Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2010, Nr 4 (179) |


• O pracach geodezyjnych przy budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie • Podzielmy się klockami – mówi dr hab. Mariusz Figurski, szef Centrum Geomatyki Stosowanej WAT • Hugh MacKay z Intermapu o zastosowaniach interferometrii • Ocena przydatności SRTM-3 do opracowań kartograficznych • Przegląd ...

powrót

Błażej Wierzbowski

Rok, dwa, a nawet trzy

Odpowiedzialność przedsiębiorcy geodezyjnego z tytułu rękojmi – opinia prawna, cz. III

Jak wskazano w poprzednich częś­ciach artykułu, umowy o prace geodezyjne są z reguły umowami o dzieło. Mogą mieć również charakter mieszany, jeśli rezultat prac przyjmującego zamówienie nie jest pewny. Tak jest zawsze wtedy, gdy organ władzy pub­licznej może odmówić przyjęcia, zatwierdzenia lub uchwalenia propozycji przyjmującej postać pracy geodezyjnej. Przykładem może być tu projekt operatu opisowo-kartograficznego dla celów ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Projekt taki jest dziełem, choć o charakterze niematerialnym. Nie jest jednak pewne, czy stanie się bez modyfikacji operatem opisowo-kartograficznym. Do rękojmi za wady dzieła stosuje się, co do zasady, odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Wykonawca pracy geodezyjnej w części, w której stosuje się do niej przepisy o rękojmi za wady, jest odpowiedzialny względem zamawiającego, jeśli praca ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony lub wynikający z okoliczności lub przeznaczenia pracy, jeśli praca nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał zamawiającego, lub jeśli praca została zamawiającemu wydana w stanie niezupełnym (art. 566 § 1 kodeksu cywilnego). Powstaje więc pytanie, jakie właściwości powinien mieć projekt operatu opisowo-kartograficznego dla celów EGiB, który można uznać za rezultat umowy o dzieło?

Przede wszystkim powinien umożliwić wszczęcie procedury modernizacji EGiB, której celem jest zatwierdzenie operatu opisowo-kartograficznego, pozwalającego określić prawidłowo sytuację prawną właścicieli, użytkowników wieczystych i władających gruntami, budynkami i lokalami. Oznacza to, że projekt ten winien odzwierciedlać w sposób zgodny z rzeczywistością, materiałem udostępnionym z państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego i standardami geodezyjnymi wyniki „typowych” prac geodezyjnych (pomiary i obliczenia), obejmować cały obszar, w stosunku do którego zarządzono przeprowadzenie modernizacji EGiB, ujmować wszystkie znajdujące się na tym obszarze ewidencjonowane obiekty, zawierać propozycję prawnej kwalifikacji tych obiektów, ich części lub właściwości.
Odstępstwo od tych wymagań powoduje, że projekt jest wadliwy. Publiczno-prawne znaczenie modernizacji skłania do wniosku, że zdecydowaną większość wad należy uznać za istotne, gdyż grożą one władczym, lecz wadliwym określeniem sytuacji prawnej użytkowników powstającego operatu ewidencyjnego. Jeśli wady takie wystąpią, powstaje odpowiedzialność wykonawcy z tytułu rękojmi. Podstawowym uprawnieniem zamawiającego jest żądanie usunięcia wad. Dla skutecznego skorzystania z tego uprawnienia zamawiający winien wyznaczyć przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin i zagrozić, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy (art. 637 § 1 kc). Odnosząc to uprawnienie do umowy o przygotowanie projektu operatu opisowo-kartograficznego dla celów EGiB, należy stwierdzić, że bez żadnych dodatkowych warunków zamawiający może z tego uprawnienia skorzystać przed wyłożeniem projektu, o którym mowa w art. 24a ust. 4 Pgik. Po wyłożeniu projektu uprawnienia cywilnoprawne stron winny być wykonywane z pełnym respektem dla przepisów prawa publicznego.
...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS