Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Nowe skanery w ofercie Czerski Trade Polska


Stonex stawia na 3D

Utarło się przekonanie, że skanowanie laserowe to technologia bardzo dobra, ale i kosztowna, przydatna jedynie w wąskim segmencie prac. Na przekór tym opiniom włoska firma Stonex postawiła na popularyzację rozwiązań i dostarczanie narzędzi dla szerszego spektrum klientów.

Przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się do dynamicznego rozwoju technologii skanowania. Zawrotne szybkości pomiaru, wysokie rozdzielczości i rosnące, już kilometrowe zasięgi. To wszystko jest oznaką rozwoju, ale czasem i szaleństwa. Dziś przedstawimy nowe, racjonalne podejście do skanowania na potrzeby szybkiej dokumentacji, BIM czy nawet tworzenia map do celów projektowych.

Nie taki skaner drogi

Rozwój technologiczny skanerów pokazuje, jak dużo można w tym zakresie zrobić. Kilometrowe zasięgi skanowania i milimetrowe dokładności, zbieranie ponad 2 mln punktów na sekundę, chmury w rozdzielczości na poziomie dziesiątych części milimetra. To wszystko zapewniają najbardziej wyspecjalizowane skanery. Jednocześnie pojawia się pytanie: czy na co dzień, do dokumentacji architektonicznej na potrzeby BIM bądź do zwykłego rzutu, przekroju czy pomiaru powierzchni, musimy posiadać takie niemal kosmiczne technologie? I czy musimy za nie słono płacić?

Stonex X150

Stonex X150

Coraz więcej osób dostrzega potrzebę szybkiej dokumentacji 2D lub 3D, ale niekoniecznie z dokładnością 0,3 mm i 10 mln punktów na pomieszczenie. Dlatego Stonex stworzył nową linię swoich produktów. Dla zwolenników klasycznego podejś­cia ma szybki skaner stacjonarny X150. Alternatywa to nieco droższy, ale jakże skuteczny system SLAM – Stonex XH120, doskonały wybór dla wielu zastosowań. Jest to szczególnie uzasadniony zakup w przypadku klasycznych, ale bardziej skomplikowanych prac geodezyjnych.

X150: nowe podejście

Szybka dokumentacja architektoniczna, konserwatorska, nieduża mapa do celów projektowych, pomiar powierzchni, kubatury czy weryfikacja modelu BIM do rzeczywistego stanu prac – skaner do tych prac musi być szybki, lekki, wygodny w obsłudze i dobrze byłoby, gdyby nie kosztował fortuny. Taki jest też nowy X150. Choć nie mierzy miliona punktów na sekundę, to oferowana szybkość 300 tys. pkt/s też przecież robi wrażenie. Instrument jest zasilany standardową baterią znaną również z dronów DJI – wymienną, dostępną i niedrogą. Dzięki kamerze HDR 360° chmury są pełne koloru i proste w interpretacji. Pełne skanowanie w maksymalnej rozdzielczoś­ci trwa 225 s, a szybkie – tylko 45 s. Lekka kompaktowa konstrukcja i przykuwający uwagę nowoczesny design – to właśnie nowy X150.

Skaner X150 jest idealnym narzędziem do codziennych pomiarów. Z łatwością posłuży do szybkiej dokumentacji placu budowy czy budynku. Ze skanów sporządzimy rzuty, przekroje czy zasilimy nasz BIM. Pomierzymy skrajnię drogi czy semafory kolejowe. Zmierzymy precyzyjnie objętość wykopu czy materiału na składowisku. W kilka minut zbierzemy informację o obiektach i budynkach wokół planowanej inwestycji.

Stonex, wprowadzając skaner X150, zadbał też o prostotę obsługi. Aby wykonać pomiar, wystarczy krótki instruktaż z obsługi sprzętu. W tym celu Stonex stworzył uniwersalne narzędzie, które pozwala pracodawcom uniezależnić się od rotacji pracowników. W ramach prac wdrożeniowych testowano nawet schematy pracy bazujące na wysyłaniu sprzętu kurierem do realizacji konkretnego zadania. Wybrana osoba po instruktażu telefonicznym była w stanie samodzielnie wykonać skany, a następnie odsyłała sprzęt. Pozyskane chmury były przetwarzane, opracowywane, a finalne produkty trafiały do klienta w ciągu kilku dni. Taka praca zwiększa produktywność i pozwala zaoszczędzić czas na dojazdy.

Choć w Polsce jeszcze niedużo firm wymaga, aby wyniki prac przedstawiać w 3D, to jednak rozwój technologii, standardów i wygoda późniejszej pracy sprawiają, że będzie się to zdecydowanie zmieniało. Czasami granicą nie do przeskoczenia jest cena za sprzęt czy usługę. Tu jednak miłe zaskoczenie – skaner Stonex X150 można mieć teraz za około 85 tys. zł netto, i to z kamerą HDR 360° w zestawie.

XH120: rewolucja z Kopernikiem w tle

Stonex stawia technologie 3D, w tym skaning laserowy, bardzo wysoko. Z przeprowadzonych analiz wynika, że właśnie zaczyna się coraz większe zapotrzebowanie na dane w trzech wymiarach, które pozyskiwane kompleksowo i szybko stają się podstawą do podejmowania wielu decyzji. Skrócenie pomiaru przekłada się na cały proces inwestycyjny. Pracując pod presją czasu lub dysponując wąskimi oknami pomiarowymi (np. na czas wyłączenia maszyn, wstrzymania ruchu pojazdów, pociągów czy metra), musimy na pierwszym miejscu stawiać wydajność. Do takich prac idealny jest nowy Stonex XH120 z systemem SLAM. Tak jak Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, tak XH120 przełamuje stereotyp i zrywa się ze statywu. Ruszamy skanować!

Skaner XH120 to mobilne rozwiązanie do skanowania zarówno z ręki, plecaka, jak i niewielkich wysięgników. Może być stosowany we wnętrzach i na zewnątrz. Zasięg skanowania dochodzi do 120 m. Wyposażony jest w głowicę skanującą o prędkości ponad 650 tys. pkt/s. Skanowanie „z ręki” umożliwia poruszanie się po obiektach, zaglądanie za przeszkody i pozwala nie tracić danych w „cieniach”. Wydajność pracy umożliwia pomiar kilku budynków wielomieszkaniowych dziennie. W ciągu dnia dałoby się też zinwentaryzować uliczki i fasady kamienic toruńskiego Starego Miasta.

Wirująca, 32-wiązkowa głowica obraca się 20 razy na sekundę. Podczas ruchu XH120 odwzorowuje następujące po sobie fragmenty przestrzeni, które łączone są przez algorytm SLAM w jeden model 3D. XH120 został też wyposażony w rotor głowicy skanującej, dzięki czemu wyrównanie następuje w wielu płaszczyznach, a to jeszcze bardziej poprawia ten proces. Dołączona do zestawu jednostka obliczeniowa z dyskiem na 500 GB pozwala na przetworzenie wszystkich danych i eksport do wybranego formatu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, Stonex zdecydował się na podobny ruch jak w przypadku X150 – atrakcyjną cenę. Przy obecnych kursach walut cennikowy koszt zestawu mobilnego to nieco ponad 180 tys. zł. Dla pierwszych odbiorców przewidziane są jednak miłe niespodzianki.

Stonex XH120

Integracja danych i narzędzia do pracy

Poza wspomnianymi nowoś­ciami Stonex bardzo silnie rozwija narzędzia do pracy w 3D i wcześniejsze produkty. Warto wspomnieć, że premiera najnowszej odsłony skanera X300 miała miejsce w zeszłym roku. W tym roku z kolei do sprzedaży trafił rewelacyjny pakiet do fotogrametrii UAV – Stonex Cube-3D. Poza funkcjami fotogrametrycznymi posiada on opcję importu i integracji danych również ze skanerów laserowych, narzędzia to pomiaru i nadal rozwijane funkcje CAD.

Model BIM stworzony w Stonex Cube-3D z wykorzystaniem technologii SLAM i danych z UAV

Jakby pomiar z ziemi i z powierza nie wystarczał, Stonex wzbogacił swoją ofertę o automatyczną łódź pomiarową USV (unmanned surface vessel) wyposażoną w echosondę. Przy jej zastosowaniu możemy wykonać dokładny model dna zbiorników wodnych. Gama sprzętu i ciągle rozbudowywana rodzina oprogramowania Cube sprawiają, że mamy do czynienia z prawdziwym rozwojem technik 3D.

Tomasz Czerski
Czerski Trade PolskaKorzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS