wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Prace naukowe

- «« « część 2 z 2Oficerowie i pracownicy służby biorą udział w pracach kilku komitetów i rad naukowych instytutów PAN, Komitetu ds. Kartografii Ogólnej przy prezesie GUGiK, Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, Komisji Ustalania Nazw i Obiektów Fizjograficznych Polski oraz Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych Świata, a także współpracują z czasopismami fachowymi: Przeglądem Geodezyjnym i Polskim Przeglądem Kartograficznym. W tych pracach szczególnie zasłużyli się pułkownicy: Stanisław Pachuta, Cezary Lipert, Stefan Jóźwicki, Zenon Biesaga, Czesław Głazek, Czesław Sworowski, Andrzej Marcinkiewicz, Zdzisław Ślusarczyk, Andrzej Trysła, Henryk Skotarczyk. Najbardziej aktywny był płk Stanisław Pachuta; od 1969 r. nieprzerwanie był członkiem Komitetu Geodezji PAN, w latach 1972-1981 – członkiem Komitetu Geofizyki PAN i przez wiele lat członkiem Rady Naukowej Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Służba Topograficzna WP utrzymuje liczne kontakty z uczelniami cywilnymi: Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz robocze kontakty z cywilną służbą geodezyjną kraju, w tym z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii oraz Instytutem Geodezji i Kartografii w Warszawie. Wiele korzyści przynoszą ścisłe robocze związki z Państwowym Instytutem Geologicznym, Instytutem Gospodarki Wodnej i Meteorologii, Głównym Urzędem Statystycznym, Polskimi Kolejami Państwowymi, Polskimi Sieciami Energetycznymi, Dyrekcją Generalną Dróg Publicznych, Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. Wojsko zaopatruje je w mapy topograficzne, a w zamian otrzymuje specjalistyczne informacje do tworzonej przez siebie bazy danych o terenie. Bardzo ścisła współpraca prowadzona jest również ze Strażą Graniczną.

W październiku 1994 r. w Garnizonie Komorowo wspólnym wysiłkiem służby topograficznej, Katedry Kartografii UW i Polskiego Towarzystwa Geograficznego przeprowadzono cykl zajęć w ramach szkoły kartograficznej pt. „Polska Kartografia Map Topograficznych”. W 1995 r. Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego WP wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i Wyższą Szkołą Oficerską w Toruniu zorganizował międzynarodową konferencję naukową nt. „Kartografia wojskowa państw strefy nadbałtyckiej”. Oprócz referatów oficerowie przygotowali wystawę okolicznościową ukazującą historię służby topograficznej WP.

Osiągnięcia naukowe zawsze były cenione przez polską służbę topograficzną, czego dowodem był udział jej przedstawicieli w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych poświęconych mapom numerycznym, GIS oraz nawigacji satelitarnej. Uczestniczący w nich oficerowie: płk Grzegorz Kurzeja, ppłk Wiesław Graszka, ppłk Jerzy Wiśniowski, mjr Piotr Przybyliński nie tylko dzielili się swą wiedzą i doświadczeniem ze współpracownikami, ale także wnieśli trwały wkład w rozwój geodezji, kartografii i informatyki.Wielu oficerów służby topograficznej biegle władających językiem angielskim mogło uczestniczyć w misjach pokojowych; można tu przypomnieć: ppłk. Grzegorza Wiśniewskiego (Afryka, Bliski Wschód), mjr. Czesława Stróżyka, mjr. Krzysztofa Ziemkiewicza (Bliski Wschód), mjr. Jerzego Wiatrowskiego (Bliski Wschód, Bośnia, Hercegowina, Kosowo, Gruzja).

Kilku oficerów topografów znanych jest także ze swej działalności artystycznej. Płk Szymon Barna – artysta fotografik – jest autorem pięknych fotografii krajobrazu polskiego. W swym dorobku ma trzy wystawy indywidualne. Jego prace prezentowane były na ponad trzydziestu ekspozycjach w kraju i za granicą, i kilkakrotnie wyróżniane. Również płk rez. Jerzy Miszalski, absolwent WAT, jest znanym artystą plastykiem, twórcą licznych obrazów olejnych, głównie pejzaży, a także akwarel, rysunków i prac z dziedziny grafiki użytkowej. Prace swe prezentował na 38 wystawach zbiorowych i 40 indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Kanadzie, RFN i Szwajcarii. Został wyróżniony nagrodami ministra kultury i sztuki oraz I nagrodą „Złota Paleta” na XIV Międzynarodowym Salonie Sztuki Współczesnej we Francji. Duży wkład w nadanie artystycznego wyrazu wydawnictwom kartograficznym wniósł płk Zdzisław Bogaczewicz – absolwent Akademii Sztuk Pięknych (uczeń prof. Maciąga); spod jego ręki wyszły projekty okładek wszystkich wydawnictw zwartych oraz medali pamiątkowych służby topograficznej WP. Na szczególne uznanie zasługuje jego praca podczas konserwacji fresków Cybisa, znajdujących się w holu budynku – siedziby kierownictwa służby.

© E. Sobczyński

część 2 z 2
«« « 1 2dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS