Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Odbiorniki GNSS marki Carlson w ofercie NaviGate


Ruszaj w teren!

Amerykańska firma Carlson do tej pory znana była w Polsce przede wszystkim z popularnego oprogramowania polowego SurvCE/SurvPC. W ofercie tego producenta można jednak znaleźć o wiele więcej ciekawych rozwiązań pomia­rowych stworzonych z myślą o geodezji. Z pewnością należą do nich dwa nowoczesne odbiorniki GNSS.

„Break New Ground”

Założona w 1983 r. firma Carlson Software Inc. specjalizuje się m.in. w tworzeniu profesjonalnego oprogramowania CAD, terenowego sprzętu pomiarowego oraz systemów sterowania maszyn. Zaopatruje w nowoczesne rozwiązania branżę geodezyjną, budowlaną, a także górniczą. Firma Carlson znana jest także z wyjątkowego na rynku podejś­cia do klienta i zaangażowania w jego obsługę. Od października 2020 r. wyłącznym polskim dystrybutorem odbiorników GNSS, kontrolerów i geodezyjnego oprogramowania pomiarowego Carlson jest krakowska firma NaviGate. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ofercie geodezyjnych odbiorników GNSS z charakterystycznym logo w formie niebieskiej piramidy.

Pomiar w wychyleniu? Naturalnie!

Zacznijmy od odbiornika GNSS Carlson BRx7 – flagowego instrumentu w portfolio firmy. Jego sercem jest jedna z najnowocześniejszych płyt głównych na rynku – Hemisphere Phantom 40. Dysponuje ona 853 kanałami i obsługuje wszystkie sygnały z siedmiu konstelacji GNSS. Co istotne, odbiornik ma także wbudowaną inercyjną jednostkę pomiarową (IMU) pozwalającą na automatyczną kompensację wychylenia tyczki podczas pomiaru i tyczenia w zakresie do aż 60º.

Ciekawymi, a zarazem bardzo praktycznymi dodatkami są technologie aRTK oraz Sure­Fix. Pierwsza z nich pozwala na podtrzymanie wysokiej dokładności pomiaru nawet do kilkunastu minut od utraty zasięgu GSM. Natomiast druga to swego rodzaju automatyczna kontrola rozwiązania precyzyjnego. Dzięki niej odbiornik może jednocześnie wykonywać podwójną inicjalizację RTK z wykorzys­taniem dwóch różnych zestawów satelitów. Jeś­li oba rozwiązania są ze sobą zgodne, użytkownik ma pewność, że ryzyko ewentualnego błędu inicjalizacji RTK zostało całkowicie wyeliminowane. Carlson BRx7 oferuje również kompaktową obudowę ze stopu magnezu, podwójne baterie wymienne bez przerywania pracy, a także szeroki wybór opcji komunikacyjnych – od technologii Bluetooth, poprzez modem 4G LTE, aż po wi-fi i interfejs WEB.

Lekkość i dokładność

Drugim – nie mniej ciekawym – odbiornikiem GNSS w ofercie firmy jest model Carlson NR3. Ten wyjątkowo lekki (zaledwie 820 gramów) i kompaktowy instrument jest w całości produkowany na terenie Unii Europejskiej – w Belgii, co w dzisiejszych czasach należy już do rzadkoś­ci.

Wyposażono go w 448-kanałową płytę AsteRx-m2 firmy Septentrio będącej jednym z kluczowych partnerów Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie rozwoju systemu Galileo. Dzięki temu odbiornik NR3 nie tylko doskonale współpracuje ze wszystkimi konstelacjami satelitów, ale jest także „po brzegi” wypełniony unikatowymi technologiami, jak: przeciwzakłóceniowe systemy AIM+ i LOCK+, system eliminacji wielodrożności sygnału APME+ czy system monitoringu stanu jonosfery IONO+. Przekłada się to na wyjątkowo dobre osiągi – NR3 w trybie RTK pozwala mierzyć z dokładnoś­cią 6 mm (+ 0,5 ppm) w poziomie i 10 mm (+ 1 ppm) w pionie. Mało który odbiornik może pochwalić się taką specyfikacją!

Producent nie zapomniał też o wydajnym systemie zasilania (podwójne baterie), dużej ilości pamięci wewnętrznej (aż 16 GB) czy nowoczesnych opcjach komunikacyjnych (modem 4G LTE, interfejs WEB). Dzięki niskiej wadze i kompaktowym wymiarom odbiornik świetnie nadaje się do montażu na tyczce razem z pryzmatem 360º i do pracy w trybie hybrydowym z tachimetrami zrobotyzowanymi.

Nie tylko odbiorniki…

Oferta Carlsona oczywiś­cie nie kończy się na odbiornikach GNSS. Firma ta słynie także (a raczej przede wszystkim) z jednej z najbardziej popularnych geodezyjnych aplikacji polowych na świecie – tj. oprogramowania Surv­CE/SurvPC dla systemów Windows. Program ten charakteryzuje się przede wszystkim wysoką ergonomią obsługi, a także bogatą biblioteką wspieranych instrumentów geodezyjnych. Rozwiązania software’owe Carlsona – w przeciwieństwie do wielu innych programów polowych obecnych na rynku – nie ograniczają się bowiem tylko do obsługi sprzętu tego producenta, ale umożliwiają pracę z odbiornikami GNSS i tachimetrami wielu różnych marek.

Dzięki aplikacji SurvPC z powodzeniem połączymy w zestaw hybrydowy odbiorniki Carlson NR3 lub BRx7 z tachimetrem zrobotyzowanym Spectra FOCUS 35 i skorzystamy z licznych funkcji modułu Hybrid+ (w tym kompensacji pochylenia pryz­matu z użyciem IMU odbiornika BRx7). W takim zestawie funkcję rejestratora polowego może pełnić bazujący na Windows 7-calowy tab­let Carlson RT4 z wydajnym systemem zasilania. Tab­let ten zamówimy z terenową, dołączaną klawiaturą QWERTY, dzięki której praca poza biurem staje się jeszcze bardziej wydajna.

Niedawno w ofercie firmy pojawiło się także zupełnie nowe oprogramowanie Carlson Layout dla kontrolerów z systemem Android, które zainstalujemy na praktycznie dowolnym smartfonie czy tab­lecie. Biblioteki obsługiwanych instrumentów są równie bogate jak w przypadku programu SurvPC.

Zapraszamy do testowania

Wszystkie zestawy GNSS marki Carlson są objęte 2-letnią gwarancją producenta, natomiast usługi serwisu i wsparcia technicznego świadczy bezpośrednio firma NaviGate (biura w Krakowie i Warszawie). Przed zakupem zachęcamy do spot­kania się z nami w terenie i sprawdzenia, jak wymienione odbiorniki GNSS spisują się w codziennych zadaniach geodezyjnych. Możliwe są także bezpłatne, kilkudniowe testy wybranego zestawu GNSS we własnym zakresie w celu upewnienia się, że sprzęt Carlsona to trafny wybór.

Michał Polański (NaviGate)



Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS