wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

YellowScan Mapper - zintegrowany lidar dla bezzałogowców


Skanowanie z drona

Francuska marka YellowScan od lat integruje i wprowadza na rynek najwyższej jakości rozwiązania lidar przeznaczone dla fotogrametrii niskiego pułapu. Jej przedstawicielem w Polsce jest firma Geoline.

System YellowScan Mapper zintegrowany z wirnikowcem DJI Matrice 300

System YellowScan Mapper zintegrowany z wirnikowcem DJI Matrice 300

Ultralekkie i łatwe w użyciu systemy do gromadzenia danych są wykorzystywane przez klientów na całym świecie w takich dziedzinach, jak geodezja, leśnictwo, badania środowiskowe, archeologia, inspekcja przemysłowa, inżynieria lądowa czy górnictwo. Ich kluczowym elementem są zawsze odpowiednie sensory. Dlatego YellowScan sięga wyłącznie po urządzenia sprawdzonych producentów (Riegl, Livox, Applanix IMU), dostarczając finalny produkt najwyższej klasy.

System dla każdego drona

Nowy YellowScan Mapper UAV LiDAR to system do gro­madzenia danych przeznaczony dla bezzałogowców i bazujący na wysokowydajnym skanerze laserowym Livox Horizon. Skaner zintegrowany jest ze specjalnie zaprojektowanym dla statków powietrznych sensorem Appla­nix IMU, który odpowiada za precyzyjne wyznaczenie trajektorii nalotu. Wszystko to przekłada się na wysoką jakość pozyskanych danych.

System ten zamontowany na wielowirnikowcu DJI Matrice 300 pozwala pomierzyć obszar 10 ha w zaledwie 3 minuty (prędkość lotu 10 m/s, wysokość 70 m AGL, 120-metrowe pokrycie). Co ważne, YellowScan Mapper można zintegrować nie tylko z dronami DJI M300 lub M600 (dla których Geoline oferuje specjalne mocowania), ale z każdym bezzałogowcem.

YellowScan Mapper

YellowScan Mapper mieści się w kompaktowym plecaku

YellowScan Mapper mieści się w kompaktowym plecaku

Kontrola w trakcie nalotu

Wraz ze sprzętem producent dostarcza również oprogramowanie CloudStation do obróbki pozyskanej chmury punktów. Pozwala ono na wyodrębnianie, przetwarzanie i wyświetlanie danych natychmiast po wykonaniu nalotu. Z kolei generowanie trajektorii i plików LAS odbywa się za pomocą paru kliknięć.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zaprojektowany specjalnie dla geodetów pakiet LiveStation dający operatorowi pełną kontrolę nad nalotem w czasie rzeczywistym. Dostarcza on wszelkich niezbędnych informacji, umożliwiając płynne pozyskiwanie danych nawet w trudnych warunkach. Pakiet zapewnia podgląd pozyskiwanej chmury jeszcze w czasie trwania lotu, pozwala na jej powiększanie, przesuwanie lub obracanie. Po zakończonej misji natychmiast przedstawia podsumowanie. Dzięki temu użytkownik łatwo sprawdzi np., czy lidar prawidłowo spenetrował przeszkody, koronę lasu, poszycie, a co za tym idzie – czy możliwe będzie stworzenie wiarygodnego numerycznego modelu terenu.

Kompatybilność z pakietem LiveStation umożliwia wizualizację na żywo gromadzonych danych lidar

Kompatybilność z pakietem LiveStation umożliwia wizualizację na żywo gromadzonych danych lidar

Gęstość skanowania systemem YellowScan Mapper w zależności od prędkości i wysokości lotu

Dla wielu branż

Z uwagi na niewielkie gabaryty, możliwość integracji z wirnikowcami różnych marek oraz wysokie parametry dokładnościowe YellowScan Mapper UAV LiDAR otwiera nowe perspektywy dla wielu branż inżynierskich. Zachęcamy do kontaktu i zapisania się na dni testowe. Więcej szczegółów na stronie polskiego przedstawiciela Yellow­Scan: https://geoline.pl.

Adam Domagała
GeolineTesty skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS