wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Od Układ Warszawskiego do Partnerstwa dla Pokoju

- «« « część 2 z 3 » »»


W latach 70. bardzo popularne w wyższych sztabach wojsk operacyjnych stały się makiety terenu. Jednostki topograficzne opracowały setki metrów kwadratowych makiet w skalach od 1:5000 do 1:200 000 (z reguły obejmowały one zachodnie obszary Polski, rejony Niemiec, Danii, Holandii, kanały: Boczny Łaby, Lubeki, Kiloński). Były wykonywane z materiałów trwałych, a do ich przewożenia służyły odpowiednie kontenery. Wszystko to prowadziło do rozproszenia potencjału wykonawczego służby i niewiele miało wspólnego z geodezją czy kartografią.

W Polsce na fali wydarzeń wiosny 1968 roku, zwanych marcowymi, i kampanii antysyjonistycznej odchodzi do rezerwy gen. bryg. Teodor Naumienko72. Po nim Służbą Topograficzną WP kierowali kolejno: gen. bryg. Wiktor Kozak (1968-74), gen. bryg. Leon Sulima73 (1976--83) i płk Zenon Biesaga (1983-90). W latach 1974-76 czasowo obowiązki szefa pełnił płk Cezary Lipert.

Jak silna i głęboka była w latach 70. w Wojsku Polskim propaganda i cenzura komunistyczna, świadczy między innymi wycofanie w 1974 r. z obiegu i zniszczenie prawie całego nakładu książki Bogusława Krassowskiego Polska kartografia wojskowa w latach 1918-194574. Ówczesnemu kierownictwu Głównego Zarządu Politycznego WP nie podobało się, że autor bardzo szeroko opisał działalność podczas II wojny światowej Służby Geograficznej w PSZ na Zachodzie i AK, a marginalnie działalność kartografów w organizacjach lewicowych. W szkoleniu politycznym oficerów i żołnierzy służby zasadniczej historia naszego wojska zaczynała się od bitwy pod Lenino; wojna obronna 1939 r., działalność PSZ na Zachodzie były traktowane marginalnie, a mord w Katyniu był tematem tabu. W latach 60., 70. i 80. oficerowie polityczni z jednostek topograficznych i kontrwywiadu wojskowego byli szczególnie wyczuleni na praktyki religijne oficerów i ich rodzin. Było to traktowane jako brak lojalności do władzy i partii, a oficerów dotykały za to represje i wstrzymanie awansów.

Przed stanem wojennym i w czasie jego trwania jednostki topograficzne w ograniczonym zakresie realizowały prace topograficzne. Żołnierze początkowo wykonywali zadania w ramach tzw. terenowych grup operacyjnych jako komisarze, a następnie zajmowali się ochroną obiektów cywilnych i wojskowych (urządzeń telekomunikacyjnych, mostów, węzłów komunikacyjnych) oraz patrolowaniem ulic (do tych zadań wykorzystywano większość pojazdów z jednostek wojskowych). W okresie stanu wojennego jako niepewnych politycznie zwolniono do cywila kilku oficerów i chorążych, których członkowie rodzin wyjechali z Polski.

W latach 80. Rosjanie w dalszym ciągu realizują w państwach socjalistycznych założenia swojej doktryny w odniesieniu do geodezji i kartografii. Podczas konferencji służb geodezyjnych państw socjalistycznych w 1984 r. w Ułan Bator, w 1989 r. w Phenianie (Korea Płn.) oraz spotkań szefów wojskowych służb topograficznych państw UW (w 1984 r. w Dreźnie i w 1989 r. w Pradze) wytyczane były kierunki prac geodezyjnych i kartograficznych odpowiadające polityce ZSRR. W tym czasie utrzymywane są również ścisłe, dwustronne związki naszej służby ze Służbą Topograficzną Armii Radzieckiej. Kilkudziesięciu polskich oficerów z kierowniczych stanowisk odbyło studia podyplomowe (dziewięcio- i sześciomiesięczne) z topograficznego zabezpieczenia działań bojowych w ramach UW w Akademii Inżynieryjnej im. Kujbyszewa w Moskwie.

część 2 z 3
«« « 1 2 3 » »»


Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS