wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolorowe wideo z orbity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Struktura organizacyjna

- «« « część 3 z 6 » »»W latach 1918-1920 równolegle ze służbami geograficznymi organizowanymi przy centralnych władzach wojskowych (niezależnie od IWG) funkcjonowały także inne komórki pracujące głównie na potrzeby walczących wojsk. W Dowództwie Głównym Armii Wielkopolskiej w Poznaniu w latach 1918-1919 istniał Oddział Kartograficzny liczący 30 osób (w większości cywili), który zajmował się gromadzeniem, drukiem i rozprowadzaniem map, jakie pozostały po Niemcach. W Państwowym Wojewódzkim Archiwum w Poznaniu znajduje się m.in. 38 map w skali 1:100 000 (Karte des Deutschen Reiches) reprodukcji map niemieckich wykonanych właśnie przez drukarnię Oddziału Kartograficznego. Arkusze drukowano od lutego 1919 do końca 1920 r. Oddział ten zdołał w krótkim czasie zgromadzić komplet map całego byłego zaboru pruskiego. Na oryginale jednej z nich na marginesie widnieje ręczny zapis 99 miejscowości w tłumaczeniu na język polski.

Wśród reprodukowanych arkuszy były między innymi:

• mapa Preussische Landesaufnahme w skali 1:100 000 z lat 1876-1918;
• Karte des Deutschen Reiches w skali 1:100 000;
• Karte des westlichen Russlands w skali 1:100 000, wydane w latach 1914-1915;
• mapa w skali 1:200 000, Topographische Ubersichtskarte des Deutschen Reiches, wydana przez Preussische Landesaufnahme i Reichsamt fr. Landesaufnahme z lat 1901-1920;
• mapy topograficzne w skali 1:25 000, wydane w latach 1874-1925 przez Kenigliche Preussische Landesaufnahme;
• mapy powiatowe (kolorowe) w skali 1:100 000, drukowane w Zakładach Graficznych Eulitza w Lesznie w 1909 r.

Po zakończeniu powstania mapy trafiły do IWG. Oddziałem Kartograficznym w Poznaniu kierowali bracia Józef i Zbigniew Górscy.We Lwowie już w 1918 r. z inicjatywy płk. Adama Hełm-Pirgo utworzono Biuro Kartograficzne, które w zależności od podległości służbowej zmieniało nazwę na Biuro Kartograficzne Oddziału IV, Biuro Kartograficzne Dowództwa Frontu Podolskiego, Oddział Kartograficzny Dowództwa 6. Armii. Pracowało w nim około 40 osób w działach: kartograficznym, reprodukcyjnym i składzie map. Kiedy po decydujących działaniach wojennych w 1920 r. zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. Kuliński wydał rozkaz rozwiązania komórki, szef biura gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski wstrzymał jednak jego wykonanie. Nie chciał bowiem, mimo że wojna się zakończyła, przedwcześnie zaniechać pracy zorganizowanego i dobrze działającej jednostki. Oprócz gromadzenia map pozostałych po zaborcach biuro opracowywało i drukowało różne mapy specjalne i geograficzne w nakładach od 500 do 3000 egzemplarzy. Ogółem wydało około 250 000 egzemplarzy map i szkiców. W listopadzie 1920 r. biuro zostało jednakże rozwiązane, a mapy, sprzęt, personel wojskowy i częściowo cywilny włączono do IWG w Warszawie.

W lutym 1920 r. szefem IWG został płk Bolesław Jaźwiński. Od lipca do października 1920 r., kiedy Jaźwiński jako oficer liniowy brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej, obowiązki szefa instytutu pełnił płk Jan Morawski. Podczas wojny nastąpiła istotna zmiana w strukturze IWG. Na bazie Wydziału Geodezyjnego utworzono oddziały pomiarów wojennych, które miały wykonywać zadania geodezyjne i topograficzne na potrzeby walczących wojsk. Jednostki te nie odegrały jednak większej roli z powodu manewrowego charakteru działań wojennych oraz braku oficerów doświadczonych w prowadzeniu pomiarów. Prace sprowadzały się głównie do pobieżnego uaktualniania map pozostałych po zaborcach oraz zaopatrywania wojsk w mapy. Po zakończeniu wojny oddziały zostały rozwiązane.


część 3 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt