Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Odbiorniki Stonex - dziś już nie tylko z serii 9x


Ewolucja czy rewolucja?

W profesjonalnym sprzęcie pomiarowym ważne są komponenty, ale również ich montaż, kompatybilność i łączna wydajność. Do tego dodajmy konfigurację, dostosowanie i interfejs użytkownika. To te szczegóły składają się na tajemnicę sukcesu.

Już ponad 10 lat temu Stonex zaprezentował pierwszą odsłonę odbiorników z serii „9” – GNSS Stonex S9. Co ciekawe, światowa premiera odbyła się równocześ­nie z wprowadzeniem modelu do sprzedaży w Polsce, gdyż współtworzyliśmy ten produkt i jako firma Czerski Trade Polska wykonywaliśmy testy fabryczne. Był to wówczas jeden z najbardziej zaawansowanych instru­mentów pomiarowych, w standardzie GPS+GLONASS z wbudowanym modemem GPRS i opcjami pracy w trzech trybach (RTK, baza i statyka). Dziś te rozwiązania ocenimy jako standardowe lub nawet nieco przestarzałe, wtedy jednak było to coś nowoczesnego, wręcz rewolucyjnego. Stonex S9 przebojem wszedł na rynek, oferując powtarzalność pomiarów i bezbłędność na najwyższym dostępnym poziomie przy cenie nieporównywalnie niższej od konkurencji. Czy dziś równie poważnie możemy mówić o zaskakujących zmianach? Albo o nowych trendach?

Po udanym wdrożeniu modelu S9 firma Stonex nie spoczęła na laurach i co kilka lat odsłanialiśmy nowe modele odbiorników: poprawiane, unowocześniane, rozbudowywane. Z upływem czasu zawsze bowiem można coś usprawnić, czy to będzie szybszy procesor czy lepsza antena. Naszą ideą było ciąg­łe dążenie do bycia w technologicznej czołówce. Stonex – poza dumą z udziału w innowacyjnym przedsięwzięciu – dostarczał nam zawsze masę pracy: przygotowania sprzętu do wdrożenia, testy, tłumaczenia, artykuły itp. Jednak widząc nieustanny postęp technologiczny, dokładamy wszelkich starań, by klienci czerpali przyjemność z pracy, i nie zwalniamy tempa!

Rodzina Stonex – dziś już nie tylko S9.x

Oferta firmy Stonex w zakresie GNSS jest obecnie bardzo szeroka. Począwszy od odbiorników do zastosowań GIS-owych, poprzez te bardziej dokładne, do urządzeń o geodezyjnej dokładności, jak S50 czy S500 z możliwością pomiaru RTK. Dla profesjonalistów z dziedziny geodezji, miernictwa i w ogóle do wszystkich zastosowań wymagających porównywalnych dokładności i pewności pomiaru rodzina odbiorników Stonex powiększyła się o kolejne serie: wydajną i atrakcyjną S7x, bardziej zaawansowaną i rozbudowaną S8x czy omawianą S9x. Wspólne dla wszystkich tych sprzętów są: jakość i staranność wykonania oraz brak kompromisów w zakresie dokładności i pewności rozwiązania. Różnią się one natomiast: funkcjami, sensorami i zakresami zastosowań. Co ciekawe, z uwagi na rozpoznawalność S9x firma Stonex nie zdecydowała się dotąd na wypuszczenie nowej linii. Sukces S900 sprawił, że najnowsze modele z górnej półki nadal mają S9 na przedzie: S900A IMU, S980A, S990A.

Powiedzieliśmy już, że wszystkie modele odbiorników Stonex łączy dokładność i pewność rozwiązania (patrz s. 14). Od lat dostarczając instrumenty, nie ograniczamy się do wysłania paczki z towarem. Nasi klienci zawsze mogą na nas liczyć, szkolimy ich i świadczymy wsparcie. A także słuchamy i przekazujemy dalej, czyli współpracujemy blisko z firmą Stonex i współtworzymy przyszłe produkty. Obserwacje z Polski i z innych krajów przekuwane są w nowe funkcje, narzędzia czy rozwiązania wdrażane w kolejnych odsłonach. To dzięki rozmowom z Państwem, którzy jesteście zawodowcami, mamy możliwość ciągłego doskonalenia oferty.

Co by tu jeszcze...

Na czym więc polega obecnie wyjątkowość linii S900? To między innymi po nacisku integratorów systemów zewnętrznych, użytkowników georadarów, echosond, systemów MMS, skanerów mobilnych i innych urządzeń mamy okazję w nowych odbiornikach zaoferować: złącza do zewnętrznych anten GNSS, port z sygnałem PPS czy realnie konfigurowane przez użytkownika wiadomości GGA. Wszyscy, którzy potrzebują zaawansowanych funkcji, znajdą je u nas.

Część użytkowników woli wbudowane baterie, inni nadal twierdzą, że wymienne (a najlepiej dwie niezależne z hot-swap) są lepszym rozwiązaniem. Oferujemy wybór – w linii S900 znajdują się obydwa typy rozwiązań. Indykatory baterii czy wyświetlacze na panelu? U nas można wybierać.

Konstelacje, satelity, kanały

Jakie konstelacje wykorzys­tywać? Stonex S9x standardowo obsługuje wszystkie możliwe sygnały i konstelacje bez dopłat, jednak użytkownik sam może ograniczyć ich działanie. Jak? Prosto, wbudowany panel zarządzania WebIU pozwala przez wi-fi wyłączyć obsługę danej konstelacji. A po co w ogóle to robić? Jako przykład można podać znany wszystkim auto­matyczny serwis obliczeń statycznych ASG-EUPOS. Bywa, że system ten nie pozwala przetworzyć bardziej rozbudowanego pliku RINEX lub niektórych konstelacji. My jednak o tym wiemy i świadomie pozwalamy się do tego dostosować.

Oczywiście standardowa praca to wykorzystanie wszystkich konstelacji: GPS + GLONASS + Galileo + Bei­Dou (a w misjach zagranicznych również japoński QZSS, bo i takich klientów mamy), z uwzględnieniem kanałów i częstotliwości, z równoległą praca z satelitami nadającymi jeden, dwa i więcej sygnałów. Umożliwiamy jednak pracę z dowolną kombinacją konstelacji, a także z każdą z nich z osobna. Naprawdę GPS nie jest już do pomiarów niezbędny.

Tajemnica sukcesu

Suche dane zestawione w tabelach na kolejnych stronach nie mówią wszystkiego. Można to porównać z sytuacją na rynku motoryzacyjnym, gdzie firmy często używają tych samych komponentów. Ale czy to znaczy, że wszystkie samochody jeżdżą tak samo?

Podobnie jest z profesjonalnym sprzętem pomiarowym – ważne są komponenty, ale również ich montaż, wzajemna kompatybilność i łączna wydajność. Do tego konfiguracja, dostosowanie i interfejs użytkownika. To te szczegóły stanowią tajemnicę sukcesu. Są one wynikiem lat pracy i testów, wiedzy i doświadczenia działu R&D oraz zewnętrznych ośrodków nau­kowo-badawczych.

Stonex postawił na wydajność, dokładność i trwałość. Użyte materiały i komponenty są najwyższej jakości w każdym calu. Anteny, złącza, porty i elektronikę cechuje niezawodność. A firmowy system kontroli i kalibracji sprawia, że na rynek trafiają tylko idealne sztuki. Cena za to wszystko nie może być i nie jest wcale najniższa. Ale stosunek ceny do jakości na pewno jest najlepszy!

„Gadżety” i leśne przygody

Stonex był drugim na świecie producentem wprowadzającym system pomiaru z wychyleniem tyczki dzięki użyciu inercyjnej jednostki pomiarowej. Dziś rozwiązanie wykorzystujące system GNSS z 800-kanałową płytą i jednostką IMU mamy dopracowane i nie ma już chyba potrzeby tłumaczyć przydatnoś­ci tego „gadżetu”.

Dokładność pomiaru i pewność pracy w trudnych warunkach docenia coraz więcej osób. Tego nie da się prosto zestawić w tabeli. Nasi inżynierowie sprzedaży testują z klientami sprzęt w różnych środowiskach, na przykład w lesie. Co zrobić, gdy zdarzy nam się rozłączyć z siecią i stracić korekty ze stacji referencyjnej? Stonex S700A, S850A oraz wszystkie modele S900A mierzą dalej! Dostępna w standardzie technologia aRTK pozwala przez kolejne 10-15 minut pomiaru utrzymać rozwiązanie fixed dzięki poprawkom z geostacjonarnego satelity. I to całkiem za darmo! Dla tych, którzy chcieliby zupełnie uniezależnić się od korekt naziemnych, mamy też abonament Atlas (korekty geostacjonarne z dokładnościami centymetrowymi dostępne na 6 kontynentach).

I co z tą rewolucją?

Jakość montażu, kalibracji i aktywacji systemu muszą być perfekcyjne. Podnosząc standardy w tym zakresie, Stonex do trzech lat wydłużył gwarancje na wszystkie modele odbiorników produkowane we Włoszech. To chyba najlepsza deklaracja jakości?

W firmie Czerski TP od zawsze traktujemy klientów poważnie, dlatego już w Polsce każdy egzemplarz sprzętu przed sprzedażą jest w naszym autoryzowanym serwisie kalibrowany i sprawdzany. Dodatkowo kupujący otrzymują certyfikat potwierdzający spełnienie norm.

A co z odpowiedzią na pytanie z tytułu? Podobno z faktami się nie dyskutuje. W porównaniu z udanymi początkami wzrost dokładności, szybkości i niezawodności linii Stonex S9 sięgnął nawet 200%. Oceńcie Państwo sami: ponad dwa razy więcej obsługiwanych konstelacji, prawie czterokrotny wzrost liczby kanałów, wymienne baterie z indykatorami lub wbudowane, złącza PPS i zewnętrznych anten GNSS, technologia aRTK utrzymania rozwiązania fixed po utracie korekt, dynamiczny pomiar z użyciem IMU, produkcja europejska z 3-letnią gwarancją. Jest to na pewno ewolucja – ale czy tylko?

Setkom naszych klientów mierzących odbiornikami Stonex GNSS S9x na całym świecie dziękujemy za ponad 10 lat współpracy i mamy nadzieję na kolejne udane dekady. Po części każdy z Państwa złożył się na ten sukces.

Tomasz Czerski (Czerski Trade Polska)Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS