wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

ZSRR, Bliskim Wsch. i Włochy

- «« « część 6 z 6Po promocji część absolwentów została odkomenderowana do różnych jednostek wojskowych 2. Korpusu w charakterze wykładowców miernictwa i terenoznawstwa w istniejących szkołach podchorążych i ośrodkach szkolenia, reszta pozostała w 12. Kompanii Geograficznej.
Po wojnie powrócił do kraju ppor. Jan Chryszczanowicz i ppor. Wodzyński („Woda”). Służyli oni w Zarządzie Topograficznym Sztabu Gen. WP i przeszli na emeryturę w stopniu pułkownika. Z wykładowców kursu mierniczego wrócili do kraju kpt. Bronisław Słupeczański i por. Alfons Stryszek; obaj wykładali w Oficerskiej Szkole Topografów w Jeleniej Górze.

Po wyzwoleniu odkryto w Murnau skład sprzętu geodezyjnego Wehrmachtu, a w nim setki teodolitów, niwelatorów, dalmierzy i mnóstwo sprzętu pomocniczego, większość sprzętu (80%) przekazano dywizji gen. Maczka, następnie do WIG-u w Edynburgu, a część przejęła służba geograficzna 2. Korpusu.

Pod koniec sierpnia 12. Kompania Geograficzna oraz Oficerska Szkoła Topografów zostały przeniesione z Udime do Perozzi niedaleko Maceraty. Od tego czasu plutony pomiarowe wykonywały tylko zadania szkoleniowe, a reprodukcyjne i kartograficzne w dalszym ciągu zajmowały się drukiem map, dokumentów bojowych oraz szkiców.
16 sierpnia 1946 r. inspekcjonował kompanię zastępca dowódcy 2. Korpusu gen. dyw. Szyszko-Bohusz. Na zakończenie wizyty w dłuższym przemówieniu przedstawił żołnierzom ówczesną sytuację międzynarodową i wydarzenia w kraju, podkreślił, że działalność służby geograficznej, a 12. Kompanii Geograficznej w szczególności, zasługuje na wyróżnienie. Generał udekorował 30 żołnierzy Krzyżem Walecznych i Krzyżem Zasługi z Mieczami.

We wrześniu 1946 r. kompania zdała cały sprzęt i przegrupowała się do Neapolu, skąd przez Gibraltar po kilku dniach dotarła do Glasgow. Stamtąd żołnierzy skierowano do Liverpoolu, na którego przedmieściu (Prescot) pozostawali do czasu rozwiązania wojska, tj. 22 października 1946 r. Rzut likwidacyjny kompanii w listopadzie 1946 r. – po zdaniu sprzętu – przez Bremen, Niemcy i Francję dotarł do Dover, gdzie wylądował, a następnie udał się do Prescot: Ulokowano nas w parku – pisze B. Dzikiewicz – w półokrągłych barakach z blachy falistej, nazwanych beczkami śmiechu. Broni nam nie wydano i nie prowadzono żadnego szkolenia. Polskim dowódcą wszystkich naszych mieszkających w tym obozie żołnierzy mianowano mjr Szymkiewicza. Codziennie wyznaczano dyżury ekipy, które wykonywały rozmaite prace w kuchni lub sprzątały rejony. W pierwszym okresie mieszkałem razem ze wszystkimi oficerami obu oddziałów pomiarowych. W naszej „beczce śmiechu" było wciąż gwarno, prowadzono stale dyskusje na temat: wracać czy nie wracać do kraju. Ostatecznie los żołnierzy i oficerów kompanii był podobny do tego, jaki spotkał szefostwo w Edynburgu.

Dla upamiętnienia wspólnej służby i przeżyć żołnierzy 12 Kompanii Geograficznej Rozkazem Dowódcy 2 Korpusu Polskiego nr 96 pkt. 557 z dn. 27 sierpnia 1946 r. ustanowiono Odznakę Pamiątkową 12. Kompanii Geograficznej.

Zasługi kompanii w zakresie wykonywania zadań pomiarowych, kartograficznych i reprodukcyjnych na rzecz 2. Korpusu Polskiego podczas walk w Iraku, Palestynie, Egipcie, a szczególnie kampanii włoskiej, są bardzo duże, niektóre decydowały nawet o przebiegu działań. Na podkreślenie zasługuje m. in.:

-założenie sieci triangulacyjnej wraz z zabudową rejonu Monte Cassino;
-określenie wyjściowych danych geodezyjnych niezbędnych do prowadzenia ognia przez artylerię podczas przygotowania bitwy o Monte Cassino;
-wykonanie planu wywołania ognia artyleryjskiego w skali 1:10 000;
-opracowanie makiety terenu rejonu Monte Cassino, służącej do przeprowadzenia gry dowódczej oraz ćwiczeń ze wszystkimi dowódcami;
-wykonanie szkiców perspektywicznych głównych elementów terenowych Monte Cassino;
-druk 308 godeł map w skali 1:25 000, 105 – w skali 1:50 000 i 22 – w skali 1:100 000.

Po zdobyciu Monte Cassino 12. Kompania Geograficzna odtwarzała zniszczone punkty sieci triangulacyjnej, unacześniała mapy w skali 1:25 000, nanosiła siatki kilometrowe na zdjęcia lotnicze oraz dostarczała artylerii wyjściowych danych geodezyjnych do prowadzenia ognia.
Ogrom zadań wykonanych przez tak mały pododdział świadczy o jego wyjątkowej sprawności, nieprzeciętnych umiejętnościach i kwalifikacjach oficerów geografów, kartografów, geodetów i drukarzy. Osiągnięcia tej kompanii zapisały się trwale w historii polskiej kartografii wojskowej.
Bezpośrednio z kompanią współdziałały składnice map. Poza 312. Składnicą Map, utworzoną jednocześnie z 12. Kompanią Geograficzną, we Włoszech zorganizowano pięć wysuniętych składów (we wszystkich dywizjach – 3DSK, 5KDP, 2WDP, w 14 Wielkp. Br. Panc. i dla jednostek pozadywizyjnych) wyposażonych w specjalne samochody dostosowane do przewozu map. Dostarczane były one do składnic, składów i wojsk w rulonach po 50 lub 100 sztuk, każdy z nich opakowany w arkusz danej mapy. Normy map dla wojsk były dość duże; szczegółowe dane zostały przedstawione w tabeli.

Należności map poszczególnych skal dla jednostek operacyjnych

skala mapy dowództwo korpusu dywizja brygada
1:25 000 1000 1000 550
1:50 000 1200 1300 600
1:100 000 1500 1300 400
1:100 000 H 300 400 150
1:200 000 600 200 50
1:250 000 1000 1300 300
1:500 000 100 100 50
1:1 000 000 50 20 20

Źródło: F. Kopczyński, Organizacja i zadania Służby Geograficznej, Szefostwo Służby Geograficznej 2 KP, Italia 1945. (Wojskowe Centrum Geograficzne – Archiwum Służby Topograficznej WP).

Składnica i składy dywizyjne odegrały dużą rolę podczas przygotowywania bitwy o Monte Cassino, kiedy nie tylko zgromadzono zapasy, lecz także posegregowano je i dostarczono do sztabów oraz pododdziałów.

© E. Sobczyński

część 6 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS