wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Mapy geograficzne ogólne i specjalne

- «« « część 5 z 5


Na potrzeby wojsk rakietowych i artylerii, głównie do wykonywania topogeodezyjnego dowiązania elementów ugrupowania bojowego (stanowisk ogniowych i startowych, punktów obserwacyjnych), służba topograficzna wydała mapy: współrzędnych punktów konturowych w skali 1:100 000 oraz danych geodezyjnych w skali 1:50 000 na znaczne obszary ZTDW i Polski. Treść specjalną mapy stanowią współrzędne punktów geodezyjnych i sytuacyjnych, które zostały określone według map wielkoskalowych, planów lub map podkładowych. Inną była mapa grawimetryczna w skali 1:200 000 przeznaczona do określania wartości przyspieszenia siły ciężkości (na mapę podkładową nadrukowano izoanomalie Bouguera o cięciu co 2 mgal).

Wydawnictwa i mapy specjalne opracowywane na obszar Europy Zachodniej były wyjątkowo kosztowne i pracochłonne, angażowano do nich oficerów z różnych instytucji i komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej (wywiad, szefostwa Wojsk Inżynieryjnych, Chemicznych, Komunikacyjnych). Opracowania te nie miały nic wspólnego z polską racją stanu, wynikały z imperialnej doktryny radzieckiej, w którą wciągnięta była Polska.

W latach 70. opublikowano kilka instrukcji dotyczących posługiwania się mapami topograficznymi wydawanymi przez państwa należące do NATO. Wydawnictwa te były pomocne topografom przy opracowaniu map na obszar ZTDW, jednocześnie miały być wykorzystywane przez dowódców różnych szczebli podczas ewentualnych działań na terytorium innych państw. Ukazały się:

*Skróty stosowane na mapach topograficznych państw obcych, sygn. Szt. Gen. 636/72.

*Mapy topograficzne niektórych państw kapitalistycznych. Charakterystyka ogólna, sygn. Szt. Gen 684/73;

*Znaki umowne wybranych map topograficznych niektórych państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, sygn. Szt. Gen. 726/75;

*Wzory map topograficznych państw obcych, sygn. Szt. Gen. 832/77;

Z wydawnictw książkowych godne odnotowania są dwa skorowidze nazw miejscowości. Pierwszy, uzupełniający mapę w skali 1:200 000 na obszar ZTDW (sygn. Szt. Gen. 806/77), zawiera opracowane w kolejności alfabetycznej nazwy i współrzędne geograficzne ponad 113 tys. miejscowości znajdujących się na mapach w skali 1:200 000 na obszarze między 48° i 58° szerokości geograficznej północnej oraz między 6° długości geograficznej zachodniej i 15° długości geograficznej wschodniej. We wstępie do skorowidza podano zasięg obszaru objętego nazwami oraz zasady wymowy i akcentowania nazw miejscowości w oryginalnym brzmieniu. Skorowidz uwzględnia ponadto tradycyjne nazwy polskie. Wyszczególniono również ważniejsze dzielnice większych miast. Przy każdej miejscowości podana jest w formie skróconej nazwa państwa, w którego granicach jest ona położona. Na końcu hasła skorowidzowego podano godło arkusza mapy oraz współrzędne geograficzne. Podobnie jest opracowany skorowidz nazw miejscowości do mapy w skali 1:500 000 (sygn. Szt. Gen. 807/77) zawierający 80 tys. nazw miejscowości wraz ze współrzędnymi geograficznymi i nazwą godła arkusza, na którym znajduje się miejscowość. Powyższe wydawnictwa były szczególnie przydatne dla dowódców i sztabów wyższych szczebli dowodzenia podczas ćwiczeń, kiedy zachodziła potrzeba wyszukiwania miejscowości wymienianych w rozkazach i założeniach do ćwiczeń.

część 5 z 5
«« « 1 2 3 4 5


GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS