wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1951-1980

- «« « część 2 z 6 » »»


1957
fotogrametriaPowstało Polskie Towarzystwo Fotogrametryczne; przewodniczącym został prof. Marian Brunon Piasecki.

 

1959
fotogrametriaStart satelity Discoverer 1 zapoczątkował amerykański program Corona – rejestrowanie zdjęć radzieckich strategicznych obiektów militarnych przez satelity szpiegowskie. Pierwsze kapsuły ze zdjęciami przechwytywały samoloty. Od 1962 r. satelity oznaczano symbolami KH (KeyHole).
Rozdzielczość zdjęć w latach 1959-62 wzrosła od12 do 7,6 m.

 

1959
USA umieściły na orbicie satelitę Vanguard 2; dwie fotokomórki miały rejestrować obraz Ziemi w paśmie widzialnym. Eksperyment nie powiódł się.

 

1959
W Zakładzie Fotogrametrii Wydziału Geodezji Górniczej AGH w Krakowie wykonano na bazie naziemnych zdjęć fotogrametrycznych pierwszą w Polsce mapę podstawową kopalni odkrywkowej.

 

1960
Stany Zjednoczone wysyłają na orbitę satelitę TIROS-1 (A-1). Pierwsza udana misja satelity meteorologicznego. W ramach programu TIROS (Television Infared Observation Satellite) satelity transmitowały obrazy Ziemi zarejestrowane przez kamery telewizyjne w paśmie podczerwieni. Program trwa nadal; obserwacje prowadzą obecnie trzy satelity nowej generacji TIROS-N/NOAA.

fotogrametria

 

1961
fotogrametriaRadziecki kosmonauta Jurij Gagarin – pierwszy człowiek w kosmosie.

 

1961
Zakłady Wild w Heerbrugg zaprojektowały autograf A 10; ostatni autograf analogowy.

 

1961
Prezentacja pierwszego autografu analitycznego AnaPlot (konstruktor U.V. Helava). Producentem urządzenia były firmy Bendix Corporation z USA i Ottico Meccanica Italiana (OMI) z Włoch.

fotogrametria

 

1961
Radziecki kosmonauta Herman Titow, pierwszy człowiek, który wykonał zdjęcia w kosmosie. Urządzeniami rejestrującymi były aparaty fotograficzne Smiena 5 i Smiena 6.

 

1961
Start pierwszego radzieckiego satelity zwiadowczego serii Zenit 2.

 

1961-66
Warszawskie Okręgowe Przedsiębiorstwo Miernicze wykonało szczegółowe mapy 30 miast i rejonów uprzemysłowionych.

 

1962
Start radzieckiego satelity zwiadowczego Zenit 2 (ostatni satelita tej serii zaczął pracę w 1970 r.).

 

1962
Pierwszy satelita szpiegowski USA z serii KH 4; waga 1200 kg, rozdzielczość zdjęć 7,6 m.

 

1962
W Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym we Wrocławiu powstaje pracownia fotogrametryczna.

 

1962
Utworzenie European Space Research Organisation (ESRO) skupiającej 10 krajów europejskich i Australię. Do czasu utworzenia w 1973 r. na bazie ESRO i ELDO (zajmującej się startami satelitów) Europejskiej Agencji Kosmicznej organizacja wystrzeliła 7 satelitów.

część 2 z 6
«« « 1 2 3 4 5 6 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS