Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Stonex zmienia filozofię tachimetrów


Pierwsza odsłona: zaskakujący Stonex

Choć na razie nie jesteśmy w stanie zdradzić zbyt wiele, to myślimy, że i tak wystarczająco, aby zachęcić potencjalnych klientów. Włoski Stonex po wypuszczeniu systemów GNSS na najwyższym światowym poziomie, równających się ze szwajcarskimi czy amerykańskimi rozwiązaniami, wprowadza kompletnie nową rodzinę tachimetrów. Trzy różne modele – choć mają dużo wspólnego, każdy jest wyjątkowy.

Gdy w 2008 r. w dodatku TACHIMETRY pisaliśmy o pierwszym tachimetrze marki Stonex, czuliśmy ekscytację, że przychodzi coś nowego – dwa wyświetlacze i klawiatury numeryczne oraz bezlustrowy dalmierz o zasięgu 300 m w standardzie, bogate oprogramowanie itp. Przez te lata wiele się zmieniło – pojawiły się dalmierze bezlustrowe do 1000 m, leniwki z zaciskami i bez – do wyboru, wyświetlacze kolorowe i monochromatyczne, łączność bezprzewodowa… Czy zatem coś jeszcze można poprawić?
Odpowiadając nieco przewrotnie – zmienić można wszystko, ale z zachowaniem tego, co najważniejsze. Mamy tu na myśli dokładności pomiarów – zarówno kątów, jak i odległości, bo to podstawowa cecha tachimetru – oraz funkcjonalności.

Zanim przejdziemy do omawiania wspomnianych funkcjonalności, przyjrzyjmy się dokładnoś­ciom. I tu już dochodzimy do pierwszej z przełomowych informacji. Chcąc utrzymać przewagę technologii tachimetrycznej nad GNSS w tym zakresie, wszystkie nowe modele z wchodzącej linii będą dostępne w wersji jednosekundowej. Tak – nawet manualne tachimetry będą mogły mierzyć z dokładnością 1˝. Nierobotyczny Stonex R60 w wersji podstawowej będzie co prawda dwusekundowy, ale wersja jednosekundowa też będzie dostępna. Ponadto wyposażony zostanie w bezlustrowy dalmierz o zasięgu 1000 m i dokładności 3 mm + 2 ppm.
Jego starszy brat – R120, już zmotoryzowany – to 1˝ w standardzie i ten sam dalmierz. Co ciekawe, głowa rodziny – R180 – będzie dostępna w wersji 0,5˝ i 1˝ oraz wyposażona w bezlustrowy dalmierz o zasięgu 1000 m i dokładności 2 mm + 2 ppm. W trybie lustrowym dokładność wzroś­nie do 1 mm + 1 ppm. To bardzo precyzyjny instrument z przeznaczeniem do najdokładniejszych prac.

Co do samych funkcjonalności – czyli elementów łączących nową rodzinę – to podstawą jest jedna filozofia pracy. Po ponad 5 latach doświadczenia z nową platformą oprogramowania Stonex Cube-a możemy z przyjemnością ogłosić, że zadebiutowała ona również w tachimetrach. Cube-a to rozwiązanie na system Android, które łączy wszystkie nowe tachimetry – zmotoryzowane i nie. Podobnie jak systemy GNSS, pracują one w tym samym środowisku. Wszystkie mają możliwość korzystania z pracy w chmurze czy przesyłania danych mailem.
Kto z nas nie musiał kiedyś wracać do biura, bo zapomniał czegoś przygotować lub w trakcie dnia zmieniła się koncepcja pracy. Teraz wystarczy uruchomić pocztę i wszystko odebrać. Możemy też na bieżąco przekazywać dane kameralistom – nawet na drugim końcu Polski. Praca z danymi CAD, rastrami czy modelami jest codziennością.
Dzięki nowym modułom pozwalającym na pracę na WMS-ach możemy pobierać dane z systemów krajowych lub powiatowych, a także wykorzystywać własne usługi. Jednocześnie producent nie zamyka środowiska tachimetru. Brakuje Ci jakiegoś narzędzia? Możesz je doinstalować, jeśli jest dostępne na system Android! To filozofia, która zmieni podejście do geodezji. Pomoże jeszcze lepiej łączyć wykorzystanie systemów GNSS z tachimetrami poprzez pracę w jednym środowisku. Nie tylko zwiększa to szybkość pracy, ale również podnosi jej komfort dzięki zastosowaniu dużego i intuicyjnego ekranu dotykowego.

Wiemy już, co połączy rodzinę tachimetrów. A co je wyróżnia? Mechaniczny Stonex R60 to narzędzie uniwersalne do pracy klasycznej z dalmierzem bezlustrowym 1000 m, bazujące na systemie Android 11. Dostępny będzie w dwóch wersjach – dwusekundowej z bezzaciskowymi leniwkami („nieskończonymi”) oraz jednosekundowej z zaciskami na leniwkach. Oczywiście posiadać będzie opcję połączenia bezprzewodowego i, choć producent tego nie potwierdził, to można domniemywać, że będzie dostępna zarówno praca z WMS, jak i pakiet 3D dla
Cube-a z rozwiązaniami drogowymi i modelami.
Drugi w nowej rodzinie to Stonex R120. Spodziewamy się, że ten model będzie cieszył się największym zainteresowaniem – to taki koń roboczy. R120 dostępny będzie tylko w jednej odmianie – jednosekundowej i z dalmierzem o dokładności, jak wynika z nieoficjalnych informacji, 1 mm + 1,5 ppm. Ten robotyczny tachimetr wyposażony został 5-calowy kolorowy, dotykowy wyświetlacz oraz oprogramowanie Cube-a. Dzięki serwomotorom z prędkością obrotu 45°/s i systemowi wykrywania lustra będzie szybki i wydajny, a przy tym ma być atrakcyjny cenowo.

Na szczycie naszych nowości znajdzie się Stonex R180 – model wyposażony w bezszelestne serwomotory i o niesamowitej prędkości obrotu 180°/s. To obecnie najwyższa klasa serwomotorów i technologii wśród wszystkich światowych producentów. R180 dostępny będzie w dwóch wersjach: 1˝ i 0,5˝. Obydwie wyposażone zostaną w precyzyjny dalmierz o dokładności 1 mm + 1 ppm, pozwalajacy na pomiar bezlustrowy do 1000 m. Możliwości sprzętu dopełnia duży 6-calowy ekran dotykowy i system Android. Za dodatkowe funkcjonalności terenowe i obsługę wbudowanej w obiektyw kamery odpowiada Stonex Cube-a. Narzędzia CAD, możliwość wgrania rastrów czy WMS-ów to dopiero początek. Ten sprzęt będzie kierowany do najbardziej wymagających klientów i zastosowań.
Warto też dodać, że zarówno R120, jak i R180 dostępne będą jako systemy jednoosobowe oraz zestawy hybrydowe z GNSS, w tym m.in. z odbiornikiem IMU Stonex S900A.
Może w momencie publikacji tego artykułu nie wszystkie modele będą dostępne, ale większość prac została już ukończona. Tachimetry czeka premiera na przełomie I i II kwartału 2023 r. Tak więc wiosna przyniesie nam nie tylko ciepło i słońce, ale również nowe możliwości sprzętowe.

Tomasz Czerski
Stonex Polska,
Czerski Trade Polska Sp. z o.o.


Artykuł pochodzi z bezpłatnego niezbędnika sprzętowego TACHIMETRY 2023. Pobierz jako flipbook lub plik PDF


Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS