wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Struktura organizacyjna

- «« « część 5 z 6 » »»Między innymi:

• W Wydziale I Triangulacyjnym zrezygnowano z dotychczasowego podziału na referaty, tworząc grupy pomiarowo-specjalistyczne do prac triangulacyjnych, astronomiczno-geodezyjnych, niwelacyjnych oraz związanych z pomiarem baz i budową wież. Oficerów wykonawców wyposażono w samochody; prace w terenie prowadzono na ogół od maja do listopada. W latach 1927-1932 w wydziale pracowało 20-30 oficerów, 20-50 urzędników cywilnych, 30-70 pracowników pomocniczych, protokolantów, majstrów i do 250 pracowników sezonowych. Od 1933 r. zaniechano podziału na specjalistyczne oddziały pomiarowe, tworzono grupy triangulacyjne i niwelacyjne, których liczbę ustalano co roku stosownie do zadań. Szefami wydziału byli kolejno: ppłk Leon Winiarski (1924-1927), ppłk Witold Sokólski (1927-1934), ppłk Wiktor Plesner (1934-1939).• W Wydziale II Topograficznym personel podzielono na grupy topograficzne przewidziane do prac terenowych. W latach 30. pracowało tutaj: 30-80 oficerów, 1-3 podoficerów, do 10 urzędników państwowych oraz 90-150 robotników sezonowych. Do prac terenowych (maj-listopad) tworzono od 6 do 8 grup topograficznych. W 1934 r. zorganizowano grupę hydrograficzną do pomiarów batymetrycznych jezior o powierzchni powyżej 1 ha; rezultatem prac było wniesienie izobat na mapy w skali 1:25 000 i 1:100 000. Szefami wydziału byli kolejno: ppłk Władysław Makowski (1923-1926), ppłk Kazimierz Sosnowski (1926-1928), mjr Władysław Wąsik (1928-1931), ppłk Stefan Gąsiewicz (1931-1939).

• W Wydziale III Kartograficznym nastąpiły największe zmiany zarówno w organizacji referatów, jak i w stanie liczebnym. Sprowadzono także nowe maszyny offsetowe zapewniające szybki i dokładny druk map. Referat Kartograficzny zajmował się opracowaniem kartograficznym i redakcją map, natomiast Zakład Reprodukcyjny technologią druku. Stan osobowy wydziału często się zmieniał i liczył od 20 do 30 oficerów oraz 60-120 pracowników cywilnych. Szefami wydziału byli kolejno: płk Zdzisław Jaworski (1920-1926), mjr Józef Szajewski (1926-1933) i mjr Wiktor Brenneisen (1933-1939). Szefem Zakładu Reprodukcyjnego był mjr Lucjan Lejman, świetny fachowiec, artysta malarz, który przyczynił się do podniesienia poziomu druku map.

• W Wydziale IV Opisowym, który w połowie 1928 r. został przeniesiony z Oddziału III Sztabu Głównego WP i włączony do WIG, zmiany polegały na zwiększeniu stanu osobowego z 7 do 12 oficerów oraz ujednoliceniu sposobu opracowania opisów wojskowo-geograficznych terytorium Polski i państw sąsiedzkich. Szefem wydziału w latach 1928-1939 był ppłk Adam Pieńkowski.

• W Samodzielnym Referacie Fotogrametrycznym, który uzyskał samodzielność w 1927 r., wprowadzono wiele nowych przyrządów oraz rozwiązań organizacyjnych. Liczył on od 8 do 20 oficerów, kilku pracowników personelu pomocniczego oraz 20-40 pracowników sezonowych. Oprócz prac kameralnych, związanych z opracowywaniem zdjęć lotniczych i naziemnych, w okresie letnim referat organizował trzy grupy fotogrametryczne do prac polowych. Kierownikiem był najpierw mjr Zygmunt Paluch (1926 -1928), a następnie ppłk Tadeusz Herfurt (1928-1939).


część 5 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt