wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

ZSRR, Bliskim Wsch. i Włochy

- «« « część 4 z 6 » »»Innym bardzo ważnym zadaniem było wykonanie mapy plastycznej (makiety) na obszarze ponad 1000 m2, która z fotograficzną wiernością i z zachowaniem skali przedstawiała obszar przyszłych działań bojowych. Pracami kierowali mjr Antoni Piesowicz, ppor. Zdzisław Brunne i pchor. Bisiński, zakończono je 2 maja 1944 r. W opracowaniu makiety brali udział lotnicy, którzy robili zdjęcia poszczególnych obiektów oraz całego terenu, oddziały zwiadowcze i oddziały przebywające na pierwszej linii frontu. Ich uwagi pozwoliły na dokładne jej uformowanie i wyznaczenie stanowisk ogniowych wroga, saperzy zaś wyznaczyli przejścia pomiędzy polami minowymi. Usypano wszystkie wzgórza i wąwozy, wymodelowano domy, mosty, kładki, kapliczki, zaznaczono cieki wodne, wytyczono taśmami odminowane szlaki, którymi miały nacierać wojska. Na tak przygotowanej makiecie terenu przeprowadzono ćwiczenia od szczebla dowódców pułków do dowódców drużyn i szeregowych. Podczas tych ćwiczeń każda kompania, pluton i drużyna dokładnie zapoznawały się z terenem przyszłych działań. Funkcję, jaką spełniała makieta terenu, bardzo pozytywnie ocenia Melchior Wańkowicz w książce pt. „Monte Cassino”.Plutony reprodukcyjne przed bitwą o Monte Cassino i w jej toku zajmowały się drukiem map, szkiców oraz nanoszeniem sytuacji taktycznej na mapy. Materiały wyjściowe otrzymywały od angielskiej służby geograficznej. W tym czasie plutony wydrukowały kilkadziesiąt godeł map w skali 1:25 000 i 1:50 000, kilkanaście w skali 1:100 000 oraz kilkadziesiąt schematów i szkiców w nakładach od 500 do kilku tysięcy. Szczególnie przydatny wojskom był arkusz w skali 1:25 000, na którym centralnie usytuowany był klasztor benedyktyński na Monte Cassino. Mapa ta jest sporządzona całkowicie po polsku i zatytułowana „ITALIA 1:25 000 CASSINO - PIEDIMONTE. WYDANIE SPECJALNE Z ARKUSZY 160 - I S.W., S.E. - II N.W., N.E.”. Na marginesie umieszczono objaśnienia: przykład podawania współrzędnych prostokątnych płaskich, dane o siatce kartograficznej, zbieżność południków i zboczenie magnetyczne, objaśnienia znaków i użytych skrótów.

Pluton kartograficzny przygotowywał głównie materiały, które były następnie wykorzystywane w plutonach reprodukcyjnych, kreślił schematy oraz kalki z sytuacją. Po bitwie o Monte Cassino plutony pomiarowe unacześniały mapy w skali 1:25 000 (4 ark.), prowadziły obserwację na Monte Cassino, zabudowywały punkty sieci triangulacyjnej i określały współrzędne celów.

W tym czasie kompania zajęła rejon w pobliżu miejscowości Roccasecca. Nietypowym zadaniem, które dziś jest podziwiane z racji swojego kunsztu i artystycznego wykonania, są „Szkice perspektywiczne terenu walk 2 Korpusu o Monte Cassino”. Na dwudziestu rysunkach z fotograficzną dokładnością przedstawiono w perspektywicznym ujęciu obiekty terenowe, stoki, szczyty, grzbiety górskie. Każdy obiekt terenowy był opisany. Szkice wykonali piórkiem ppor. Zdzisław Brunne i pchor. Bisiński.
Po walkach o Monte Cassino dowódca plutonów pomiarowych kpt. Dzikiewicz oraz czterech żołnierzy otrzymali Krzyż Walecznych za wyjątkową odwagę i poświęcenie w wykonywaniu zadań.

15 maja 1944 r. rozkazem Dowództwa 2. Korpusu Polskiego w kompanii zorganizowano 6-tygodniowy kurs szkoły podoficerskiej, którego celem było przygotowanie żołnierzy do samodzielnej pracy w specjalnościach występujących w kompanii. Kierownikiem kursu był mjr Antoni Piesowicz.
Pod koniec czerwca 1944 r. plutony pomiarowe unacześniały mapy w skali 1:25 000 na podstawie zdjęć lotniczych na głębokość 100-200 km od linii frontu (rejonu Wenecji), nanosiły na zdjęcia lotnicze siatki kilometrowe, określały współrzędne punktów i azymuty w rejonie Ankony oraz zabudowywały punkty triangulacyjne. Kilku żołnierzy zajmowało się kolorowaniem jednobarwnych map.

8 lipca 12. Kompania Geograficzna rozpoczęła wykonywanie drugiej makiety na potrzeby sztabu korpusu; tym razem chodziło o „Linię Gotów”. Makieta służyła dowódcy do omówienia elementów współdziałania podczas przełamywania powyższej linii. 20 lipca 12. Kompania Geograficzna ponownie objęła odcinek pomiarowy 2 Korpusu, tym razem miała zabezpieczać jego działania w ramach 8. Armii Brytyjskiej nacierającej wzdłuż Adriatyku.
Podczas tych walk zarówno kompania, jak i plutony pomiarowe współdziałały z artylerią. Prowadziły obserwację w celu określenia współrzędnych stanowisk, zabudowywały sygnałami punkty triangulacyjne i w dalszym ciągu określały współrzędne celów. Po wykonaniu przez korpus zadania bojowego 5 września kompania przeniosła się do Pasaro, gdzie kameralnie wykonano unacześnienie map w skali 1:25 000 na podstawie zdjęć lotniczych. Liczba zadań, zwłaszcza pomiarowych, zmniejszyła się. Po okresie wypoczynku 2. Korpus wziął udział w
walkach w Apeninie Emiliańskim.

część 4 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS