektu „Geoinformacja w praktyce – Akademia INSPIRE”

GEODETA: Czy w czasie rekrutacji do Akademii INSIPIRE przeprowadzona była selekcja gmin?
ELŻBIETA WOŁOSZYŃSKA, trenerka Akademii INSPIRE: Nie. Wszystkie gminy zainteresowane programem zostały do niego przyjęte. Przy okazji rejestracji prowadziliśmy ankietę dotyczącą aktualnej wiedzy i umiejętności w zakresie GIS wśród pracowników gmin.

Jak zaprezentowały się gminy w tym badaniu?
MONIKA RUSZTECKA, kierownik Działu Zastosowań Geoinformacji: Bardzo różnie. Celem tych ankiet nie było jednak dzielenie gmin na lepsze i gorsze, ale przede wszystkim zbadanie ich otwartości na wykorzystanie geoinformacji. Często w gminach funkcjonowały geoportale czy SIP-y, ale narzędzia te nie były wykorzystywane w urzędach w pełnym zakresie. Dlatego też jednym z założeń Akademii INSPIRE było skierowanie całego programu szkoleniowego do zespołów, a nie do indywidualnych uczestników. Każda gmina była reprezentowana przez 2-3 osoby z referatów czy wydziałów planowania przestrzennego i ochrony środowiska. Dzięki temu inspirowaliśmy zespoły w kierunku współpracy bazującej na wykorzystaniu danych przestrzennych.

MARIA ANDRZEJEWSKA, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa: Kiedy po raz pierwszy przyjechaliś­my do Tonsberg, dostrzegliśmy przepaść między sposobem wykorzystania geoinformacji w Norwegii i w Polsce. Choć już wtedy można było u nas dostrzec pierwsze „jaskółki”. Teraz nie widzimy aż takich różnic.
MR: W ciągu ostatnich dwóch lat stopień wykorzystania GIS-u w gminach rośnie w tempie wykładniczym, o czym świadczy choćby liczba przetargów na geoportale.


Jaki był feedback od gmin na finiszu Akademii?
EW: Jednym z naszych największych sukcesów była gmina Tworóg. Na pierwszym szkoleniu jej przedstawicielki były przerażone tym, co usłyszały. Później przeszły przez kurs e-learningowy i z lekkimi obawami przyjechały na drugie szkolenie stacjonarne dotyczące analiz przestrzennych. Konsultacje studium przypadku z ekspertem i dalsza – już samodzielna – praca wypadły świetnie, a wynik jest więcej niż dobry. Tworóg został laureatem pierwszego miejsca, a jedna z uczestniczek podjęła studia podyplomowe nt. GIS. Efekt końcowy jest tym lepszy, że gmina ta zaczynała od zera. W sukces zaangażowała się jednak nie tylko sama drużyna, lecz – co warto podkreślić – także władze. Były również takie gminy, których zespoły – mimo dużego zaangażowania – trafiały na ścianę trudną do pokonania. Przeszkodami najczęściej okazywali się zewnętrzni dysponenci danych lub instytucje, z którymi przedstawiciele urzędów gminnych musieli prowadzić uzgodnienia.

MR: Jednym z zadań dla zespołów uczestniczących w Akademii była realizacja małego projektu – studium przypadku – w którym gminy miały zastosować geoinformację. Gdy rozpoczynaliśmy Akademię, najbardziej obawialiśmy się, że gminy nie będą potrafiły określić samodzielnie tematów tych prac. Paradoksalnie okazało się, że nie było to dla uczestników żadnym problemem. Feedback był więc natychmiastowy. Ponadto w Akademii wzięli udział przedstawiciele Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, dlatego projekty gmin dotyczące środowiska niemal natychmiast weszły do praktyki i napotkały na grunt dobrej współpracy. Tu najlepszym przykładem były drużyny z Bielska-Białej i Zagórza. Ciekawy jest także przypadek Gorzowa Wielkopolskiego. To przykład jednostki, w której działania inspirowane projektem uruchomiły mechanizmy dobrej współpracy między referatami. W naszym projekcie bardzo ważny był także bezpośredni kontakt między trenerami a poszczególnymi uczestnikami kursu. W ramach e-learningu prowadziliśmy m.in. e-warsztaty dyskusyjne, w trakcie których zajmowaliśmy się zagadnieniami związanymi z wykorzystaniem danych przestrzennych. Tu na pierwszym miejscu zawsze pojawiał się problem współpracy z PODGiK-ami, choć widzimy, że w tej kwestii idzie już ku lepszemu. O wszystkich tych problemach i uwarunkowaniach związanych z wykorzystaniem geoinformacji w gminach szerzej napiszemy w książce, którą wydamy na zakończenie projektu.

KATARZYNA ŚLEPOWROŃSKA, trenerka Akademii INSPIRE: Akademia INSPIRE była także polem wymiany doświadczeń między samymi gminami. Tym bardziej że w projekcie uczestniczyły zarówno zespoły, które wiedziały już, co to jest GIS, i były zaawansowane w wykorzystywaniu tej technologii, jak i te, które np. na widok krajowego geoportalu otwierały szeroko oczy...

Pełna treśc wywiadu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS