wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Księstwo Warszawskie i Królestwo Polskie

- «« « część 3 z 5 » »»Największy historyk kartografii wojskowej prof. Bolesław Olszewicz tak oceniał to dzieło: Już pierwszy rzut oka na tę mapę sprawia przyjemne wrażenie, uderza jej czytelność oraz dobór i bogactwo znaków umownych. Prócz czterech rodzajów dróg, kolei, stacji pocztowych, uwzględniony jest podział na zabudowania murowane i drewniane, zaznaczone są kościoły, kaplice, młyny itp. Nie pominięto zalesienia oraz bogactw kopalnianych; mamy więc znaki dla kopalni miedzi, żelaza, ołowiu i cynku. Teren zaznaczony jest kreskami, punktów wysokości jak na większości map współczesnych, brak. Stwierdzić także należy, że sama strona techniczna – sztych Mintera, który takim podlegał zarzutom, mógłby godnie stanąć obok najlepszych miedziorytów współczesnych. Karta topograficzna Królestwa pozostała dziełem polskim, jednem z najwybitniejszych jakie nasza kartografia wojskowa kiedykolwiek wydała.

Dane w poniższej tabeli świadczą o tym, że większość prac terenowych, które decydowały o dokładności i jakości przyszłej mapy, wykonali oficerowie kwatermistrzostwa.

Zestawienie prac nad wielką Mapą Kwatermistrzostwa

Wykonawca Powierzchnia w wiorstach kw. Liczba arkuszy zdjęć topograficznych w skali 1:42 000 Liczba sekcji mapy w skali 1:126 000
Kwatermistrzostwo Gen. Wojska Polskiego 72 817 240 27
Korpus Topografów Wojska Polskiego 38 737 168 32
Razem 111 554 408 59

Źródło: B. Olszewicz, Polska kartografia wojskowa. Zarys historyczny. Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, Warszawa 1921, s. 73.

W latach 1815-1828 oficerowie kwatermistrzostwa wykonali również:
• mapy i plany okolic Warszawy w skali 1:2 100, 1:16 800, 1:84 000;
• mapy drożni Królestwa Polskiego w skali 1:84 000;
• mapy okolic manewrów (Brześć Litewski, Terespol) w skali 1:16 800, a zbiorcze – w skali 1:42 000;
• mapy dróg i przejazdów (wraz ze szczegółowymi opisami) cara Aleksandra I.Do roku 1830 oficerowie Korpusu Inżynierów zajmowali się głównie pracami inżynieryjnymi związanymi z budową Kanału Augustowskiego. Sam projekt drogi wodnej został wykonany w latach 1823-1824 przez płk. Ignacego Prądzyńskiego. W tym okresie oficerowie pracowali również przy rozbudowie twierdz w Modlinie i Zamościu, co było połączone z wykonywaniem szczegółowych planów tych okolic.

część 3 z 5
«« « 1 2 3 4 5 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS