wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Trimble R12i - nowa granica możliwości pomiarowych GNSS


Odbiornik wyjątkowy

Trimble od wielu lat wyznacza kierunki w technologii pozycjonowania satelitarnego. Pierwszy cywilny odbiornik GPS, pierwszy odbiornik RTK czy też pierwszy w pełni zintegrowany odbiornik RTK – to zaledwie kilka pozycji z długiej listy innowacji pomiarowych firmy Trimble.

Z początkiem listopada 2019 r. firma Trimble zaprezentowała światu nowy odbiornik – Trimble R12. Pierwszy rzut oka na specyfikację instrumentu nie zapowiadał rewolucji podobnej do wcześniej wspomnianych. Można by wręcz powiedzieć, że sprzęt delikatnie rozczarował, bo parametry techniczne były identyczne jak w obecnym już na rynku R10 model 2. R12 wyróżniał jednak pewien „drobny” szczegół. Mam na myśli technologię Trimble ProPoint.

Trimble ProPoint

O silniku pozycjonowania ProPoint można by pisać dużo, ale prawda jest taka, że szczegóły zastosowanych algorytmów znane są wyłącznie programistom z Trimble. Inna sprawa, że dla większoś­ci z nas szczegóły te nie mają większego znaczenia. Istotne jest, jak to działa i w czym może nam pomóc. A pomóc może w zasadzie przy każdej pracy terenowej z użyciem odbiornika GNSS.
Silnik Trimble ProPoint GNSS zapewnia o minimum 30% lepszą wydajność w trudnych warunkach tere­no­wych. Elastyczne zarządzanie syg­nałem umożliwia wykorzys­tanie wszystkich dostępnych konstelacji i syg­nałów GNSS. Efekt? Skuteczny pomiar w środku lasu!
Nasze testy terenowe, wykonane tuż po odebraniu pierwszego R12, potwierdziły to, o czym zapewniał producent. Pomiary w miejscach, które wcześniej z założenia (i wieloletniego doświadczenia) były niedostępne dla technologii GNSS – teraz stały się możliwe. A co najważniejsze, otrzymaliśmy wyniki precyzyjne i powtarzalne, co weryfikowaliśmy na wiele sposobów, najczęściej poprzez pomiar tachimetryczny.

To w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o model Trimble R12. Ale my mówimy o odbiorniku R12i. W nazwie pojawia się jedna litera, która zmienia wiele, bo oznacza, że instrument wyposażono dodatkowo w technologię kompensacji wychylenia tyczki Trimble TIP.

Trimble TIP

Pomiar z wychyloną tyczką znany jest od wielu lat. Należy przy tym wspomnieć, że to Trimble jako pierwszy zaprezentował go światu. Miało to miejsce w 2012 r. przy okazji premiery odbiornika Trimb­le R10. Wówczas jednak technologia ta bazowała na kompasie mag­netycznym, przez co miała swoje ograniczenia.

R12i to pierwszy odbiornik wyposażony w technologię kompensacji wychylenia tyczki Trimble TIP, która nie wymaga kalibracji, a jednocześnie jest odporna na zakłócenia. Trimble TIP pozwala mierzyć jeszcze szybciej i jeszcze więcej punktów. Jak to możliwe? Kompensacja wychylenia realizowana jest z użyciem jednostki inercyjnej (IMU), podobnie jak w innych urządzeniach dostępnych na rynku, ale nie znam osobiście żadnego odbiornika na rynku, w którym działałoby to tak dobrze, jak w Trimble R12i. Z czego to wynika? Duża w tym zasługa monitora IMU, który koryguje błędy odczytowe spowodowane nag­łymi zmianami temperatury, ciśnienia i wstrząsami. Przekłada się to na dalszą redukcję ograniczeń pomiarów GNSS. Przykłady można mnożyć, bo użytkowników odbiorników R12i są już setki, a my wykonaliśmy z nimi tysiące pomiarów testowych.

To jeszcze nie wszystko

Trimble ProPoint i Trimble TIP to dwie kluczowe technologie, jakimi wyróżnia się Trimble R12i, ale nie należy zapominać również o Trimble 360, czyli śledzeniu wszystkich znanych i planowanych sygnałów satelitarnych na wszystkich częstotliwościach przeznaczonych do użytku cywilnego. Trimble 360 to także najlepsza ochrona przed syg­nałami odbitymi i zakłócanymi (spoofed).

Nie mniej ważna jest technologia Trimble xFill, która zapewnia ciągłość pomiaru do 5 minut od momentu utracenia strumienia korekt internetowych. Jest to możliwe dzięki przełączaniu na korekty emitowane prosto z satelity geostacjonarnego, czyli niezależnie od zasięgu operatorów komórkowych. Co ważne – licencja xFill jest wieczysta, a zatem nie ma konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów przez cały okres użytkowania odbiornika!

Odbiornik do zadań specjalnych

Trimble R12i to najlepszy dowód na to, że dopiero połączenie kilku technologii daje prawdziwą moc. Kompensacja wychylenia z użyciem technologii IMU byłaby bezużyteczna, gdyby nie silnik Trimble ProPoint pozwalający określać pozycję anteny nawet w najtrudniejszych warunkach. Obrazu dopełnia odporność na syg­nały odbite czy zakłócone (Trimb­le 360) oraz uniezależnienie pomiaru od strumienia korekt emitowanych drogą internetową (Trimble xFill).

Na naszym kanale You­Tube (Geotronics Dystrybucja) znaleźć można co najmniej kilka filmów pokazujących moc odbiornika Trimble R12i. Najlepiej jednak przekonać się o zaletach tego urządzenia podczas spotkania z jednym z naszych inżynierów sprzedaży. Mimo że R12i nie należy to najtańszych, jest najchętniej wybieranym odbiornikiem w ostatnim roku. A to najlepszy dowód na to, że jest po prostu bezkonkurencyjny i wart każdej wydanej na niego złotówki.

Tomasz Zieliński (Geotronics Dystrybucja)Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS