wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Pomiarowe nowości firmy CHCNAV


Jedyna taka marka

Choć już dawno minęły czasy, gdy chińskie odbiorniki GNSS kojarzono z niską jakością, to dla wielu geodetów wciąż niewiele się one między sobą różnią. Wyjątkiem od tej reguły są z pewnością produkty firmy CHCNAV (dawniej CHC).

Odbiornik CHCNAV i83
Marki tej chyba nie trzeba przedstawiać. Jest ona bowiem obecna na polskim rynku sprzętu pomiarowego już od 2009 r. Od tego czasu do jakości tych urządzeń przekonały się setki geodetów oraz specjalistów innych branż – np. inspektorzy kontroli na miejscu ARiMR. Jako główną zaletę sprzętu CHCNAV wskazują oni mocną konstrukcję i wynikającą z niej wytrzymałość. Wystarczy powiedzieć, że wiele odbiorników kupionych w pierwszych latach działalności CHCNAV w Polsce służy klientom do dziś.

Przełomowym rokiem w historii spółki był 2017 – to właśnie wtedy zadebiutowała ona na chińskiej giełdzie papierów wartościowych. Tylko czy to wydarzenie powinno obchodzić przeciętnego użytkownika sprzętu pomiarowego? Jak najbardziej! Pozwoliło bowiem pozyskać z rynku spore środki na badania i rozwój, czego efekty są dziś widoczne gołym okiem. Po pierwsze, umożliwiło to znaczne poszerzenie oferty. O ile początkowo firma kojarzona była głównie jako producent precyzyjnych odbiorników GNSS, o tyle dziś wytwarza również oprogramowanie, tachimetry, systemy mobilnego kartowania czy bezzałogowe platformy latające (UAV) i pływające (UAS). Po drugie, giełdowy debiut pozwolił znacznie podnieść jakość produktów. W efekcie spółka oferuje dziś urządzenia, które okazują się lepsze od swoich chińskich odpowiedników i nie gorsze od konkurentów z Europy czy USA.

Trzy poziomy wydajności

Obecnie CHCNAV posiada w ofercie aż 8 odbiorników GNSS dopasowanych do różnych potrzeb i możliwości finansowych. Producent wychodzi przy tym z założenia, że nawet instrumenty z „niższych półek” muszą oferować wszystkie kluczowe korzyści zapewniane przez nowoczesne technologie satelitarne. Zatem takie cechy jak śledzenie wszystkich systemów i sygnałów nawigacji satelitarnej, szybkie „łapanie fiksa” czy wysoka dokładność pomiarów RTK/RTN nawet przy ograniczonej widoczności nieba to dla CHCNAV standard.

Modele i73, i83 oraz i 90 wyposażone są pochyłomierz bazujący na inercyjnej jednostce pomiarowej (IMU), który wykonuje pomiar pochylenia tyczki przy pomocy zestawu akcelerometrów, magnetometrów i żyrokompasów. W rezultacie przechył instrumentu o każdy stopień zwiększa błąd pomiaru tylko o 0,7 mm. Brak konieczności pionowania tyczki w czasie tyczeń może się przełożyć na wzrost wydajności pracy nawet o 30%.

Flagowy model i90Pro posiada możliwość dublowania korekt RTK/RTN dodatkowym sygnałem satelitarnym, nadawanym w paśmie L. Jego wykorzystanie pozwala na „pomostowanie” przerw w odbiorze korekt naziemnych, np. w miejscach o słabym zasięgu komórkowym. Dodatkowo i90Pro może się poszczycić doskonałą dokładnością podstawową – 8 mm dla RTK i nawet 2,5 mm (RMS) statycznie.

Z kolei model i73 zawiera bezkompromisowy odbiornik RTK (odbiera wszystkie konstelacje oraz posiada wbudowane IMU) w obudowie o wadze z baterią zaledwie 730 g. To czyni go jednym z najlżejszych tego typu instrumentów na rynku. Mimo to posiada pojemny akumulator wewnętrzny pozwalający nawet na 15 godzin nieprzerwanych pomiarów.

Interesującą alternatywą klasycznego odbiornika zintegrowanego jest tablet RTK. 8-calowy ekran w połączeniu z systemem Android, modemem 4G, 8-rdzeniowym procesorem 2,2 GHz sprawiają, że w terenie będziemy mogli sprawie wyświetlać nawet duże pliki oraz realizować czynności dotychczas wykonywane wyłącznie na komputerach biurowych. Z urządzenia można korzystać, trzymając go w dłoni z użyciem niewielkiej anteny montowanej na tablecie, albo montując go na tyczce z zewnętrzną precyzyjną anteną.

Wreszcie nowość z ostatniej chwili: odbiornik i83, który imponuje ilością kanałów (aż 1408 dla 6 konstelacji, w tym dla nowych sygnałów Galileo E6 i BeiDou B3), wykorzystaniem standardowego kabla USB-C do transmisji danych i ładowania (eliminacja ładowarki zewnętrznej), bardzo czytelnym kolorowym panelem LCD oraz imponującym czasem pracy na baterii – do aż 18 godzin. IMU tego odbiornika oblicza nachylenie tyczki w tempie aż 200 Hz.

Kontroler CHCNAV HCE600 i tablet CHCNAV LT700

Z softwarem można więcej

Pożytek nawet z najbardziej rozbudowanego i najdokładniejszego odbiornika GNSS jest jednak niewielki bez odpowiedniego oprogramowania polowego. Również w tym zakresie firma CHCNAV nie ma się czego wstydzić. Jest bowiem jednym z niewielu producentów sprzętu satelitarnego na rynku oferującym własne, stworzone od podstaw aplikacje pomiarowe i narzędziowe.

Przede wszystkim odbiornikami CHCNAV łatwo jest zarządzać. Robi się to przez przeglądarkę internetową – do tego celu oferowana jest dobrze zorganizowana, przejrzysta aplikacja. Użytkownik może dzięki niej konfigurować sposób komunikacji odbiornika ze źródłem korekt (wi-fi, modem GSM, radio, Ethernet, Bluetooth), a nawet ustawić odbiornik jako bazę internetową dostępną przez sieć komórkową (funkcja castera NTRIP).

Z kolei LandStar – znany i lubiany program kontrolera RTK, doczekał się już siódmej wersji. Wiele można by pisać o jego zaletach, takich jak: intuicyjny i czytelny interfejs graficzny, obsługa wielu formatów danych przestrzennych, podkładów on-line (w tym Map Google czy OpenStreetMap) i układów współrzędnych, liczne funkcje pomiarowe czy rozbudowane opcje wymiany danych. Program dostępny jest dla systemu Android.

CHC oferuje ponadto oprogramowanie do post-processingu i wyrównania o nazwie CGO 2.

Krakowska przystań CHCNAV

Od marca 2022 r. wyłącznym dystrybutorem geodezyjnych odbiorników CHCNAV w Polsce jest krakowska firma GPS.PL. Historia zatoczyła zatem koło, bo w 2009 r. to właśnie ona stała się pierwszym partnerem tego producenta w naszym kraju.

Zespół GPS.PLUber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS