wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Struktura organizacyjna

- «« « część 4 z 6 » »»Po powrocie z wojny Jaźwiński rozpoczął budowę struktury instytutu na czas pokoju, przesłał również do ministra spraw wojskowych memoriał o stanie polskiej służby geograficznej, w którym przedstawił najpilniejsze potrzeby oraz wizję rozwoju instytutu na najbliższe lata. Propozycje zostały przyjęte i na początku 1921 r. nastąpiła reorganizacja instytutu, połączona ze zmianą nazwy na Wojskowy Instytut Geograficzny (WIG). WIG składał się z: Oddziału Sztabowego, Referatu Organizacyjno-Mobilizacyjnego, Referatu Administracyjnego, Wydziału I Triangulacyjnego, Wydziału II Topograficznego, Wydziału III Kartograficznego, Oficerskiej Szkoły Topografów, Szkoły Kreślarskiej, Składnicy Map oraz Biblioteki.

W ciągu sześciu lat kierowania instytutem Jaźwiński zdołał stworzyć instytucję zdolną do opracowywania i druku własnych map oraz wykonywania prac topograficznych, geodezyjnych, fotogrametrycznych i kartograficznych. W tym okresie rozpoczęto prace triangulacyjne, zdjęcia fotogrametryczne, wydawanie map szczegółowych w skali 1:25 000, opracowywanie oryginalnej mapy taktycznej w skali 1:100 000 oraz wykonywanie opisów wojskowo-geograficznych wybranych obszarów.
W czasie przewrotu majowego w 1926 r. gen. Jaźwiński, opowiedział się po stronie rządowej, w rezultacie został aresztowany przez legionistów i zwolniony ze stanowiska.

Kolejnym szefem WIG został płk Józef Kreutzinger, wybitny topograf, dobry organizator, oficer o dużym doświadczeniu. Nadał on właściwy kierunek pracom WIG. Zaczęła się nowa era w historii polskiej kartografii wojskowej. Odeszli dotychczasowi szefowie wydziałów i kierownicy referatów, na ogół ci nieprzejawiający większej inicjatywy. Na ich miejsce wyznaczono młodych oficerów, wychowanków Wojskowej Szkoły Mierniczej i Szkoły Topografów.Struktura, która ukształtowała się w WIG w ciągu pierwszych miesięcy pracy Kreutzingera stwarzała warunki do dynamicznej działalności oraz zbudowania docelowej organizacji służby geograficznej WP. Działalność szefa instytutu wysoko oceniali przełożeni, o czym świadczy między innymi opinia wydana w 1932 r. przez szefa Sztabu Głównego WP gen. Janusza Gąsiorowskiego we wniosku o przyznanie Orderu Odrodzenia: Mianowany szefem WIG w 1926 r. zreorganizował tę instytucję i swą sześcioletnią niezmordowaną pracą doprowadził WIG do pełni rozkwitu. Dzięki płk. J. Kreutzingerowi WIG stoi w chwili obecnej na poziomie najlepszych instytucji zagranicznych, a nawet niejednokrotnie przewyższa je, o czem świadczą pochwały i cenne wyróżnienia WIG na zjazdach międzynarodowych w Belgradzie 1930 r. i Paryżu 1931 r.

Obecnie w wielu opracowaniach naukowych poświęconych geografii i kartografii spotyka się stwierdzenie, że J. Kreutzinger był twórcą współczesnej kartografii polskiej. Jeżeli przypomnimy, że WIG był jedyną instytucją w Polsce opracowującą mapy topograficzne, które były podstawą wszystkich map, to opinia taka jest całkowicie uzasadniona.

Na początku 1927 r. wprowadzono nową strukturę WIG umożliwiającą sprawniejszą realizację zwiększonych zadań. Dokonano również pewnych zmiany personalnych. Szczegółową strukturę instytutu przedstawia poniższy schemat.Źródło: Organizacja Służby Geograficznej i Wojskowego Instytutu Geograficznego (na stopie pokojowej), Ministerstwo Spraw Wojskowych - Biuro Ogólno-Organizacyjne z 1927 r., Wojskowe Centrum Geograficzne - Archiwum Służby Topograficznej WP.

część 4 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS