wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1951-1980

- «« « część 6 z 6


1976
W Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie utworzono Ośrodek Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych (OPOLiS) – krajowe centrum teledetekcji.

 

1977
Europejska Agencja Kosmiczna umieściła na orbicie pierwszego europejskiego satelitę meteorologicznego Meteosat 1. Start rakiety nośnej (Thor-Delta) odbył się z przylądka Cape Canaveral na Florydzie.

 

1977
Start pierwszego radzieckiego zwiadowczego wysokorozdzielczego satelity serii Zenit 4MKM.

 

1977
Dekret Rady Najwyższej ZSRR o rozwoju satelitów obserwacyjnych Ziemi dla zastosowań cywilnych.

 

1978
fotogrametriaMajor Mirosław Hermaszewski – pierwszy Polak w przestrzeni kosmicznej. W ramach programu „Interkosmos” Hermaszewski wykonał z pokładu radzieckiej stacji kosmicznej Salut zdjęcia teledetekcyjne Polski.

 

1978
W Centrum Informatycznym Geodezji I Kartografii  w Warszawie opracowano technologię Aeronet 2.

 

1978
Lowrie E. Jordan III i Bruce Rado zakładają firmę ERDAS produkującą oprogramowanie do obróbki plików rastrowych w teledetekcji i fotogrametrii (w 2000 r. została wykupiona przez firmę Leica).

 

1978
fotogrametriaStart amerykańskiego satelity Seasat przeznaczonego do monitorowania oceanów; pierwsze cywilne zastosowanie radarów z anteną syntetyzowaną (SAR). Waga satelity 2300 kg (21x1,5 m), rozdzielczość skanowania radarowego 25 m.

 

1979
Fiński fotogrametra Uki Vilho Helava (1923-94) tworzy wraz ze współpracownikami z firmy Bendix firmę Helava Associates, zajmującą się produkcją autografów analitycznych jego konstrukcji.

 

1979
ZSRR wystrzelił pierwszego satelitę obserwacyjnego Ziemi z serii Resurs F1. Naświetlony film powracał na Ziemię w kapsule.

 

1979
ZSRR umieścił na orbicie pierwszego zwiadowczego satelitę serii Jantar 4K1, wyposażonego w kamery fotograficzne. Do 2004 r. wystrzelono prawie sto satelitów tej serii.

 

1979
fotogrametriaRadziecki satelita radarowy Okean-E na orbicie. Do 2004 r. wystrzelono kilkanaście satelitów tej serii.

 

część 6 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS