Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Odbiornik David i rozwiązanie dla dronów w ofercie GPS.PL


Ekonomiczny wymiar GNSS

Założona w 2014 r. w Chinach firma Tersus GNSS oferuj­e innowacyjne, a jednocześnie bardzo przystępne cenowo produkty dla geodetów. Jedynym autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań tej marki w Polsce jest GPS.PL.

David

Tersus David to niewielki (104 x 65 x 31 mm, 250 g), ekonomiczny (kosztujący poniżej 10 tys. zł netto) odbiornik GNSS śledzący na 384 kanałach sygnały GPS L1/L2, GLONASS L1/L2 oraz BeiDou B1/B2. Wraz z zewnętrzną anteną GNSS, bezpłatną aplikacją do pomiarów RTK Nuva na telefon komórkowy oraz oprogramowaniem do postprocessingu Tersus Office tworzy przystępne cenowo rozwiązanie do licznych zastosowań pomiarowych. Urządzenie z pewnością docenią geodeci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, wykonujący klasyczne prace geodezyjne (pomiary sytuacyjno-wysokościowe, rozgraniczenia itp.).

Za pomocą specjalnej klamry odbiornik montuje się – wraz z pozwalającym na 2-dniową pracę power bankiem oraz opcjonalnym radiomodemem – pod smartfonem użytkownika. Komunikację zapewniają Bluetooth oraz łącza USB 2.0 i RS-232. Tersus David może pracować w temperaturze od -40 do +85°C i charakteryzuje się wysokim – IP67 – współczynnikiem pyło- i wodoszczelności. Dokładność wyznaczenia pozycji (poziomej) w przypadku pomiaru statycznego to 3 mm + 0,5 ppm, a RTK – 10 mm + 1 ppm RMS.

Zestaw RTK Tersus David

Zestaw RTK Tersus David

Wspomniana już aplikacja Nuva oferuje czytelne, intuicyjnie zaprojektowane ekrany. Obsługuje geoidę GUGiK, współpracuje z polskimi sieciami RTK, a także lokalną stacją David przez radio i GSM. Umożliwia wykonywanie pomiarów statycznych i RTK. Realizuje pomiary sytuacyjno-wysokościowe i tyczenia, pomiary długości i powierzchni, wcięcia i nawigację na azymut. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim z polską instrukcją dla najważniejszych ekranów.

Zestaw Tersus David RTK można nabyć w dwóch wersjach – Standard (opisanej wyżej) i Pro. W wariancie Pro jest on oferowany z odpornym (IP67) kontrolerem TC20 i polską aplikacją pomiarową PowerGPS. TC20 wyposażony jest w ekran LCD 4,3 cala, klawisze funkcyjne sterujące pomiarem odbiornika, klawiaturę alfanumeryczną oraz aparat 8 Mpx z autofokusem. Kontroler działa w systemie operacyjnym Android 4.0 i posiada 2 GB wbudowanej pamięci RAM.

Odbiornik Tersus David

Odbiornik Tersus David

UAV PPK Precis

Tersus oferuje także rozwiązania GNSS dla użytkowników bezzałogowych statków latających (BSL). Zestaw UAV PPK Precis składa się z odbiornika PPK (Post-Processed Kinematic) BX316R (waga 44 g), anteny AX3705 (19 g) i zasilacza montowanych na dronie, oraz aplikacji Tersus GeoPix. System integruje się z kamerami oraz oprogramowaniem foto­grametrycznym i umożliwia wyznaczenie z centymetrową dokładnością trajektorii lotu BSL oraz punktów wyzwolenia migawki. Stosowanie UAV PPK Precis skutkuje znacznym skróceniem czasu realizacji pomiarów fotogrametrycznych, a co za tym idzie, redukcją kosztów. Rozwiązanie pozwala na ograniczenie liczby niezbędnych punktów kontrolnych. Ponadto nie wymaga korekt RTK w celu uzyskania zadowalających dokładności. Odbiornik BX316R śledzi syg­nały GPS L1/L2, GLONASS L1/L2 i BeiDou B1/B2.

Oferowana w zestawie aplikacja GeoPix umożliwia m.in. postprocessing danych, rozmieszczenie punktów wyzwolenia migawki czy wizualizację trajektorii lotu na mapie on-line. Wyniki postprocessingu dostępne są w formatach EXIF i TXT. Aplikacja jest kompatybilna m.in. z programami foto­grametrycznymi Agisoft i Pix4D.

UAV PPK Precis z powodzeniem wykorzystuje w swoich dronach firma Asseco Poland S.A.

Zestaw UAV PPK Precis. Od góry: aplikacja GeoPix, odbiornik BX316R i antena AX3705

Zestaw UAV PPK Precis. Od góry: aplikacja GeoPix, odbiornik BX316R i antena AX3705

Doceniony na całym świecie

Rozwiązania marki Tersus zdobyły już zaufanie wielu użytkowników. Świadczą o tym pozytywne opinie klientów z całego świata:

  • Wyznaczenie pozycji nawet w najtrudniejszych warunkach, np. w pobliżu słupa elektrycznego, nie stanowi problemu – Maritess Enciso, Filipiny.
  • Używam zestawu David do badań geofizycznych i geologicznych. Uważam, że jest to bardzo proste w użyciu, kompletne i niezawodne rozwiązanie – dr Simone Sartini, Włochy.
  • System jest bardzo przyjazny dla użytkownika (od pomiarów w terenie po pobieranie danych), a cena nie należy do wygórowanych – Chika Okorocha, Nigeria.

Eryk Lipiński
GPS.PL


Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS