wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Zmiany organizacji

- «« « część 8 z 8W ramach tej reorganizacji sformowano – na bazie istniejących już ruchomych drukarni map przy pułkach zabezpieczenia – okręgowe drukarnie i składnice map. Powstały wówczas 2. Okręgowa Drukarnia i Składnica Map w Bydgoszczy oraz 4. Okręgowa Drukarnia i Składnica Map we Wrocławiu. Głównym zadaniem tych jednostek był druk wznowień map topograficznych i bojowych dokumentów graficznych szczególnie na potrzeby okręgów, utrzymanie niezbędnych zapasów map na użytek bieżący dla dowództw i sztabów oraz wojsk okręgu, a także utrzymanie w gotowości polowej (ruchomej) drukarni.W 1974 roku 91. CSM została przeformowana na Oddział Zabezpieczenia Topograficznego (OZT). Wcześniej, w 1972 r. utworzono Centralną Składnicę Materiałów i Sprzętu Technicznego Służby Topograficznej. Była ona odpowiedzialna za zaopatrzenie materiałowe i sprzętowe jednostek topograficznych, w 1985 r. włączono ją w skład Oddziału Zabezpieczenia Topograficznego.

Na początku 1987 r. w Garnizonie Komorowo przeprowadzono kolejne zmiany polegające na rozformowaniu 27. Batalionu Samochodowego, reorganizacji 2. SOK i 22. SOTG (ostatniemu nakazano prowadzenie samodzielnej gospodarki materiałowej oraz przejęcie zaopatrzenia wszystkich jednostek i instytucji wojskowych garnizonu). Była to korzystna decyzja, dawała bowiem większą samodzielność 22. SOTG.

Natomiast w 1988 r. rozwiązano Samodzielny Oddział Fotogrametryczny stacjonujący w Warszawie i Wojskowe Obserwatorium Astronomiczno-Grawimetryczne z Komorowa, a w ich miejsce utworzono Wojskowy Ośrodek Geodezji i Teledetekcji z siedzibą w Warszawie. Jedynie Oddział Geodezji, Astronomii i Geofizyki – ze względu na odpowiednią bazę – pozostawiono w Komorowie. Pierwszym szefem ośrodka został płk. Szymon Barna.

W procesie zabezpieczenia wojsk w mapy i wydawnictwa topograficzne ważną rolę odgrywały wydziały topograficzne sztabów okręgów wojskowych. Ich głównym zadaniem było: organizowanie w okręgach, zarówno w okresie pokoju, jak i w czasie wojny, systemu zaopatrzenia wojsk w mapy, przygotowywanie dokumentów związanych z oceną warunków terenowych na potrzeby sztabów oraz organizowanie szkolenia wojsk z topografii wojskowej. Ich rola i znaczenie zwiększyły się po 1971 r., kiedy okręgom wojskowym podporządkowano polowe jednostki topograficzne. Wówczas wydziały sprawowały nadzór nad jednostkami topograficznymi, mimo że jednostki te formalnie podlegały szefom sztabów okręgów wojskowych. Wydziały powołano w 1952 r., ich pierwszymi szefami byli: w POW – mjr Bohdan Bohonos, w ŚOW – mjr Edmund Wodzyński, w WOW– mjr Adolf Oracz.

Po odejściu w 1956 r. oficerów radzieckich służbą topograficzną kierowali kolejno: gen. bryg. Teodor Naumienko (1956-1968), gen. bryg. Wiktor Kozak (1968-1974), gen. bryg. Leon Sulima (1976-1983), płk Zenon Biesaga (1983-1990), płk Jan Stanisz (1990-1991), płk Henryk Bednarek (1991-1995), płk Andrzej Trysła (1995-1998), następnie płk Eugeniusz Sobczyński. Należy nadmienić, że w latach 1974-1976 czasowo obowiązki szefa pełnił płk Cezary Lipert.

Znaczny wkład w prowadzenie pomiarów i opracowywanie kolejnych wydań map wnieśli szefowie oddziałów i wydziałów Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP, a szczególnie: płk Wojciech Brzosko, płk Jan Chryszczanowicz, płk Czesław Sworowski, płk Zygmunt Reinisz, płk Michał Bieniek, płk Stanisław Zając, płk Władysław Domański, płk Feliks Osowski, płk Czesław Głazek, płk Czesław Landowski, płk Marian Walerowicz, płk Zygmunt Warchoł, płk Kazimierz Zięba.

© E. Sobczyński

część 8 z 8
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS