wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Pierwsza fotografia

- «« « część 2 z 2


Mniej więcej w tym samym okresie William Henry Fox Talbott pracował nad procesem negatywowo-pozytywowym.

fotogrametria 

Anglik stosował zamiast miedzianej płyty papier nasycony najpierw roztworem azotanu srebra, a potem bromkiem sodu, negatyw zdjęcia wywoływał w roztworze kwasu galusowego i utrwalał tiosiarczanem sodu. Pierwsze negatywy Talbott otrzymał już w 1835 r., czyli wcześniej, niż odbyła się prezentacja Daguerra we francuskiej Akademii Nauk. Jego odkrycie wyróżniało to, że obraz nie był odwrócony stronami, w dodatku z negatywu można było kopiować dowolną liczbę odbitek. Do dzisiaj istnieją zwolennicy teorii, że miano ojca fotografii należy się właśnie jemu. To jednak rozwiązanie Daguerra niechronione żadnymi patentami szybko rozpowszechniło się na całym świecie. Już w 1940 r. powstały pierwsze studia fotografujące tą metodą (Paryż, Nowy Jork). Kamerę, którą zarejestrowano pierwszy obraz Niepce’a, można zaś uznać za pierwszą kamerę fotograficzną.

fotogrametria

Prace nad udoskonaleniem procesu chemicznego trwały nieustannie. Zmierzano do wyeliminowania uciążliwego procesu mokrego, zwiększenia światłoczułości (skrócenia czasu naświetlania), eliminacji nieporęcznych płyt. W 1851 r. Frederick Archer i Gustave Le Grey zaprezentowali proces kolodionowy, w którym materiałem światłoczułym były szklane płyty pokryte mieszaniną spirytusu i eteru. Kolejny znaczący krok w fotografii uczynił w 1871 r. angielski wynalazca Richard Leach Maddox, który wynalazł emulsję bromożelatynową, co dało początek stosowaniu suchych materiałów światłoczułych. Następne istotne osiągnięcie było autorstwa George’a Eastmana, który w 1884 r. zastosował celuloid jako podłoże dla warstw światłoczułych. Zastąpienie szklanej płyty lekkim filmem zwojowym umożliwiło konstruowanie aparatów i kamer fotograficznych o niewielkich gabarytach oraz pozwoliło na zautomatyzowanie wielu operacji. Nowa dziedzina techniki rozwijała się coraz szybciej. Pomysłodawcą terminu „fotografia” był John Frederick Herschel (1839 r.), który zaproponował także określenia będące do dzisiaj w użyciu: „negatyw” i „pozytyw”.

część 2 z 2
«« « 1 2dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl
błąd Wkradł się niewielki błąd: "W 1929 r. obaj Francuzi zaczęli ze sobą współpracować." Data powinna być o 100 lat mniejsza, żeby pasowała do reszty treści.
odpowiedz zgłoś

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS