wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Obrazowania satelitarne

- «« « część 4 z 5 » »»


 

Komercyjne wysokorozdzielcze systemy satelitarne

Produkty wysokorozdzielczych systemów
Typowe produkty wysokorozdzielczych systemów satelitarnych to:

 • "Surowe" obrazy, zwykle po wstępnej korekcji geometrycznej i radiometrycznej. Takie obrazy, uzupełnione o model geometryczny kamery i parametry orbity, nadają się do dalszego opracowania, np. tworzenia ortofotomap czy automatycznej klasyfikacji. W przypadku obrazów stereoskopowych możliwe jest generowanie DTM lub stereodigitalizacja (przestrzenny pomiar, np. dla tworzenia mapy wektorowej).
 • Obrazy ortorektyfikowane, przetworzone do wybranej projekcji kartograficznej na wybraną elipsoidę. Pojedyncze obrazy mogą być połączone (mozaikowane), tworząc ciągły obraz większego obszaru.

Produkty te mogą być dostarczane w opcji czarno-białej - wynik pracy systemu w trybie panchromatycznym (PAN) - lub w opcji barwnej - tryb wielospektralny (MSI). Jeżeli system obrazuje w zakresie niebieskim, zielonym, czerwonym i podczerwonym, to możliwe jest wygenerowanie obrazu barwnego w barwach rzeczywistych (poprzez złożenie zakresu niebieskiego, zielonego i czerwonego) lub barwnego w podczerwieni (złożenie zakresu zielonego czerwonego i podczerwonego).
Regułą jest, że zdolność rozdzielcza obrazów w zakresie wielospektralnym jest gorsza niż w zakresie panchromatycznym. Piksel w zakresie wielospektralnym jest zwykle 4 razy większy niż w zakresie panchromatycznym. Powszechnie stosuje się fuzję obu takich produktów, dającą obraz barwny "wyostrzony" (ang.: pan-sharpened - PSM). Są to barwne obrazy, ale z pikselem jak w zakresie panchromatycznym. To właśnie takie obrazy są zwykle prezentowane w publikacjach.

IKONOS-2 (Space Imaging)

fotogrametria


System został umieszczony na orbicie 24 września 1999 r. Obrazuje w zakresie panchromatycznym (PAN) i wielospektralnym (MS). Podstawowe parametry orbity i kamery przedstawione są w tabeli. Sercem systemu obrazowania jest teleskop o ogniskowej 10 m (!) zbudowany przez firmę KODAK. Jest to teleskop zwierciadlany złożony z 3 zwierciadeł ogniskujących i 2 zwierciadeł płaskich, co umożliwiło skrócenie fizycznej długości teleskopu do około 2 m. W płaszczyźnie ogniskowej znajduje się linijka detektorów CCD obrazująca w zakresie panchromatycznym, złożona z 13 816 elementów oraz dodatkowo 4 linijek obrazujących w zakresie wielospektralnym. Umożliwia to obrazowanie pasa terenu o szerokości 11 km z terenowym wymiarem piksela 0,82 m w nadirze. System ma pokładowy rejestrator. Dane są przesyłane do stacji naziemnych w Fairbanks (Alaska) i Tromso (północna Norwegia). Dodatkowo istnieje sieć naziemnych stacji odbierających dane w czasie bezpośredniego zasięgu. Od jesieni 2004 r. funkcjonuje taka stacja w Komorowie. Jest to tzw. Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych - SCOR. Polska znajduje się również w zasięgu stacji położonej w Turcji oraz w Monachium.

fotogrametria

System IKONOS-2. Porównanie obrazów: panchromatycznego (piksel 1m),
wielospektralnego (piksel 4 m) i wielospektralnego
"wyostrzonego" (piksel 1 m)

fotogrametria

Zasięg stacji odbiorczych w: Komorowie/Polska (kolor czerwony),
Monachium/Niemcy (czarny) i Ankarze/Turcja (niebieski)

 fotogrametria 

fotogrametria

fotogrametria

Fragmenty Warszawy na obrazach z satelitów: Ikonos, QuickBird, SPOT-5 i EROS-1

QuickBird-2 (Digital Globe)

fotogrametria

System QuickBird-2 został umieszczony na orbicie 18 października 2001 r. stając się drugim - po Ikonosie - dostarczającym "metrowe" obrazy. Podstawowe parametry orbity i kamery przedstawione są w tabeli. System ten w zakresie panchromatycznym obrazuje z pikselem terenowym w nadirze równym 0,61 m w pasie o szerokości 16,5 km. Przy wychyleniu układu optycznego na boki ten wymiar i szerokość nieco wzrastają (np. dla wychylenia 25° jest to 0,72 m). Jest to więc obecnie komercyjny system o najwyższej zdolności rozdzielczej. Osiągnięto to, zmieniając orbitę: z planowanej pierwotnie wysokości 600 km na 450 km. Taką decyzję podjęto po uzyskaniu w międzyczasie licencji na operowanie systemem z pikselem do 0,5 m. Ta zmiana pozwoliła zwiększyć zdolność rozdzielczą, ale kosztem zmniejszenia szerokości pasa obrazowania (z 22 km do 16,5 km) i zmniejszenia wydajności obrazowania (o czym w dalszej części). Teleskop układu optycznego ma ogniskową o długości 8,78 m i został zbudowany przez Ball Aerospace. Linijka CCD rejestrująca w zakresie panchromatycznym ma ekwiwalentną długość 27 632 elementy.

Obrazy rejestrowane na pokładowych nośnikach są przesyłane do dwóch stacji naziemnych: w Fairbanks (Allaska) i Tromso (północna Norwegia).  Takie "północne" położenie obu stacji powoduje, że każda orbita satelity znajduje się z zasięgu jednej z nich, umożliwiając przekaz zarejestrowanych danych. Dane te następnie przesyłane są specjalną magistralą do centrum przetwarzania w Longmont koło Denwer (Kolorado). Nie przewiduje się sieci naziemnych stacji odbiorczych. Wynikać to może m.in. z konieczności dość złożonego przetwarzania wstępnego danych.

EROS-A1 (ImageSat International)

fotogrametria


Interesującą alternatywą dla obu opisanych "metrowych" systemów może być system EROS-A1 (Earth Observation Satellite) umieszczony na orbicie 5 grudnia 2000 r. Jest to kopia izraelskiego wojskowego systemu Ofeg 3. Satelita EROS jest lekkim satelitą, o masie 250 kg. Operuje na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 480 km. Dwie linijki detektorów CCD tworzą łącznie 7043 elementy, co daje obraz pasa terenu o szerokości 12,5 km z pikselem 1,8 m (w nadirze). Układ optyczny może wychylać się poprzecznie o kąt ±45°.  System obrazuje tylko w zakresie panchromatycznym. Nie ma zapisu pokładowego, co oznacza odbiór tylko w bezpośrednim zasięgu stacji naziemnych. Istnieje sieć stałych i ruchomych stacji odbiorczych.

Przewiduje się rozbudowę systemu o następne satelity. Jednocześnie są zapowiedzi uruchomienia systemu EROS-B, który z orbity 600 km będzie obrazował pas terenu 13 km z pikselem 0,8 m. System ten ma mieć również możliwość obrazowania wielospektralnego (w zakresie widzialnym i podczerwieni). Oferowane są surowe obrazy (poziom 0 A), obrazy skorygowane radiometrycznie (poziom 1 A) i skorygowane geometrycznie z wykorzystaniem zarejestrowanych danych pokładowych i modelu kamery (poziom 1 B).

część 4 z 5
«« « 1 2 3 4 5 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS