wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Nowe płyty główne i odbiorniki GNSS w ofercie Javad


Triumf w zasięgu ręki

Pod koniec zeszłego roku amerykańska firma Javad rozpoczęła modernizację swoich odbiorników GNSS, wykorzystując III generację układu scalonego Triumph. Zaprezentowała także zupełnie nowy odbiornik – Triumph-3.

Nowe płyty Javad TRE-3L wyposażone są w 864 kanały i pozwalają śledzić wszystkie aktualne i przyszłe sygnały satelitarne. Ponadto zostały zoptymalizowane pod kątem energochłonności oraz wydajności w trudnych warunkach obserwacyjnych. Ich największą zaletą jest wykorzystanie wielu kanałów do pozyskiwania i śledzenia pojedynczego sygnału satelitarnego; każdy kanał stosuje inne parametry filtrowania i inną strategię śledzenia.

Wzrosła także dokładność wyznaczenia pozycji. Według nowych specyfikacji odbiorniki, bazując na niezależnych silnikach RTK o zróżnicowanych algorytmach, są w stanie zapewnić precyzję rzędu 3 mm w poziomie i 7 mm w pionie.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że silnik RTK składa się z dwóch części, tzw. silników wolnych i szybkiego. Działają one w dwóch różnych procesach lub wątkach. Wolne silniki RTK operują z częstotliwością, w której pojawiają się poprawki (zwykle jest to 1 Hz); szybki silnik jest zawsze jeden i pracuje z częstotliwością pozycjonowania odbiornika (do 100 Hz). Wolne silniki mają różne ustawienia, rozwiązują nieoznaczoność całkowicie niezależnie od siebie, sprawdzając spójność przez wzajemne porównanie, i dostarczają rozwiązanie do szybkiego silnika.

Javad Triumph-2

Javad Triumph-2

Oferta modernizacji

W grudniu 2019 r. producent wydał także aktualizację oprogramowania wewnętrznego dla wszystkich swoich urządzeń GNSS, która w zauważalny sposób poprawiła ich wydajność i stabilność. Warto podkreślić, że Javad zapewnia dożywotnio darmowe aktualizacje oprogramowania odbiorników i programów polowych.

Z nowymi płytami dostępne są odbiorniki Triumph-LS oraz Triumph-1M, obecne na rynku już od kilku lat. Dotychczasowym użytkownikom tych instrumentów Javad oferuje możliwość wymiany starych płyt głównych, co jest rzadko spotykaną na rynku praktyką. Pozwala to na wydłużenie życia i unowocześnienie istniejących przyrządów elektronicznych.

Miniaturowy lider

Na targach Intergeo 2019 zaprezentowano także zupełnie nowy odbiornik – Triumph-3. Jest to następca modelu Triumph-2, który wyznaczył nowe standardy w miniaturyzacji sprzętu pomiarowego. Dla przypomnienia – w „dwójce” o wymiarach 85 x 61 x 132 mm udało się zamknąć 216 uniwersalnych kanałów umożliwiających śledzenie GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS i SBAS, baterię pozwalającą na ponad 20 godzin pracy i pochyłomierz. Ze smartfonem w roli kontrolera i lekką tyczką węglową cały zestaw waży tyle, co przeciętny odbiornik, a dzięki pracy w trybie 5 Hz, czyli zapisu pięciu epok na sekundę, zapewnia zwiększoną wydajność.

Javad Triumph-3

Javad Triumph-3

Triumph-2 to także Multi RTK – cztery niezależne silniki RTK, możliwość pomiaru w trybie Verify z zaprogramowaną sekwencją automatycznych resetów „fiksa” po zebraniu określonej liczby epok, kompensacja wychyleń tyczki w zakresie 30°, elektroniczny kompas likwidujący konieczność ruchu do wyznaczenia orientacji w czasie tyczenia na strzałkę oraz Lift&Tilt, czyli wyzwalanie i kończenie pomiaru odpowiednio przez doprowadzanie tyczki do pionu i jej wychylanie.

Więcej w większym opakowaniu

Nowy odbiornik Triumph-3 to konstrukcja dwukrotnie cięższa od miniaturowego poprzednika (1,25 kg zamiast 0,56 kg) o nieco większych gabarytach. W zamian dostajemy sprzęt zdecydowanie wydajniejszy, z czterokrotnie większą liczbą kanałów i operujący na wszystkich dostępnych częstotliwościach. Ponadto elektroniczny kompas i libella zostały uzupełnione o samokalibrujący i odporny na wszelkie zakłócenia magnetyczne układ inercyjny, określany angielskim akronimem IMU (inertial measurement unit), z trzyosiowym żyroskopem i trzyosiowym przyspieszeniomierzem. Wszystkie obecne we wcześ­niejszym modelu innowacje zostały oczywiście zachowane i pod względem stosunku rozmiaru do możliwości i ceny Triumph-3 jest najlepiej wyposażonym odbiornikiem GNSS na rynku.

Filip Kłosowski

Javad GNSS jest amerykańską firmą skupioną na projektowaniu, rozwoju technologii i produkcji precyzyjnych urządzeń GNSS. Dzięki zespołowi inżynierów i naukowców, którzy działają w tej branży od ponad 30 lat, Javad GNSS znajduje się w awangardzie innowacyjnych rozwiązań, a założyciel firmy dr Javad Ashjaee zalicza się do pionierów w dziedzinie wdrażania i integracji różnych systemów satelitarnych. W portfolio firmy znajdują się odbiorniki GNSS, płyty OEM, anteny oraz oprogramowanie.

Firma Geoida, autoryzowany dystrybutor urządzeń firmy Javad GNSS, jest także największym w kraju dostawcą używanego sprzętu geodezyjnego. Oferuje szeroki wybór instrumentów renomowanych marek, doradztwo, szkolenia z zakresu obsługi, serwis oraz wsparcie. Wraz z postępem technologii pomiarowych Geoida przeszła długą drogę, zdobywając bogate doświadczenie w branży. Firma stawia tylko na wartościowe produkty, a w relacjach z klientami dba o rzeczowość, szanując czas i zasoby kupujących.
www.geoida.pl
tel. 59 842 96 35
e-mail: geoida@geoida.pl

Artykuł opublikowano w bezpłatnym niezbędniku sprzętowym NAWI 2020 – czytaj całość jako flipbook lub PDF


Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS