wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Oferta firmy Art-Geo w zakresie technologii GNSS


Dekada pod znakiem wszechstronności

Firma Art-Geo już 10 lat z powodzeniem dostarcza polskim użytkownikom różnego rodzaju technologie pomiarowe, przy czym sprzęt satelitarny Ruide obecny jest nad Wisłą już od 6 lat. Za tą marką kryje się nie tylko bogata oferta urządzeń, ale także wiele dodatkowych usług oraz rosnące grono klientów z różnych branż.

Wszechstronność – tym jednym słowem można określić dekadę działalności firmy Art-Geo, wyłącznego dystrybutora Ruide w Polsce. W chwili pisania tego artykułu w ofercie posiadamy już dziesięć precyzyjnych odbiorników GNSS, wśród których każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Są to zarówno modele wyposażone w płyty Trimble’a, jak i płyty marki własnej Ruide. Instrumenty mogą posiadać (lub nie) pochyłomierz czy radiomodem. Oferujemy ponadto modele wyróżniające się śledzeniem satelitarnych korekt RTX, niewielkimi wymiarami oraz wagą, akumulatorami o zwiększonej pojemności czy rozbudowanymi funkcjami wymiany danych.

Nasi klienci mają bardzo zróżnicowane wymagania dotyczące rejestratorów i temu też staramy się sprostać. Efektem jest wiele różnorodnych urządzeń zarówno z Androidem, jak i Windowsem. Posiadamy wytrzymałe tablety, smartfony oraz kontrolery z fizycznymi klawiszami. Oprócz nieskomplikowanego sprzętu do prostych prac oferujemy również mocne komputery, które pozwalają zabrać biuro w teren – nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Wszechstronności nie brakuje także aplikacjom. W zależności od wymagań i preferencji klientów oferujemy zarówno uznane na świecie programy polowe FieldGenius i Ruide SurvX, jak i popularny w Polsce PowerGPS zielonogórskiej firmy SkyRaster. Jesteśmy ponadto w trakcie wdrażania oprogramowania kolejnego producenta, tak aby zaproponować naszym użytkownikom jak największe pole wyboru.

Co ważne, odbiorniki Rui­de wpisują się w ideę BYOD, czyli Bring Your Own Device. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by sterować nimi z poziomu dowolnego smartfona lub tabletu wyposażonego w jedną z dziesiątek dostępnych na rynku aplikacji polowych.

Odbiornik Ruide Pulsar R6p Plus na zaporze w Wiśle

Odbiornik Ruide Pulsar R6p Plus na zaporze w Wiśle

Spokojna praca z wychyleniem

Jeśli chodzi o nowości technologiczne w odbiornikach Ruide, przede wszystkim warto się skupić na pochyłomierzu. Oczywiście opcja pracy z wychyloną tyczką, choć pojawiła się na rynku raptem kilka lat temu, stała się już „chlebem powszednim”. Jej użytkownicy mają jednak świadomość, że nie jest ona wolna od pewnych mankamentów. Jest to przede wszystkim ograniczony kąt wychylenia. Pewną niedogodnością jest także konieczność regularnej kalibracji sensora, która nie jest co prawda zbyt uciążliwa, gdyż trwa zaledwie 5 sekund, ale trzeba o niej pamiętać.

W najnowszych modelach Ruide (Pulsar R6p Plus oraz R90i neo Plus) problemy te odchodzą jednak w niepamięć. Wszystko dlatego, że wyposażono je w pochyłomierz bazujący na inercyjnych jednostkach pomiarowych (IMU). Dzięki temu odbiorniki pracują z wysoką dokładnością nawet przy dużym wychyleniu bądź tuż obok instalacji elektrycznych. Nie wymagają też pomiaru przy dwóch położeniach tyczki, aby uzyskać wysoką precyzję pomiaru.

Zaraz padnie tu pytanie o cenę. Uspokajamy zatem, że mimo zaawansowanej iner­cyjnej technologii odbiorniki Ruide z IMU wciąż dostępne są w przystępnych cenach. Równocześnie warto mieć na uwadze, że taki zakup to potencjalna oszczędność. Pochyłomierz nowej generacji znakomicie podnosi bowiem wydajność pomiaru – nie dość, że pracujemy szybciej, to możemy mierzyć miejsca dotychczas dostępne tylko dla tachimetru. A przecież czas to pieniądz!

Stacja RtkNet w trakcie testów przed montażem

Stacja RtkNet w trakcie testów przed montażem

Sieć RtkNet oplata kraj

Oferta Art-Geo obejmuje jednak nie tylko sprzęt i oprogramowanie, czego najlepszym przykładem jest nasza własna sieć stacji referencyjnych RtkNet. Gdy uruchamialiśmy ją pod koniec 2018 roku, składała się raptem z 5 stacji. Dzięki szybkiej rozbudowie do 19 instalacji (w tym jednej w Nowej Wsi pod Kutnem, czyli w geodezyjnym środku Polski) korekty te są już dostępne na terytorium blisko połowy kraju, z czego większość pokryta jest poprawkami powierzchniowymi. Na tym jednak nie koniec rozwoju, bo jesteśmy w trakcie instalowania kolejnych odbiorników referencyjnych, które poszerzą zasięg RtkNet. Już wkrótce korekty zaczną być nadawane chociażby z Białegostoku. Docelowo chcemy objąć zasięgiem RtkNet niemal cały kraj.

Na czym polega przewaga naszej sieci? Przede wszystkim na tym, że dla klientów Art-Geo jest dostępna całkowicie bezpłatnie, czego nie można powiedzieć o żadnym innym rozwiązaniu w naszym kraju – ani państwowym, ani prywatnym. Ale ten brak opłat wcale nie oznacza, że oferujemy produkt gorszej jakości. Wręcz przeciwnie. Na każdej stacji zainstalowaliśmy precyzyjne 4-systemowe anteny, zapewniające wysoką jakość odbioru sygnału oraz odporność na zakłócenia. Za przetwarzanie wiadomości nawigacyjnych odpowiadają natomiast profesjonalne odbiorniki referencyjne Ruide NetS9 (oparte na płytach głównych Trimble), które śledzą wszystkie cztery systemy GNSS (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou), dla każdego z nich generując korekty. O wysokiej jakości RtkNet mogą świadczyć nasze testy, które wykazały, że zapewnia ona dokładny pomiar nawet na bardzo długich wektorach, sięgających 100 km (choć oczywiście w takich przypadkach należy pamiętać o szczególnie uważnej kontroli wyników).

Produkt naprawdę kompletny

Poza sprzętem i korektami Art-Geo zapewnia także szybką dostawę zamówienia, wszechstronne wsparcie techniczne oraz serwis instrumentu. Bez przesady można więc powiedzieć, że oferujemy naprawdę kompleksowy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Świadczy o tym grono już ponad pół tysiąca klientów, których udało nam się z powodzeniem obsłużyć w ciągu ostatniej dekady. Wielu z nich to użytkownicy, którzy zadowoleni z wcześniejszej współpracy, wracają do nas po kolejny sprzęt nowszej generacji. Są wśród nich przedstawiciele nie tylko branży geodezyjnej, ale także budowlańcy, archeo­lodzy, leśnicy, a nawet meteorolodzy czy ogrodnicy. Jeśli zatem szukasz precyzyjnego odbiornika GNSS, jest wielce prawdopodobne, że gdy się z nami skontaktujesz, zostaniesz z nami na dłużej.

Artur Jarzyło
Art-Geo

Artykuł opublikowano w bezpłatnym niezbędniku sprzętowym NAWI 2020 – czytaj całość jako flipbook lub PDFStudenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS