wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

W siłach Francji i Wlk. Brytanii

- «« « część 3 z 3Godnym uwagi wydawnictwem była mapa Sahary w skali 1:4 000 000, opracowana na podstawie materiałów angielskich, przedstawiająca afrykański teatr wojny, na którym m.in. prowadził działania 2KP gen. Władysława Andersa.

Oprócz map WIG wydał wiele instrukcji i podręczników. Już w 1940 r. ukazała się Instrukcja o czytaniu map angielskich, następnie podręcznik Zasadnicze wiadomości z topografii (1941 r.). Ukazały się kolejne tomy Biblioteki Służby Geograficznej, m.in. tom 18 – Transformacja współrzędnych geograficznych i ich dokładności oraz tom 19 – Słownictwo Służby Geograficznej. Godne odnotowania jest również uruchomienie przez WIG Ośrodka Wyszkolenia Służby Geograficznej w Falkirk (20 listopada 1944 r.),który miał przygotować kadry dla służby geograficznej (szefostwa i kompanii pomiarowej) tworzonego 1 Korpusu Polskiego. W ośrodku przeszkolono około 100 szeregowych i podoficerów. Z powodu zaprzestania formowania korpusu żołnierzy skierowano do 2 Korpusu we Włoszech; część pozostała w Wielkiej Brytanii do dyspozycji szefostwa służby.

Po zakończeniu wojny WIG jeszcze ponad rok funkcjonował w Edynburgu. W drugiej połowie 1946 r. po połączeniu z Szefostwem Służby Geograficznej, Ośrodkiem Wyszkolenia oraz oficerami geografami z 2. Korpusu Polskiego został przeniesiony do szkockich miast Inverary i Leven. 8 września 1946 r. żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie weszli w skład Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia (PKPR) i zostali zakontraktowani do służby w armii brytyjskiej. W korpusie tym przez dwa lata przechodzili rekonwalescencję i zdobywali kwalifikacje zawodowe niezbędne do życia w środowisku cywilnym państw zachodnich.

Większość oficerów geografów po rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie odbyła przeszkolenie na rocznym kursie w Szkole Mierniczej w Kinross, który przygotowywał ich do pracy w służbie cywilnej. Później pracowali jako geodeci i kartografowie, m.in.: w Afryce i Australii. Szkoła została rozwiązana 6 listopada 1947 r.
Część oficerów i żołnierzy powróciła do kraju . Nie mieli oni jednak normalnego i bezpiecznego życia. W wielu przypadkach spotkały ich represje, szykany i kapturowe procesy, nawet tych, którzy byli wybitnymi specjalistami, niezbędnymi dla gospodarczego rozwoju państwa. Ale i żołnierze, którzy ze względów politycznych zdecydowali się pozostać na obczyźnie, nie mieli łatwej drogi. Zamieszkali głównie w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych i podejmowali pracę nie zawsze zgodną z posiadanymi kwalifikacjami.

Spośród oficerów, którzy służyli w instytucie w Wielkiej Brytanii i wnieśli znaczny wkład w rozwój kartografii wojskowej, należy wymienić pułkownika Stefana Gąsiewicza, podpułkowników: Wiktora Plesnera i Stanisława Lechnera; majorów Stanisława Babińskiego, Wiktora Brenneisena, Franciszka Biernackiego, Tadeusza Dobrzańskiego, Józefa Stankiewicza, Pawła Duliana, Adama Lipkę, Sylweriusza Zagrajskiego; kapitanów Wacława Logę, Józefa Słomczyńskiego, Stanisława Wondraczka.

We wspomnieniach płk. Mieczysława Szumańskiego znajdujemy zapis dotyczący przekazania majątku WIG do Polski: Gąsiewicz w 1945 r. przekazał Ambasadzie Warszawskiej dokładne spisy całego naszego majątku i dorobku w Szkocji; a więc oryginały wszystkich naszych prac, wykazy ze składnicy map oraz kilkadziesiąt nowych teodolitów i kilkadziesiąt niwelatorów i wiele przyrządów, które znalazł w Niemczech Grzębski i przy pomocy 1. Dywizji Pancernej przetransportował do WIG w Szkocji. Wszystko to, wagi kilkunastu ton pod naciskiem władz angielskich zostało oddane na przełomie 1948 i 1949 r. komunistom z Ambasady Warszawskiej w Londynie.

Gen. Józef Kuropieska przedstawił następujący opis pobytu w Londynie z polską misją mającą na celu organizowanie powrotu żołnierzy do kraju oraz przekazanie sprzętu: Przy spotkaniu z płk. S. Gąsiewiczem dowiedziałem się o znacznym majątku będącym w posiadaniu Wojskowego Instytutu Geograficznego w postaci urządzeń, maszyn i narzędzi oraz o prowadzonej przez niego szkole topograficznej dla małoletnich znajdującej się jeszcze na terenie Italii. Płk Gąsiewicz z dumą opowiadał o osiągnięciach podległej mu służby. Przy którymś spotkaniu wręczył mi zwój map drukowanych w Edynburgu, a obejmujących teren Polski z przyległościami.... Gąsiewicz nie wrócił do kraju ze względów osobistych, ale zdołał przekazać wiele cennych instrumentów i narzędzi do Wojskowego Instytutu Geograficznego w Warszawie.

Dorobek WIG w Edynburgu oraz Służby Geograficznej 2KP jest przechowywany w Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Władysława Sikorskiego w Londynie. Dzięki staraniom dr. Bogusława Krassowskiego – kierownika Zakładu Zbiorów Kartograficznych Biblioteki Narodowej – w 1974 r. kilkaset map topograficznych przekazano do Biblioteki Narodowej w Warszawie.

część 3 z 3
«« « 1 2 3dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS