wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Zdjęcie 1:5000 i 1:10 000

- «« « część 4 z 7 » »»Od 1981 r. mapy nie mają już oznaczenia „Wydanie PRL”. Na marginesie północnym z prawej strony istnieje natomiast napis oznaczający rok druku i rok aktualności mapy, np. „Wydanie 1981, stan 1978”.
Przy aktualizacji coraz powszechniej wykorzystywano różnego typu zdjęcia lotnicze i satelitarne, co dawało podstawę do wydania kolejnych edycji map.Na początku 1990 r. rozpoczęto wydawanie map w skali 1:25 000, 1:50 000 i 1:100 000 oznaczonych jako „Wzór 1990”, którego istotą, oprócz zmiany znaków umownych i kolorystyki, była możliwość edycji map w wersji jawnej oraz w wersji przeznaczonej dla wojska – do użytku służbowego. Wydawano je do 1994 r., czyli do czasu gdy w tych w tych skalach zaczęto opracowywać mapy standardów obowiązujących w NATO (wszystkie one są jawne).

Potrzeba ciągłej aktualizacji i wydawania na nowo map oraz związany z tym ogrom prac fotogrametrycznych, topograficznych i kartograficznych wymagały usprawnienia dotychczasowych procesów opracowywania map. Stąd też w pierwszej połowie lat 80. w służbie topograficznej WP powstała koncepcja zautomatyzowania wielu uciążliwych procesów. Jednakże z powodu ograniczenia Polsce dostępu do najnowszych technologii (w wyniku restrykcji nałożonych przez COCOM) jej urzeczywistnienie było niemożliwe.

W 1989 r. dzięki staraniom służby topograficznej nastąpiły w armii zmiany w podejściu do tajności map wojskowych. Na mocy Zarządzenia szefa Sztabu Gen. WP nr 37/Sztab z 13.08.1989 r. dokonano zmiany klauzuli wojskowych map topograficznych, polegającej na obniżeniu dotychczasowych poziomów jawności o jeden stopień. I tak mapy w skali 1:1 000 000 i 1:500 000 przekwalifikowano na „jawne”, a mapy w skali 1:100 000 i 1:200 000 na „poufne”. Dopiero w lutym 1990 r., po ponad czterdziestu latach, dzięki wprowadzeniu „Wzoru 1990” zostały odtajnione i udostępnione do powszechnego użytku mapy topograficzne w skali 1:200 000. Jako pierwsze ukazały się arkusze M-33-IV Zielona Góra oraz M-33-V Leszno. Należy zaznaczyć, że służba topograficzna WP od początku była przeciwna utajnieniu map topograficznych. W tej sprawie kolejni jej szefowie występowali do przełożonych z wnioskiem o odtajnienie map wojskowych, ale bez rezultatu. Z kolei oficerowie Zarządu Topograficznego Szt. Gen. WP wydawali wiele opinii w sprawie określenia stopnia utraty tajemnicy na skutek zagubienia map topograficznych przez kadrę WP.

W latach 1990-1992 Zarząd Topograficzny wydał w wersji jawnej 80 godeł tej mapy w nakładach 10-40 tys. egzemplarzy. Równolegle wydano 30 godeł mapy w skali 1:100 000 na wybrane regiony kraju. Do aktualizacji treści wykorzystano zdjęcia satelitarne opracowane w Wojskowym Ośrodku Geodezji i Teledetekcji w Warszawie. Na mapach przedstawione są prawie wszystkie obiekty, które można zidentyfikować na podstawie zdjęć satelitarnych o podwyższonej rozdzielczości. Mapy zawierają pełny zakres treści topograficznej, z wyjątkiem informacji zastrzeżonych. Zaletą mapy byłą jej aktualność – ponad 2/3 arkuszy prezentowało stan z lat 1985-1989, niecałe 30% – z lat 1980-1985, a tylko trzy arkusze pochodziły sprzed 1980 r. Był to ogromny krok do przodu w porównaniu z mapami 1:100 000 w układzie GUGiK-1980, które momencie ukazania się prezentowały sytuację sprzed 10 lat, a w skrajnych wypadkach nawet 20 lat. Najważniejszą jej zaletą było to, że ukazała się w dużym nakładzie (13-40 tys.), pokrywała cały obszar Polski i była powszechnie dostępna.

Niezależnie od udostępnienia map topograficznych do powszechnego użytku, na potrzeby turystyki zaadaptowano mapę w skali 1:100 000 (wersja turystyczna). Pierwszy arkusz (N-33-57/58 Ustka) ukazał się pod koniec 1993 r. i spotkał się z dużym uznaniem. Mapę wydały: Zarząd Topograficzny Sztabu Gen. WP, Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne i Wojskowe Zakłady Kartograficzne. Zdecydowanie różni się od poprzednich wydań tej skali, odznacza się delikatnym i bardzo czytelnym rysunkiem oraz dobrze dobranymi kolorami, a aktualność materiałów źródłowych nie przekracza 5 lat. Na odwrocie arkusza umieszczono rozbudowaną informację turystyczną. Druk wszystkich arkuszy z obszaru Polski ukończono w 1999 r.W ramach wykonywania zdjęć topograficznych w skali 1:10 000 i wydawania na wybrane rejony mapy w tej skali, w 1984 r. powstała oryginalna, powszechnie znana 14-arkuszowa mapa topograficzna Tatry Polskie. Inicjatorem jej wydania był prof. dr M. Klimaszewski. Zaproponował on ówczesnemu szefowi Zarządu Topograficznego gen. bryg. Leonowi Sulimie udostępnienie mapy na potrzeby turystyki. Do wydania mapy powołano komitet redakcyjny w składzie: płk Zenon Biesaga, płk Czesław Sworowski, płk Wojciech Brzosko, płk Beniamin Janicki, płk Andrzej Marcinkiewicz, płk Stanisław Sobek, płk Adam Wojnar, ppłk Zygmunt Warchoł, mgr Kazimierz Janiak, inż. Wincenty Łyczek i mgr Jadwiga Skwarska. Konsultantami mapy byli: doc. dr hab. Wiktor Grygorenko, prof. dr Mieczysław Klimaszewski, dr Bernard Koisar, dr Witold Paryski, dr Kazimierz Trafas. Do prac nad nią zaangażowano najlepszych oficerów i pracowników wojska.

część 4 z 7
«« « 1 2 3 4 5 6 7 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS