wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

ZSRR, Bliskim Wsch. i Włochy

- «« « część 5 z 6 » »»9 października pierwszy pluton pomiarowy otrzymał rozkaz wyruszenia na front. W tym czasie plutony współdziałały z 49. angielską Kompanią Geograficzną. Zadania były zbliżone do wcześniej wykonywanych, nowością było założenie od podstaw sieci triangulacyjnej odcinka apenińskiego w związku ze zniszczeniem przez Niemców punktów osnowy wraz z zabudową. Opady deszczu i gliniaste, górskie drogi sprawiały, że zadania były wykonywane z dużym wysiłkiem. Wyniki prac niezwłocznie przekazywano do jednostek artyleryjskich, pomiarów artylerii i pododdziałów rozpoznania dźwiękowego.
W czasie Bożego Narodzenia odwiedził kompanię biskup polowy 2 Korpusu ks. Józef Gawlina, który po złożeniu świątecznych życzeń obejrzał rejon kompanii i wykonywane przez nią prace.
17 stycznia 1945 r. nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy kompanii; mjr. Karola Zielińskiego przeniesiono na jego prośbę do dowództwa bazy 2. Korpusu, nowym dowódcą został mjr Antoni Piesowicz, a zastępcą dowódcy mjr Wiktor Nowakowski.
W styczniu 1945 r. kompania otrzymała kolejne zadanie unacześnienia map w skali 1:100 000 na podstawie map w skali 1:25 000. W tym czasie wojska sprzymierzonych po ciężkich walkach o przełamanie „Linii Gotów" oraz w okresie przebijania się przez Apenin Emiliański prowadziły do końca grudnia 1944 r. działania zaczepne w kierunku północno-zachodnim. Nie zdołały jednak zdobyć Bolonii ani zepchnąć nieprzyjaciela na linię rzeki Pad i musiały przejść czasowo do obrony.

Ofensywa rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 r. 2. Korpus miał działać w ramach 8. armii, a jego zadaniem było opanowanie Bolonii. Plutony pomiarowe 12 Kompanii Geograficznej objęły odcinek już 5 kwietnia. Rozpoczęto od zebrania całego materiału geodezyjnego i wykonania szkicu sieci triangulacyjnej na mapie. Następnie sprawdzono w terenie punkty osnowy geodezyjnej, którymi najczęściej były wieże kościelne. Wykonanie zadania było utrudnione, ponieważ Niemcy, wycofując się, niszczyli górne części wież kościelnych. Prace te kompania wykonywała przede wszystkim na potrzeby artylerii. 21 kwietnia 1945 r. Bolonia została zdobyta, następnego dnia plutony wykonały ostatnie pomiary związane z zabezpieczeniem prowadzenia działań wojennych.

We Włoszech w skład 12. Kompanii Geograficznej został wcielony 313. Pluton Kartograficzny Pomocniczej Służby Kobiet (PSK). Początkowo stacjonował on w Porto San Giorigio, skąd po kilku dniach został przeniesiony do Maceraty, gdzie ochotniczki przeszły przeszkolenie unitarne. Następnie zakwaterowano nas w Recanati, pięknym miasteczku w środkowych Włoszech. Zamieszkałyśmy w najładniejszym chyba domu w tym mieście - Centro di Studi Leopardiani. Był tam przed wojną ośrodek sztuki i poezji poświęcony znanemu włoskiemu poecie - Giacomo Leopardi. Ten piękny budynek użyto tymczasem na naszą kwaterę.Pierwszym dowódcą plutonu był mjr Mroziński, a szefem st. sierż. pchor. Irena Doubrawska. Kolejnymi dowódcami byli kpt. Stanisław Biesaga i kpt. Zygmunt Herman. Komendantką plutonu była początkowo st. sierż. pchor. Stanisława Wisłocka, następnie por. Janina Falkiewicz. W plutonie służyły 22 ochotniczki, wśród nich m.in.: Barbara Rajchert, Jadwiga Kruczewska, Jadwiga Kwaśnik, Wacława Sutowska, Sławomira Marchewówna, Wanda Lewandowska, Zofia Babińska, Anna Klepacka, Janina Michałowska, Maryla Trzcińska, Hanna Ceremużyńska, Alicja Tuszyn-Tuszyńska. Większość z nich znalazła się we Włoszech po upadku Powstania Warszawskiego.

Po zdobyciu przez 2. Korpus Bolonii 12. Kompania Geograficzna otrzymała zadanie przemieszczenia się do Udime – miejscowości położonej nad granicą austriacką. W tym czasie bardzo dużo zadań otrzymały plutony reprodukcyjne i kartograficzny, które na polecenie dowództwa brytyjskiego opracowywały i drukowały mapy terenów Jugosławii, w związku ze sporem między Włochami a Jugosławią o Triest. Tymczasem plutony pomiarowe przystąpiły do szkolenia oraz sprawdzenia wyników unacześnienia kameralnego prowadzonego pół roku wcześniej w rejonie Wenecji.

21 lipca 1945 r. do kompanii dołączyła Oficerska Szkoła Topografów, która funkcjonowała od lipca 1943 r. w oficerskim obozie jenieckim Nr VII A w Murnau, w południowej Bawarii, jako Kurs Mierniczy (nazwa oficjalna dla Niemców). Komendantem kursu był mjr Stanisław Grzębski. W 12 Kompanii Geograficznej słuchacze szkoły zrealizowali program teoretyczny i odbyli wszystkie ćwiczenia praktyczne. 21 marca1946 r. ukończyło ją 21 oficerów, wśród których prymusem był ppor. Leon Laska. Oficerowie otrzymali przydziały do 12. Kompanii Geograficznej, Centrum Wyszkolenia Artylerii i Ośrodka Wyszkolenia Saperów. Dyplomy ukończenia szkoły, która w styczniu 1946 r. zyskała prawa wyższej uczelni wojskowej, wręczał osobiście gen. Władysław Anders. Po uroczystej promocji generał obejrzał warunki zakwaterowania żołnierzy oraz zapoznał się z pracami wykonywanymi przez kompanię i słuchaczy szkoły. Na zakończenie wizyty wyróżnił kilkudziesięciu żołnierzy.

część 5 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS