wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Pierwsze powojenne opracowania kartograficzne

- «« « część 3 z 3


W 1952 r. służba topograficzna wydała drukiem reprodukcje wojskowych radzieckich map topograficznych w skali 1:100 000 i 1:200 000 w układzie 1942. Zmieniono jedynie nazewnictwo i dokonano pobieżnej kameralnej aktualizacji na podstawie zdjęć lotniczych. W tym samym roku przystąpiono do wydawania mapy topograficznej w skali 1:50 000, biorąc za podstawę wojskowe opracowanie radzieckie w układzie 1942. Aktualizowano ją na podstawie posiadanych materiałów kartograficznych i zdjęć lotniczych z zachowaniem stosowanych na niej znaków topograficznych. Żadna z tych map nie pokrywała całego obszaru Polski.

W pierwszych latach powojennych w wojsku panowała duża różnorodność w zakresie wykorzystania map. Podczas ćwiczeń sztabowych oraz przy opracowywaniu dokumentów planistycznych stosowane były, oprócz map powojennych, mapy niemieckie i rosyjskie, wykonywane przed wojną i w czasie jej trwania oraz polskie z okresu międzywojennego81.

Cywilna służba w 1946 r. rozpoczęła wykonanie Mapy gospodarczej Polski według projektu przyjętego na I sesji Państwowej Rady Mierniczej. Projekt był bardzo ambitny, gdyż przewidywał skalę opracowania 1:5000, a na całość miało się składać ponad 80 tys. arkuszy. 29 kwietnia 1949 r. Państwowa Rada Miernicza, z uwagi na szczupłość środków na realizację powyższego zadania, postanowiła zmienić skalę opracowania na 1:10 000 oraz nazwę na Mapa użycia powierzchni ziemi. Mapy te miały być wykonane w ramach planu 6-letniego, do końca 1955 r. Częste zmiany organizacyjne w GUPK, a następnie CUPK, zmiany w podległości urzędu oraz brak środków finansowych spowodowały znaczne opóźnienia w realizacji tego projektu, a w konsekwencji jego przerwanie. Jednak główną przyczyną rezygnacji z dokończenia tego opracowania było to, że w 1953 r. we wszystkich krajach bloku wschodniego zakończyło się opracowywanie map topograficznych według narodowych rozwiązań, narzucone zostały wzorce i rozwiązania radzieckie. Były one podporządkowane przede wszystkim potrzebom militarnym.

część 3 z 3
«« « 1 2 3Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS