Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2010, Nr 6 (181) |


• Powódź 2010 na mapach i zdjęciach • Samolotem przez Atlantyk • XXXVII Zjazd SGP: wybór nowego prezesa • EGWPS w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem • Wolne oprogramowanie GIS • Wspólnotowe projekty GIS • Ujawnienie podmiotu władającego w katastrze • Cyfrowe przetwarzanie ...

powrót

Jerzy Królikowski

Europejskie praktyki GIS

Użytkownicy GIS-u mają obecnie do wyboru setki standardów, aplikacji i formatów danych. By nie pogubić się w tym gąszczu nazw, cyfr i akronimów, warto skorzystać z doświadczeń zebranych przez fachowców w trakcie licznych europejskich projektów geoinformatycznych.

Dyrektywa INSPIRE wymusza na krajach członkowskich integrowanie zbiorów danych, które różnią się między sobą m.in. treścią, skalą, metadanymi, metodami i częstotliwoś­cią aktualizacji, jak również regulacjami prawnymi dotyczącymi ich publikowania i przetwarzania. Rozbieżności w tych kwestiach są na tyle duże, że aby na czas sprostać wyzwaniom harmonizacji danych, wiele krajów decyduje się połączyć siły swoich ekspertów. Efektem tego jest około 30 wspólnotowych programów badawczych poświęconych różnym aspektom GIS-u.

Najwięcej uzbierało się projektów obejmujących większość krajów wspólnoty i poświęconych tylko wybranym tematom danych – np. hydrologii, geologii, rolnictwu, obszarom chronionym, adresom czy nazwom geograficznym. Sporo jest także przedsięwzięć zajmujących się zarządzaniem kryzysowym oraz monitoringiem środowiska. Trzecią istotną grupą są projekty transgraniczne, których członkami są sąsiadujące ze sobą regiony z dwóch lub kilku państw.
Nadrzędnym celem większości z nich jest harmonizacja oraz standaryzacja rozproszonych zbiorów danych przestrzennych oraz ich udostępnianie za pośrednictwem usług OGC lub serwisu typu Web-GIS. Co ciekawe, w praktyce do tego celu często wykorzystywane są aplikacje open source (głównie MapSer­ver). Źródłem funduszy na badania są na ogół środki Unii Europejskiej przekazywane m.in. przez Program Ramowy oraz inicjatywę eContentplus. Wyjątkiem jest GMES (Global Monitoring for Environment and Security) – najważniejszy projekt geoinformatyczny w Europie, w który finansowo zaangażowała się Komisja Europejska i ESA.
Godne pochwały jest to, że europejskie firmy, urzędy i instytucje naukowe łączą siły, by lepiej tworzyć wspólnotową infrastrukturę informacji przestrzennej (IIP). Przegląd wybranych inicjatyw rodzi jednak obawy, że głównym ich efektem mogą okazać się stosy dokumentów oraz kadłubowe geoportale. Inicjatywy te, choć chcą wpływać na europejską IIP, zajmują się tylko jej wąskim wycinkiem i nie są zintegrowane z innymi, podobnymi przedsięwzięciami. Co więcej, w wielu z nich uczestniczą tylko wybrane kraje UE. W rezultacie, gdy w ramach INSPIRE badanym zagadnieniem zajmą się wreszcie wszyscy członkowie Unii, wieloletnie projekty, które nieraz pochłaniają miliony euro, mogą runąć jak domek z kart.
...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS